Samdob, 36 Bin Seyirci İle İlk Sırada

Samsun Devlet ve Opera Balesi (SAMDOB) Müdürü ve Sanat Yönetmeni Mehmet Ortaç, geçen sezon 72 temsil ve 36 bin seyirciyle Türkiye’de ilk sırada olduklarını söyledi.

Samdob, 36 Bin Seyirci İle İlk Sırada

Geçen sezon çok başarılı bir yıl geçirdiklerini belirten SAMDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Mehmet Ortaç, Samsun Operası seyircilerin ilgisi bakımından Türkiye’de birinci sırada. Hemen hemen bütün temsillerimiz dolu oluyor. Çoğunda da yer bulamıyor sanatseverler. Bu sene de böyle gideceğini tahmin ediyoruz. Yedinci yılını dolduran SAMDOB diğer büyük illerle tatlı bir rekabet içinde. Buradaki başarı Samsun ve Karadeniz halkınındır. Geçtiğimiz sezon 72 temsil ve 36 bin seyirciyle Türkiye’de birinci sıradaydık. Buradaki çalışmaların çok yoğun ve dolu olması dolayısıyla bazı gösteri ve konserlerimizi Atakum’daki Sanat Merkezi’nde yapacağız. Orayı ikinci bir sahne olarak zaman zaman kullanacağız. Burada atıl vaziyette küçük bir sahnemiz vardı. Orayı da bu yıl çocuk oyunları için kullanacağız. Orada da çeşitli çocuk oyunları sergilemeyi planlıyoruz. Kurumuzda devam eden bale kursu, çocuk korosu gibi kurslarımız var. Onlara da devam edeceğiz. SAMDOB olarak yedinci yılını doldurduğumuz bu süreçte halkımız bizi hiç yalnız bırakmadı. Her zaman destekledi. Sanatseverlerimiz salonu doldurmaktan öte alkışı hak eden sanatçıya refleksle anında cevap verip onu motive ediyor. Temsilin nerede alkışlanıp nerede sessiz kalınacağını biliyorlar. Halkımız bizimle gurur duyuyor. Bizde onlarla gurur duyuyoruz. Onlara en iyisini sunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz dedi.

HÜRREM SULTAN’ VE ’AŞKI MEMNU’ İLE SANATSEVERLERİ BULUŞTURACAĞIZ

Yeni sezonun açılışı ’’Maria Callas’’ konseri ile yaptıklarını ifade eden Mehmet Ortaç, Sezonun ilk pirömiyeri ’Hürrem Sultan’ balesini 17 Ekim’de sanatseverlerin beğenisine sunuyoruz. Sezon boyu devam edecek. Daha sonra da genel güdürümüz Selman Ada’nın, Halit Ziya Uşaklıgil’in romanından operaya uyarlamış olduğu ’Aşkı Memnu’ temsilimiz olacak. Dolayısıyla iki güçlü Türk eseriyle yeni sezona merhaba diyeceğiz. Geçen yıldan temsiline başladığımız ’Maskeli Balo’ operası ve ’Arda Boyları’ balesi temsillerine bu yıl da devam edeceğiz. Daha sonra ’Aşk İksiri’ Samsun’da ilk defa sahne alacak. ’Aşk İksiri’ni Türk operasının en önemli rejisörlerinden Yekta Kara sahneye sunacak. Genç sanatçılar için Yekta Kara ile çalışmak iyi bir deneyim olacak. Şubat ayı gibi Volkan Ersoy’un kareografisini yaptığı ’Notre Dame’ın Kamburu’ adlı bale eseri sahne alacak. En son olarak da Puccini’nin ’Tosca’ operası sahne alacak. Bu arada 8 tane orkestralı konserimiz var. 6 tane de piyanolu konserimiz var. Geçen yıldan kalan ’Hekimoğlu’ operamıza yoğun istek üzerine bu yıl da 4 temsil yapacağız. Konserlerimizde daha önce Samsun’da yapılmayan eserleri yapmaya öncelik veriyoruz. Böylelikle seyircilerimizi yeni eserlerle, yeni yüzlerle tanıştırmayı amaçlıyoruz. Bu yıl ki repertuarda en fazla dikkat ettiğimiz konu bu. Şu anda diğer iller içinde en zengin repertuara sahip olan bizim operamızdır” diye konuştu.

Samdob,EN ÇOK OKUNANLAR

Kaldırım aday adayı

1 Kaldırım aday adayı

Samsunspor'da ikisi de olmayacak

2 Samsunspor'da ikisi de olmayacak

Samsun'da 'uçan imam' hapiste

3 Samsun'da 'uçan imam' hapiste

Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

4 Meşaleni al formanı giy sende bu yürüyüşe katıl

Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

5 Samsun'a yeni üniversite kuruluyor

Yaşam savaşını kaybetti

6 Yaşam savaşını kaybetti

Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

7 Samsunspor'da Muhammet Beşir'in durumu maç saati beklenecek

Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor

8 Samsun'da bakkalını 68 yıldır güler yüzle açıyor

Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

9 Ahmet Güral Karayılmaz: 'Takım düşerse şehirde düşer'

Şaşırmayın!..

10 Şaşırmayın!..