YILDIRIM DAN AĞIR SÖZLER

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve Asbaşkan Şekip Mosturoğlu, hakem hatalarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi

YILDIRIM DAN AĞIR SÖZLER

Başkan Aziz Yıldırım, hakem hataları ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Şükrü Saracoğlu Stadı 1907 Tribünü’nde gerçekleşen toplantıda Asbaşkan Şekip Mosturoğlu da yer aldı.

Yıldırım, toplantının başında, Türk sporunda 6 haftadır ciddi hakem hataları yaşanmakta. Bu yalnızca Fenerbahçe için geçerli bir şey değil. Bursa maçından sonra yaşananları açıklamak üzere TFF başkanı na bir mektup yazdım, onu okuyacağız dedi. Mektup barkovizyondan okundu.

İŞTE YILDIRIM VE MOSTUROĞLU NUN YAPTIĞI AÇIKLAMALAR:
 

MOSTUROĞLU: TFF ÖZKAHYA NIN İLİŞİĞİNİ KESMELİ
Bu yazı maçtan 5 gün önce verildi. Sayın Orman ve Sayın Hamzaoğlu nun açıklamalarının da etkili olacağını varsayarsak bu çok önemlidir. Halis Özkahya da bundan etkilenmiştir. Ben manalandırılmış diyeyim, siz eyyam yaptı deyin. Ama özü budur.
Sayın Mahmut Uslu nun yaptığı açıklama ne Orman ın ne de Hamzaoğlu nun açıklamalarından daha sert değildir.
Halis Özkahya durumdan vazife çıkarmıştır. Daha önce de böyleydi, şu an da böyle, gelecekte de böyle. Yapılması gereken TFF nin Özkahya ile ilişiğini kesmesidir.
 

YILDIRIM: 70 MİLYON EURO YU BİR DÜDÜKLE ÇÖPE ATAMAYIZ
Rahmetli Hasan Doğan, göreve ilk geldiğinde hakem camiası içinde sorun çıkartanların hakemliğini bitirmekti. Yapılan operasyondan sonra Türk hakemlerinde gelişme görüldü. Bugüne kadar geldik. Hakem camiası içinde karışıklık var. İçeride güç mücadeleleri olduğunu duyuyoruz. Gazetelerde yazılar yazılıyor. Şunun babası, şunun amcası bilmemneye karışıyor. Profesyonel hakemlikle hakem olmak çok cazip duruma geldi. Profesyonel bir hakem 40-50 bin TL kazanıyor ayda. Ve kimse bunları sorgulayamaz pozisyonuna gelindi. Ben Fenerbahçe nin hakkı yendi diye konuşmuyorum. Hataları biliyorsunuz zaten. Bütün kulüplere karşı hakem hataları var. 1-2 kulüp korunmaya çalışılıyor. Uilenberg diye birisi getirildi MHK ye. Onun ilişkileri sayesinde hakemlerimiz Avrupa da çok rahat görev alıyor. Sistemin bozukluğu var. Hakeme göre gözlemci, gözlemciye göre hakem verilmeye başlandı. Kötü bir hakeme gözlemci yüksek puan verebilmekte. Böyle maç alabilmesini sağlamaktadır. Bu büyük bir sorundur. 14 yıldır eğitim aynı mentorlarla devam ediyor. Bunlardan birisi Oğuz Sarvan dır. Bunlar ne yapıyor? Kazanç çok olduğu için herkes profesyonel hakem olmaya çalışıyor.

