EKRANDA HARARETLİ TARTIŞMA

Eğitim Bir- Sen Şube Başkanı Nejdet Güneysu ve Eğitim- Sen Şube Başkanı İsmail Yavuz, Haberaks TV ekranlarında karma eğitimi tartıştı.

EKRANDA HARARETLİ TARTIŞMA

Eğitim Bir- Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu ve Eğitim- Sen Samsun Şube Başkanı İsmail Yavuz, Burçu Düzgün ün hazırlayıp sunduğu Haberin Sesi programında   Karma eğitim i tartıştı. 

DAYATMA KALKSIN
Eğitim Bir- Sen Samsun Şube Başkanı Nejdet Güneysu, karma eğitimin bir dayatma ve eğitim sisteminin kanayan bir yarası olduğunu ileri sürdü. Güneysu, Karma eğitim yasaklansın demiyoruz, dayatmadan söz ediyoruz. Bu dayatma sonucu Cumhuriyet tarihinde Anadolu nun köyünden, kentinden bir çok insanları eğitim öğretim kurumlarından uzaklaşmıştır. Bu toplumun geleneği vardır, siz eğitiminizi bu toplumun gelenek, örf ve adetlerini dikkate alarak çağdaş bilim seviyesinde düzenlemek zorundasınız. Bu dünyada böyle. Dolayısıyla bu dayatma sonucu birileri, köyde veya kentte ben kızımın yada oğlumun  bu dayatma sonucu okula gitmesini istemiyorum demesi onun eğitim hakkının elinden alınmasıdır.Biz eğitim bir sen olarak şunu söylüyoruz bu dayatma kalksın özgür olsun serbest olsun dedi.

BU DA İDEOLOJİK DAYATMA
Zaman zaman hararetli tartışmaların yaşandığı programda karma eğitimin idelooljik ve inanç esaslı eğitim sistemi kurmaya çalışmak olarak ifade eden Eğitim-Sen Samsun Şube Başkanı İsmaul yavuz da şunları söyledi: Karma eğitim noktasında, evet bu toplumun gelenekleri ve görenekleri var, bunlara saygılı olmak lazım. Ama eğitim bilimsel esaslara göre yapılır ve gelenekleri referans alarak eğitim yapılmaz. Cumhuriyetin başlarında ilk milli eğitim şurası toplandığında Atatürk ün gördüğü bir tablo var. Orada kadın ve erkek öğretmenler, haremlik selamlık otumuşlar. Atatürk programın sonunda şurayı düzenleyen milli eğitim bakanını çağırıyor Siz kendinize mi yoksa Türk kadınının iffetine mi güvenmiyorsunuz? diyor. Şimdi karma eğitimi arkadaşlarımız tartıştırıyor, karma eğitim dayatması ideolojik bir dayatma diyor.  Aslında karma eğitimi tartıştırmak, ideolojik bir dayatma. İslami, meshepçi referanslar üzerinden yürütülen bir dayatma.


 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da gizemli aday ortaya çıktı... Vazgeçtiler

1 Samsunspor'da gizemli aday ortaya çıktı... Vazgeçtiler

Son prova Samsunspor'un

2 Son prova Samsunspor'un

Samsunspor'a ceza kapıda

3 Samsunspor'a ceza kapıda

İpekoğlu şaka yapmış... Vali bey söz verdi

4 İpekoğlu şaka yapmış... Vali bey söz verdi

Samsun'da Deniz Ceylan'ın duruşması karıştı

5 Samsun'da Deniz Ceylan'ın duruşması karıştı

Samsun'da 4 milyon TL'lik proje hayata geçti

6 Samsun'da 4 milyon TL'lik proje hayata geçti

Başkan Taşçı'dan Samsunspor'a 140 Bin TL daha

7 Başkan Taşçı'dan Samsunspor'a 140 Bin TL daha

Canberk tribünde

8 Canberk tribünde

Meteoroloji'den kuvvetli kar uyarısı

9 Meteoroloji'den kuvvetli kar uyarısı

Onlar da izledi

10 Onlar da izledi