Gözyaşı, Göz Sağlığı İçin Çok Önemli

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Göz Hastalığı ve Sağlığı Uzmanı Op.Dr. Ceyhun Özkök, gözyaşı eksikliğinin, uzun vadede ciddi problemlere ve nadir de olsa körlüğe yol açabileceğini belirtti.

Gözyaşı, Göz Sağlığı İçin Çok Önemli

Göz sağlığı hakkında açıklamalarda bulunan Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Göz Hastalığı ve Sağlığı Uzmanı Op.Dr. Ceyhun Özkök, göz kuruluğunun nedenleri ve alınabilecek önlemler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Gözyaşı eksikliğinin gözlerde uzun süreli problemlere yol açabileceğini belirten Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Göz Hastalığı ve Sağlığı Uzmanı Op.Dr. Ceyhun Özkök, “Kuru göz, gözyaşının yetersizliği durumudur. Kişide, gözün rahat etmesini sağlayacak ölçüde gözyaşı salgısı olmamaktadır veya gözyaşının yeterli salgısı olmasına rağmen gözyaşında kalite bozukluğu vardır. Gözyaşı tabakasında bulunan; mukus tabaka, ortada sulu (aköz) tabaka ve en dışta yağlı (lipid) tabakanın herhangi birinin eksikliği veya bozukluğu, kuru göz şikayetlerine neden olur. Gözyaşı, gözün şeffaf ön yüzeyi olan korneanın sinirlerinin tahriş olmasını engeller. Gözyaşı bezlerinizden gelen sıvıların üretiminde azalma, gözyaşı zarının sağlamlığını bozarak; hızla parçalanmasına ve korneanın üzerinde, tahrişe ve görüş azalmasına neden olan kuru noktaların oluşmasına yol açar. Gözyaşının eksikliği, gözde uzun vadede ciddi problemlere; hatta nadir de olsa körlüğe yol açabilir. Şikayetler ortaya çıktığında mutlaka bir göz doktoruna başvurulması gereklidir. Gözyaşı salgısı, ilerleyen yaşla birlikte azalır. Göz kuruluğu hem erkekleri hem de kadınları her yaşta etkileyebilir. Menopoz sonrası kadınlarda, hormonal dengelerin bozulmasına bağlı olarak; vücutta sıvı salgılayan bezlerin de azalması ile birlikte, kuru göz şikayetlerinde artış görülür” dedi.

GÖZ KURULUĞUNUN NEDENLERİ

Göz kuruluğunun nedenleri hakkında bilgiler veren Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Göz Hastalığı ve Sağlığı Uzmanı Op.Dr. Ceyhun Özkök , “Göz kuruluğunun nedenleri, göz kırpma refleksinde bozulma, duman, güneş, rüzgar, nem düşüklüğü, kapalı mekanlarda ısıtma yöntemleri gibi çevresel faktörler. Göz damlalarına ve merhemlerine karşı alerji. Bilgisayar kullanırken, okurken ya da dikkatli bir şekilde bir yere bakarken, iki göz kırpma arasında geçen sürenin az olması. Blefarit (Göz kapağında görülen iltihabi bir hastalık), Entropion (Göz kapağının içe döndüğü bir rahatsızlık), Ektropion (Göz kapağının göz yuvarlağından sarktığı bir rahatsızlık) olarak sıralanabilir. Bunun dışında; tansiyon ilaçları, idrar söktürücü, anti-allerjik ve anti-depresan ilaçlar, uyku ilaçları ve aşırı sigara ve alkol tüketimi de göz kuruluğuna neden olabilir. Göz doktoru tarafından yapılacak göz muayenesi ile kuru göz tanısı rahatlıkla konulur. Gözyaşının özel boyalarla boyanması olarak tanımlanabilecek ‘fluorescein gözyaşı testi’ veya ‘lissameine green streep gözyaşı şeritleri’ ile gözyaşı miktarının ölçümü de yapılabilir” diye konuştu.

“GÖZ KURULUĞU TEDAVİSİ, GÖZYAŞINI ARTIRMAK ESASINA DAYANIR”

Gözyaşını arttırmanın göz kuruluğuna iyi geldiğini belirten Özkök, “Gözü nemli tutabilmek için, suni gözyaşı damlası ve jeli kullanılır. Günde 4-5 kereden daha sık kullanımlık ya da tek kullanıma uygun preparatlar da önerilir. Fakat bu önlemler, ileri derecedeki kuruluklarda yeterli olmayabilir. Gözyaşı kaybını azaltmak için; gözyaşı boşalma kanallarına geçici tıkaç uygulaması ya da aynı bölgenin kalıcı olarak lazer ile kapatılması uygun olabilir. Gözlerinizin kuru kalmaması için; Belirli aralıklarla bilinçli olarak göz kırpın. Gözyaşlarının havaya maruz kalarak buharlaşmasını yavaşlatmak için; klima, pervane ve saç kurutma makinesi gibi aletlerden gözlerinize direkt hava üflemesinden kaçının. Rüzgarlı havalarda dışarı çıkacaksanız, gözlerin etrafını saran gözlükler takın. Gözlerinizi ovuşturmayın. şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Erhan Kartal İzmir'e yolcu

1 Erhan Kartal İzmir'e yolcu

2 gün önce evlenmişti! Evin banyosunda asılı halde bulundu

2 2 gün önce evlenmişti! Evin banyosunda asılı halde bulundu

İrfan Buz: 'Hedefimiz net'

3 İrfan Buz: 'Hedefimiz net'

Ercan hazırlanıyor

4 Ercan hazırlanıyor

Samsun'da namaz kılarken hayatını kaybetti

5 Samsun'da namaz kılarken hayatını kaybetti

Samsunspor'da Kaptan Aytaç mı olacak?

6 Samsunspor'da Kaptan Aytaç mı olacak?

24 Temmuz Çarşamba Samsun hava durumu

7 24 Temmuz Çarşamba Samsun hava durumu

Çocuk damadın en mutlu günü ölüm günü oldu

8 Çocuk damadın en mutlu günü ölüm günü oldu

Turizmciler tatil, sanayici üretim istedi! 9 günlük tatil ikilemi

9 Turizmciler tatil, sanayici üretim istedi! 9 günlük tatil ikilemi

Haydi sen de kombine al

10 Haydi sen de kombine al