Biz 70 milyon Euro ya yakın harcama yaptık. Bir hakemin düdüğüyle biz bunları çöpe atamayız. Bunu yapanlar cezalandırılmalıdır. İçerideki çürük yumurtalar temizlenmelidir. Eğer temizlenmezse bu operasyonlar devam eder. Dün Deniz Çoban bir açıklama yaptı... Eski hakemler ateş püskürüyor niye böyle açıklama yaptılar diye. Dürüst ve namuslu bir hareket yaptığı için hepimiz onu tebrik etmeliyiz. Ben de gördüm penaltı pozisyonu, yanlış karardı. Ama yaptığı açıklamayla kuşkular hafızamızdan siliniyor. Bunun karşılığında hakemliğine devam eder, bir daha yanlış yaparsa düdüğünü asar. Niye bundan korkuluyor? Ben Deniz Çoban ı buradan tebrik ediyorum.
Halis Özkahya için benim kafamda soru işaretleri var. Geçmişte 4 dakika verdiği uzatmayı 5 dakika oynattı. 30. haftadan sonra belki biz şampiyon olabilirdik. Meireles i Galatasaray maçında attı. Olmayacak suçlamalarda bulundu. Bu hafta Markovic e arkadan tekme atıldığı halde görmezden geldi. Dağıldı deniyor, dağıldıysa bizim lehimize de hata yapmalıydı. Maçın kaderiyle oynadı. Kendisinde biriken, geçmişte olanlardan dolayı mı sahaya yansıttı? Geçen sezon Atiba yı oyundan attı. Mentorlar görevini yerine getirmediği için Halis Özkahya, Fenerbahçe yi katletmiştir.
Fenerbahçe 70 milyon Euro borç altına girmiştir, bir hakemle bunlar harcanamaz. Yoksa kaos yaşarız. Cüneyt Çakır, Trabzon un mağlup olmasını sağladı. Fenerbahçe en yakın rakiplerinin 3-4-5 puan önünde olabilirdi. Fenerbahçe yine şampiyon olacak. Yarın Van Persie, Nani, Eto o olmaz, siz burada 3. sınıf oyuncuları görürsünüz. Van Persie, Nani ve diğerleri burada oldukları için daha rahatça maç idare edebilirler. Yarın 15 sene önceye döneriz, 3. sınıf oyuncularla oynarız. Hakemler de Avrupa da hiçbir maç yönetemez.
Şimdi görev federasyonda. Ne yapacaklar? Bu hakemleri temizleyecekler. Ali Palabıyık, Mete Kalkavan gelsinler, hata yapsınlar. Niye içerideki maçlara genç hakem yollamıyorsunuz? Hata yapsınlar, Deniz Çoban gibi desinler ki ben hata yaptım, biz de kabul edelim. Amiyane bir şey söyleyeceğim böyle kaşarlanmış hakemlerle bu iş yürümez.
Saha komiseri oyuncunun kolundan tutamaz. Onun parasını ben ödüyorum. Bundan sonra ödemeyeceğimi federasyona yazdım. Ben dernek olarak başkalarına para ödeyemem. Ancak hayır kurumlarına ödenir. Bu oyuncunun değeri 30-40 milyon Euro. Oyuncu beton üzerinde çalışamaz. 4. hakem Özgür Yankaya ya da teşekkür ediyorum. O izin vermiştir. Betonun üzerine halı serilen yerde ısınılmaz.
 

MOSTUROĞLU: TOLGA ÖZKALFA, UİLENBERG İN DİŞÇİSİ OLDUĞU İÇİN FIFA KOKARTI ALDI
Başkanın işaret ettiği gibi son yıllarda sıkça hatalar yapılması terfi sisteminin de bozulmuş olmasındandır. Uzun süredir kadroda olmasına rağmen maç yönetmeyen hakemler var. Profesyonel hakemlerle dörder yıllık sözleşme yapılmıştır. Formu ne olursa olsun garanti almışlardır. Bunun UEFA da da doğru kabul edilmediğini biliyorum. Uilenberg in durumu gerçekten düşündürücü. Tolga Özkalfa, Uilenberg in diş hekimidir. Sırf bu yüzden FIFA kokartı almıştır. Bu sistemle hakemliğin gelişmesi mümkün olamaz. Bu 4 yıllık sürenin denk gelmesi için yaş sınırı da 47 ye yükseltilmiştir. Bülent Yıldırım ve Fırat Aydınus un FIFA kokartını kaybetmesine rağmen temmuz ayında 4 er yıllık sözleşme yapıldı. Halis Özkahya, koşu testini geçemediği için kendisine verilen maç geri alınmıştır. Bizim maçtan sonra girdiği testi geçtiği için bu hafta maç yönetecek. Geçemeseydi maç yönetemeyecekti. İnanılmaz söylemler bize kadar gelmiştir.
 

