Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

KİLOSU 4 BİN TL AMA...

Rize Ticaret Borsası Başkanı Erdoğan, ÇAYKUR un geçen yıl kilogramı 4 bin lira olarak belirlediği beyaz çayın üretiminin yüzde 40 düştüğünü belirterek Fransa dan gelen talebi karşılanamadı dedi.

KİLOSU 4 BİN TL AMA...

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, geçen yılla bu sene karşılaştırıldığında, beyaz çay üretiminde yüzde 40 lık bir düşüş yaşandığını söyledi.

Erdoğan, yaptığı açıklamada, 2014 yılında üretimine başlanan beyaz çaydan ÇAYKUR un 575, özel sektör firmalarının ise 70 kilogram üretip sattığını anımsattı.

ÇAYKUR un yaklaşık 800, özel sektörün ise 300 kilogram tepe tomurcuk aldığını belirten Erdoğan, bu tomurcuklardan yaklaşık 350 kilogram beyaz çay elde edileceğini ifade etti. Erdoğan, Geçen yılla bu seneyi kıyaslayınca beyaz çay üretiminde yüzde 40 lık bir düşüş olduğunu görüyoruz dedi.

Erdoğan, Geçen yılla bu yıl piyasaya süreceğimiz beyaz çay miktarını karşılaştırdığımızda yeterli miktarda bulunamayacağını tahmin ediyoruz. Arzın az olmasının sebeplerini bulup gelecek sezon için şimdiden çözüm yöntemleri bulmalıyız çünkü kaliteli ve insan sağlığı açısında değerli bu ürünün üretimini artırmamız gerekiyor değerlendirmesinde bulundu.

Beyaz çayın kilogramının ÇAYKUR tarafından geçen sezon 4 bin lira olarak belirlendiğini ifade eden Erdoğan, Özel sektörde ise 3 bin ile 5 bin lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunuldu. Bu yıl çok fazla değişeceğini düşünmüyorum. Miktar az olduğu için fiyatlarda çok fazla yükselme olacağını düşünmüyorum ama rakamsal olarak bakıldığında üreticinin ve sanayicinin eline geçecek miktar düşecektir. Bunun için tedbir gerekiyor diye konuştu.

Ürüne talep olduğuna dikkati çeken Erdoğan, Bazı hastalıklara iyi geldiği için alternatif tıpta da insanların tercihi. Bu talebe cevap vermeliyiz ki beyaz çay bir sektör haline gelsin. Bizim hedefimiz ürünü yurt dışına da açabilmek. Türk beyaz çayı olarak çıkartabilmek ifadelerini kullandı.

Talep karşılanamıyor

Türkiye nin ortalama 3 bin kilogram beyaz çaya ihtiyacı olduğunu aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

Beyaz çayın azlığı nedeniyle pazar payını kullanamıyoruz. Fransa dan gelen beyaz çay talebi karşılanamadı. Yurt içerisinden kurumsal ve kişisel talepler var. Özellikle doğal ürün satan aktarlardan talepler var. Bunların karşılanamayacağını düşünüyoruz. Bunları göz önüne aldığımızda gelecek sezon için farklı çözümler arayacağız.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Haber Samsunlu şehidin evinde yas var

1 Samsun Haber: Samsunlu şehidin evinde yas var!

Avrupa Ligi Şampiyonu Manchester United

2 Avrupa Ligi Şampiyonu Manchester United

Teröristler yol kesip araç yaktı İşte o anlar

3 Teröristler yol kesip araç yaktı! İşte o anlar...

Şehit özel harekat polisinin evine ateş düştü

4 Şehit özel harekat polisinin evine ateş düştü

Kayınpeder ile damadın kavgası cinayetle bitti

5 Kayınpeder ile damadın kavgası cinayetle bitti

RİZE Rize Çayeli ilçesinde yangın 3 ahşap ev kullanılmaz hale geldi

6 (RİZE) Rize Çayeli ilçesinde yangın... 3 ahşap ev kullanılmaz hale geldi

İzmirde Huzur, Güven 6 uygulaması sona erdi

7 İzmir'de ''Huzur, Güven 6'' uygulaması sona erdi