Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Ak Parti den sandık açıklaması!

Ak Parti, bazı ilçe ve köylerde sandık taşınması kararlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada; Sandıkların birleştirilmesi ya da seçmenin kayıtlı olduğu sandık dışındaki bir sandıkta oy kullanması söz konusu değildir diye kaydedildi.

Ak Parti den  sandık  açıklaması!

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik in imzasıyla yapılan açıklamada; Hangi partiye oy verirse versin, tüm vatandaşlarımızın iradesinin sandıklara tam yansımasını istiyoruz. 

Tek bir oyun bile heba olmasını istemiyoruz. Her vatandaşımızın iradesinin sandığa özgürce yansımasını istiyoruz ifadeleri kullanıldı.
Yazılı olarak yapılan açıklamada, sandıkların konulacağı yerleri belirlemenin ilçe seçim kurulunun görev ve yetkisi dahilinde olduğu belirtilerek şunlar kaydedildi; AK Parti olarak, son günlerde yapılan önemli bir tartışma ile ilgili görüşlerimizi daha net açıklamak istiyoruz. Bütün hassasiyetimiz seçimlerin en nitelikli şekilde yapılmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti, demokratik hukuk devletidir. Herkes kanundaki şartlara uygun olarak seçme, seçilme, bir siyasi partiden ya da bağımsız aday olma ve siyasi faaliyetlerde bulunma hakkına sahiptir. Seçimler; eşit, gizli, tek dereceli, genel oy, açık sayım ve döküm esaslarına göre, yargı yönetim ve denetimi altında yapılır. Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikayet ve itirazları inceleme ve kesin karara bağlama yetkisi, Yüksek Seçim Kurulunundur. İlçe çevresinde seçimin düzenle yürütülmesini sağlamak için gereken bütün tedbirleri almak ve seçim işlerini denetlemek; sandık kurullarını ve sandıkları kurmak (298 s.k./md. 20) ve sandıkların konulacağı yerleri belirlemek ilçe seçim kurulunun görev ve yetkisi dahilindedir. (298 s.k./md. 74). Sandıkların konulacağı yerin tespitinde temel kıstas, seçmenin oyunu kolaylıkla, serbestçe ve gizli şekilde kullanabilmesidir. Sandıklar, okul avlusu ve salonların elverişli kısımları gibi genel yerlere, yetmediği takdirde kiralanacak kahvehane, lokanta gibi yerlere konur. Kışla, karargah, ordugah gibi askeri bina ve tesislerle karakollara ve parti binalarına, muhtarlık odalarına sandık konulamaz (298 s. k. / m. 74). Basına yansıyan İlçe Seçim Kurulu kararları, sandıkların kurulacağı yerin belirlenmesiyle ilgili ve sınırlıdır. Sandıkların birleştirilmesi ya da seçmenin kayıtlı olduğu sandık dışındaki bir sandıkta oy kullanması söz konusu değildir.
 

SEÇİMDE SANDIKLARIN KONULACAĞI YERİ BELİRLEME YETKİSİ, İLÇE SEÇİM KURULU NUNDUR
Seçimde sandıkların konulacağı yeri belirleme yetkisi, İlçe Seçim Kurulu nundur. İtiraz veya şikayet halinde nihai karar, Yüksek Seçim Kuruluna aittir. Bugüne kadar pek çok köy veya mahallede ki seçmenlerin oy kullanacağı sandığın, başka bir köy veya mahalleye kurulmasına dair İlçe Seçim Kurulu ve YSK kararları vardır. Burada önemli olan, bu yönde bir kararı gerekli ve zorunlu kılan haklı gerekçenin olup olmadığıdır. Çünkü Anayasa ve yasalar, bu yönde bir karar alınmasına engel değildir. Anayasa ve yasaların aradığı esas şey; seçimin dürüstlük ve düzen içinde sürdürülmesi, seçmenlerin kolaylıkla, her türlü korku ve baskıdan uzak serbestçe, güvenle ve gizlice oy kullanmalarıdır. Bu şartların oluşmadığı yerlerde ki seçmenlerin oy kullanacağı sandıkların, başka bir mahalle veya köye kurulması kararını İlçe Seçim Kurulu verebilir. Bu konudaki nihai karar elbette YSK ya aittir. Bizim arzumuz, vatandaşlarımızın kolaylıkla, serbestçe, güvenle ve gizlice oylarını kullanmalarının sağlanması; seçimlerin dürüstlük ve düzenle yönetilmesidir. Hangi partiye oy verirse versin, tüm vatandaşlarımızın iradesinin sandıklara tam yansımasını istiyoruz. Tek bir oyun bile heba olmasını istemiyoruz. Her vatandaşımızın iradesinin sandığa özgürce yansımasını istiyoruz.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsundaki başarıya devlet takdiri

1 Samsun'daki başarıya devlet takdiri

Samsundaki kayıp şahsın cesedi bulundu

2 Samsun'daki kayıp şahsın cesedi bulundu

Samsuna şehit ateşi düştü

3 Samsun'a şehit ateşi düştü!

Samsun Emniyet Müdürü Yavuzun Avukatı Mustafa Kaymak yargıya başvurdu

4 Samsun Emniyet Müdürü Yavuz'un Avukatı Mustafa Kaymak yargıya başvurdu

Samsunda düğün yolunda feci kaza Çok sayıda yaralı var

5 Samsun'da düğün yolunda feci kaza! Çok sayıda yaralı var

Samsunspor 14 sıraya yükseldi Play-off potasıyla puan farkı 5e düştü

6 Samsunspor 14. sıraya yükseldi! Play-off potasıyla puan farkı 5'e düştü

Balık hafızası

7 Balık hafızası...

TFF 6 kulübün puanını sildi

8 TFF 6 kulübün puanını sildi

Samsuna 2,13 milyarlık yatırım

9 Samsun'a 2,13 milyarlık yatırım

Samsunda FETÖnün üniversite yapılanmasına yönelik operasyonda flaş gelişme

10 Samsun'da FETÖ'nün üniversite yapılanmasına yönelik operasyonda flaş gelişme!