YILDIRIM: ALİ PALABIYIK, METE KALKAVAN DERBİ YÖNETSİN
Hakemlerin içinde bir kutuplaşma var. Cüneyt Çakır ın babası kendine göre güç bulmaktadır. Bunlar kesin değil, benim duyduklarım. Hakemlerin onun yanında yer almaya çalıştıkları söyleniyor. Barış Şimşek, Hüseyin Göçek gibi hakemlerin bu sistem içinde hakemlik hayatlarına devam ediyor. Bu çok sıkıntı oluşturur. TFF nin bu konuları acilen çözmesi gerekir. Ali Palabıyık tanımam, etmem. Bu hakem bizim maçı da Beşiktaş maçını da yönetibiliyorsa derbi de yönetebilir. Yine Mete Kalkavan... Bu hakemler derbileri yönetebilir. Korkmayacaklar, cesur olup yönetecekler.
Futbolda çok büyük potansiyel var. Milyar Dolarlar var. Bu hakemlerin düdüğüne emanet edemeyiz bunu. Bugün başka türlü de konuşabilirdik. Yarın Akhisar maçına hakem atayacaklar. Biz maça kadar her şeyi söyleriz, gelip maçı idare edemez.
Herkesi uyarıyorum. Bütün kulüplere hata yapılmasın. Hata olursa da yapan rahatça söylerse bizi rahatlatır.
Fenerbahçe Yandex le ilgili bir şey söylemek istiyorum. Dün 3 milyonun üzerinde arama yapılmış. 1 milyon 497 bin kişi kullanıyor yani. Aktif olarak bunlara rağmen maalesef 500 bin kişi kullanabiliyor. Buradan ricam bu 1 buçuk milyonun kullanması gerekir. Biz 10 bin aramayı günde yapmış oluruz.
Buraya geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Nazik bir konuşma yaptık, umarım daha sonra daha da nazik oluruz.
Bilinçli mi yapıyorlar hata mı yapıyorlar bunu hakeme sorun. Hatalar devam ederse uzaya çıkacağız. Ya ne biliyim ben, şu an bir şey söylemek yanlış olur.
Halis Özkahya maçtan sonra özür dileseydi ne derdiniz? sorusu üzerine Aziz Yıldırım, Saygı duyardım dedi.

BJK TV de Aziz Yıldırım ın konuşması sırasında ağlayan bebek görüntüleri yayınlanmasıyla ilgili, İyi yayınlasınlar. Burada biz yenip şampiyon olacağız. Bir kere yendiler, bu kadar sevinmesinler. Yenmişiz, yenilmişiz önemli değil bunlar. Biz 3 Temmuz u yaşadık. Öyle bir defa yenmekle mutlu olmayız biz dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da Prof. Dr. Emine Coşkun intihar etti

1 Samsun'da Prof. Dr. Emine Coşkun intihar etti

İsmail Uyanık, Şen'i tebrik etti

2 İsmail Uyanık, Şen'i tebrik etti

Fındık fiyatları ne kadar? 21 Kasım Perşembe il il güncel fındık fiyatları

3 Fındık fiyatları ne kadar? 21 Kasım Perşembe il il güncel fındık fiyatları

Samsunspor kahvaltıda buluştu

4 Samsunspor kahvaltıda buluştu

Samsunspor Divan Kurulu'ndan Ertuğrul Sağlam'a ziyaret

5 Samsunspor Divan Kurulu'ndan Ertuğrul Sağlam'a ziyaret

Samsunsporlu futbolcu ameliyat oldu

6 Samsunsporlu futbolcu ameliyat oldu

2020 yılında asgari ücret ne kadar olacak? (Asgari ücret zammı ne kadar olacak?)

7 2020 yılında asgari ücret ne kadar olacak? (Asgari ücret zammı ne kadar olacak?)

Samsun'da doktorlardan büyük başarı

8 Samsun'da doktorlardan büyük başarı

Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt vefat etti

9 Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt vefat etti

Samsun'da hava bugün sağanak yağışlı (21 Kasım Perşembe)

10 Samsun'da hava bugün sağanak yağışlı (21 Kasım Perşembe)

hızWeb