TRT PAYI AZALTILACAK

Elektrik faturalarından kesilen TRT payının hesaplanmasında, kayıp enerji bedeli dikkate alınmayacak

TRT PAYI AZALTILACAK

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik faturalarından yapılan TRT payı kesintisine ilişkin yeni bir duyuru yayınladı. Duyuruda, bundan böyle TRT’ye elektrik faturalarındaki kayıp enerji bedelleri üzerinden pay verilmeyeceği belirtildi. 

Bunun nedeni olarak ise bir yargı kararı gösterildi. EPDK’nın verdiği bilgiye göre Danıştay 13. Dairesi, “kayıp enerji bedelinden TRT payı kesilmez” yönündeki Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) kararına yönelik TRT’nin iptal talebini reddetti. 
 

YÜRÜTME DURDURULMUŞTU
EPDK - Kurul, 2011 yılında kayıp enerji bedelinden TRT’ye pay ödenmeyeceği yönünde bir karar aldı. Danıştay, TRT’nin başvurusu üzerine Kurul kararının yürütmesini 26 Ekim 2011 tarihinde durdurdu. Dünya nın haberine göre EPDK, davanın kesin sonucu alınıncaya kadar “kayıp enerjiden TRT payı kesilmeyeceği” yönündeki kararını askıya aldı. 
Ancak Danıştay 13. Dairesi, bir süre önce hem daha önce alınmış yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı hem de TRT’nin EPDK kararıyla ilgili iptal talebini reddetti. 
 

ÜÇ YILLIK FAZLA ÖDEME
Danıştay’ın aldığı son karar sonrası, son 3 yıldır kayıp bedelleri üzerinden alınan TRT payının iadesi söz konusu olabilecek. TRT, elektrik üzerinden sadece 2013’te 800 milyon liraya yakın pay almıştı. Bunun yüzde 15-20’sine yakın kısmı kayıp enerji bedeli üzerinden hesaplanan tutardan oluşuyor. Bu da TRT’nin 2013 yılı elektrik faturalarından aldığı payın yaklaşık 120-160 milyon liralık kısmını geri ödemek zorunda kalabileceği anlamına geliyor. 
Kayıp enerjiden TRT payı alınmayacağına yönelik düzenlemenin askıya alındığı 2012, 2013 ve 2014 yılları ile 2015 yılının ilk 9 aylık dönemi dikkate alındığında, TRT’nin iade etmek durumunda kalabileceği tutar çok daha yüksek rakamlara ulaşıyor.EN ÇOK OKUNANLAR

Coşkun Zeren: 'Transfer için isimler hazır'

1 Coşkun Zeren: 'Transfer için isimler hazır'

Samsun'da beklenen kar geliyor

2 Samsun'da beklenen kar geliyor

Samsunspor'da gözler Vali Kaymak'ta

3 Samsunspor'da gözler Vali Kaymak'ta

AK Parti Samsun'da yenilik

4 AK Parti Samsun'da yenilik

Samsunspor'da stoper kalmadı

5 Samsunspor'da stoper kalmadı

Samsun'da torbacılar adliyede

6 Samsun'da torbacılar adliyede

ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli: 'Bu vatanı size terk etmeyeceğiz'

7 ADD Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli: 'Bu vatanı size terk etmeyeceğiz'

CHP'den arkeoloji tepkisi

8 CHP'den arkeoloji tepkisi

Çarşamba'dan Samsunspor'a 150 Bin TL

9 Çarşamba'dan Samsunspor'a 150 Bin TL

Türk-İş İl Temsilcisi Nakif Yılmaz: 'Bu işin bir altyapısı olmalı'

10 Türk-İş İl Temsilcisi Nakif Yılmaz: 'Bu işin bir altyapısı olmalı'