EKRANDA HARARETLİ TARTIŞMA

Eğitim Bir- Sen Şube Başkanı Nejdet Güneysu ve Eğitim- Sen Şube Başkanı İsmail Yavuz, Haberaks TV ekranlarında karma eğitimi tartıştı.

EKRANDA HARARETLİ TARTIŞMA

Eğitim Bir- Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu ve Eğitim- Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, Burçu Düzgün ün hazırlayıp sunduğu Haberin Sesi programında   Karma eğitim i tartıştı. 

DAYATMA KALKSIN
Eğitim Bir- Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu, karma eğitimin bir dayatma ve eğitim sisteminin kanayan bir yarası olduğunu ileri sürdü. Güneysu, Karma eğitim yasaklansın demiyoruz, dayatmadan söz ediyoruz. Bu dayatma sonucu Cumhuriyet tarihinde Anadolu nun köyünden, kentinden bir çok insanları eğitim öğretim kurumlarından uzaklaşmıştır. Bu toplumun geleneği vardır, siz eğitiminizi bu toplumun gelenek, örf ve adetlerini dikkate alarak çağdaş bilim seviyesinde düzenlemek zorundasınız. Bu dünyada böyle. Dolayısıyla bu dayatma sonucu birileri, köyde veya kentte ben kızımın yada oğlumun  bu dayatma sonucu okula gitmesini istemiyorum demesi onun eğitim hakkının elinden alınmasıdır.Biz eğitim bir sen olarak şunu söylüyoruz bu dayatma kalksın özgür olsun serbest olsun dedi.

BU DA İDEOLOJİK DAYATMA
Zaman zaman hararetli tartışmaların yaşandığı programda karma eğitimin idelooljik ve inanç esaslı eğitim sistemi kurmaya çalışmak olarak ifade eden Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı İsmaul yavuz da şunları söyledi: Karma eğitim noktasında, evet bu toplumun gelenekleri ve görenekleri var, bunlara saygılı olmak lazım. Ama eğitim bilimsel esaslara göre yapılır ve gelenekleri referans alarak eğitim yapılmaz. Cumhuriyetin başlarında ilk milli eğitim şurası toplandığında Atatürk ün gördüğü bir tablo var. Orada kadın ve erkek öğretmenler, haremlik selamlık otumuşlar. Atatürk programın sonunda şurayı düzenleyen milli eğitim bakanını çağırıyor Siz kendinize mi yoksa Türk kadınının iffetine mi güvenmiyorsunuz? diyor. Şimdi karma eğitimi arkadaşlarımız tartıştırıyor, karma eğitim dayatması ideolojik bir dayatma diyor.  Aslında karma eğitimi tartıştırmak, ideolojik bir dayatma. İslami, meshepçi referanslar üzerinden yürütülen bir dayatma.


 EN ÇOK OKUNANLAR

Uzman çavuş ziyaretine gelen kadını öldürdü

1 Uzman çavuş ziyaretine gelen kadını öldürdü

4 belediye başkanı görevden alındı

2 4 belediye başkanı görevden alındı

Fındık fiyatlarında son durum! 13 Kasım Çarşamba il il fındık fiyatları

3 Fındık fiyatlarında son durum! 13 Kasım Çarşamba il il fındık fiyatları

Acemi sürücü, yol kenarındaki 3 araca çarparak durabildi

4 Acemi sürücü, yol kenarındaki 3 araca çarparak durabildi

Çanakkale'de tarihi eser operasyonu

5 Çanakkale'de tarihi eser operasyonu

Pompa görevlisinin darp edilip gasp edildiği anlar anbean kamerada

6 Pompa görevlisinin darp edilip gasp edildiği anlar anbean kamerada

Dün tahliye oldu, gece hasımları tarafından bacağından vuruldu

7 Dün tahliye oldu, gece hasımları tarafından bacağından vuruldu

Eğitimciler sigaraya savaş açtı

8 Eğitimciler sigaraya savaş açtı

13 Kasım Çarşamba Samsun hava durumu

9 13 Kasım Çarşamba Samsun hava durumu

Tutan da satan da alan da memnun

10 Tutan da satan da alan da memnun

hızWeb