RUSYA DAN TÜRKİYE YE YANIT

Türkiye, Suriye ye yönelik angajman kurallarını Rusya ya karşı uygulamazken, Moskova yı söz konusu ihlalin tekrarlanmaması konusunda uyardı. Rusya ise ihlalin navigasyon hatası ndan kaynaklandığını savundu.

RUSYA DAN TÜRKİYE YE YANIT

Kremlin den, “Türkiye ile ilişkimiz çok yönlü. Bu yüzden zedelenmez” açıklaması geldi. ABD Savunma Bakanı, Rusya nın Türk hava sahasını ihlali konusunda Türkiye ile temas halinde olduğunu açıkladı. ABD li bir yetkili ise Bunun bir kaza olduğuna inanmıyorum dedi.

RUSYA: NAVİGASYON HATASI

Hurriyet Daily News dan Sevil Erkuş un haberine göre, Rusya Türkiye ye, ihlalin navigasyon hatası ndan kaynaklandığını bildirdi.

Habere göre, Türk askeri kaynaklar, SU-30 tipi uçağın iki dakika boyunca yüzlerce metre Türk hava sahasını ihlal ettiğini ancak yapılan uyarının ardından Suriye ye döndüğünü söyledi.

Askeri kaynaklar, Türk hava kuvvetlerinin, ihlal yapan uçağın, Suriye envanterinde de bulunan SU-29 ya da SU-24 olup olmadığını belirlemeye çalıştığını, daha sonra ise sadece Rusya tarafından kullanılan SU-30 tipi bir uçak olduğunu tespit ettiğini belirtti.

Ankara daki Rus Büyükelçiliği yetkilileri de Hurriyet Daily News a yaptıkları açıklamada, Moskova daki Türk askeri ataşesinin hatayla ilgili bilgilendirildiğini belirtti.

“ARAMIZ BOZULMAZ”

Hürriyet Gazetesi Moskova Temsilcisi Nerdun Hacıoğlu’nun haberine göre, Türk Dışişleri’nin notasına Kremlin’den ise “Türkiye ile ilişkimiz çok yönlü. Bu yüzden zedelenmez” yanıtı geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın danışmanı Dimitri Peskov,  Kremlin’de düzenlediği günlük basın brifinginde, Türkiye’nin verdiği notaya da değindi. Peskov, “Türkiye ile aramızdaki ilişki çok yönlü ve geniş alanları kapsıyor. Adı geçen uçak vukuatıyla ilgili Ankara’daki büyükelçimiz gerçekten Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştır. Ancak biz bu olayın ikili ilişkileri zedelemeyeceğini düşünüyoruz. Ankara’nın bize verdiği notada birtakım veriler sıralanmakta. Biz bu verileri inceledikten sonra Türkiye’ye daha detaylı yanıt vereceğiz” dedi.

ABD: TÜRKİYE İLE GÖRÜŞÜYORUZ

Gelişmeler üzerine ABD, Türkiye ile temasa geçtiğini açıkladı. İspanya Savunma Bakanı Pedro Morenes ile ortak basın toplantısı düzenleyen ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Türkiye NATO üyesidir ve Rusya nın hava sahasını ihlal etmesi sonrası sürekli görüşüyoruz. Bu konu NATO da da bu hafta görüşülecek dedi.

KAZA OLDUĞUNA İNANMIYORUM

ABD Savunma Bakanlığı ndan bir yetkili ise, Bunun bir kaza olduğuna inanmıyorum dedi.

ABD li bir yetkili de AFP ye yaptığı açıklamada, Bu (Rusya nın) yaptıklarına ilişkin endişelerimizi doğruluyor. Niyetlerini sorgulatmayı sürdürüyorlar dedi.

İNGİLTERE DEN TEPKİ

Rus uçağının Türk hava sahasını ihlaline İngiltere de tepki gösterdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Twitter hesabından Türk hava sahasına yönelik Rus ihlali hali hazırda çok riskli olan durumu daha ciddi hale getirmektedir. Bundan vazgeçmesi için Rusya Dışişleri Bakanlığına çağrıda bulunuyorum mesajını verdi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

CHP standında şehit annesine saldırı iddiası

1 CHP standında şehit annesine saldırı iddiası

İngiltere'yi Kane sırtladı

2 İngiltere'yi Kane sırtladı

Soylu: 'Bizim evlatlar yılbaşından bugüne kadar 9 bin 500 uyuşturucu satıcısını

3 Soylu: 'Bizim evlatlar yılbaşından bugüne kadar 9 bin 500 uyuşturucu satıcısını

Söke'de yolcu otobüsü devrildi: 28 yaralı

4 Söke'de yolcu otobüsü devrildi: 28 yaralı

Son fotoğrafını kendi eliyle çeken 7 aylık hamile kadın kayalıklardan düşerek ha

5 Son fotoğrafını kendi eliyle çeken 7 aylık hamile kadın kayalıklardan düşerek ha

Bakan Kaya' Türkiye'nin önünde hain emelleri olan en büyük dersi 24 Haziranda si

6 Bakan Kaya' Türkiye'nin önünde hain emelleri olan en büyük dersi 24 Haziranda si

Alt geçide sıkışan tır çekici yardımıyla kurtarıldı

7 Alt geçide sıkışan tır çekici yardımıyla kurtarıldı

Erdoğan'dan 'Ronaldo mu Messi mi?' sorusuna cevap

8 Erdoğan'dan 'Ronaldo mu Messi mi?' sorusuna cevap

100 metrelik uçurumdan yuvarlanan kadının ayağı kırıldı

9 100 metrelik uçurumdan yuvarlanan kadının ayağı kırıldı

Evden ziynet eşyası çalan şüpheli tutuklandı

10 Evden ziynet eşyası çalan şüpheli tutuklandı