Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

KIYAMET ALAMETİ

Samsun Müftüsü Veysel Çakı, camilerdeki şafatafat düşkünlüğünü eleştirerek, Camilerde ahizelere, halılara çok önem vermek, kıyamet alametidir dedi

KIYAMET ALAMETİ

Samsun Müftüsü Veysel Çakı, Camiler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, ibadethanelerdeki şaftafat düşkünlüğünü eleştirdi. Çakı, camilerde ahizelere, halılara çok önem vermenin kıyamet alametlerinden olduğunu söyledi.

CAMİLER GÜZELLEŞTİ, GİDEN YOK
Müftü Çakı, Haberaks TV ekranlarında yayınlanan Burcu Düzgün ün sunduğu Haberin Sesi programına katıldı. Çakı, Camiler Haftası ile ilgili farkındalık oluşturmak istediklerini, bu yılın konusu olarak da namaz ibadetini seçtiklerini söyledi. Konuşmasında, ibadethanelerin önemine işaret eden Çakı, Günümüzde camiler yapı olarak güzelleşti ancak giden sayısında azalmalar oldu. Bizler camiilerdeki ahizelere, halılara önem verdik ancak onlar kıyamat alametleriydi. Önemli olan camilerin, ilim irfan yuvaları, kütüphaneler gibi odak nokta olarak dizayn edilmesiydi  diye konuştu.
 
BİRAZ DÜNYEVİLEŞTİK
Namazın arınma ve diriliş olduğunu belirten Çakı, şunları söyledi: İbadetlerin bir bedeni, bir de ruhu vardır. Ruhuyla yapılmayan ibadetin bir anlamı yoktur. Namazlarında şekil olarak kılınmasındansa hayata yansıtılması ve onu yaşayabilmek önemlidir. Son yıllarda malesef toplumumuz dünyevileşti. Halbuki bizim dünyadaki kalış süremiz geçici. Kur an ı Kerim e baktığımız zaman dünya ve ahiretten bahsedildiği zaman daima ahiretin tercih edilmesi ve onun daha fazla önemsenmesi ifade edilir.  Burası bizim için ebedi bir hayat değil, ahiretin mutluluğu da burda kazanılılacak. Bu iman konusu zayıflayıp da insanlar dünyayı ön planı çıkardığında, bu ibadetleri de malesef yapma konusunda bir gevşeklik oluyor, dünya tercih ediliyor. Her iş için zaman ayırıyor insanlar ama namaza vakit ayrılmıyor. Allah a, ahret gününe iman konusunda sıkıntı var. Bir dünyavileşme yaşıyoruz malesef. Gençlerimiz de namaz kılmama sorunuyla karşılaşıyoruz. Camilerde babalar çok, dedeler çok, gençler yok. Bu eğitimle ilgli. Biz bu çocuklarımızın önce iman esaslarını öğrenmesi gereklidir, iman konusunun çok iyi öğretilmesi lazım. Camileri sevdirmeliyiz.

Pirsu DÜZGÜN 

 

 


 

 EN ÇOK OKUNANLAR

SORUN PARA DEĞİL

1 SORUN PARA DEĞİL

Samsundaki fırıncı cinayeti katil zanlısından itiraf

2 Samsun'daki fırıncı cinayeti katil zanlısından itiraf...

Veee Samsunspordan resmi açıklama

3 Veee... Samsunspor'dan resmi açıklama

Samsunda raylı sistem yarın 1200-1800 saatleri arası ücretsiz

4 Samsun'da raylı sistem yarın 12.00-18.00 saatleri arası ücretsiz

Samsunda Marksist Leninist Komünist Partisi operasyonu 6 gözaltı

5 Samsun'da Marksist Leninist Komünist Partisi operasyonu: 6 gözaltı

Karadenizin ciğerleri yandı

6 Karadeniz'in ciğerleri yandı!

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok Hesap verecekleri gün yakındır

7 İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok: 'Hesap verecekleri gün yakındır'

Samsunspordan gollü prova

8 Samsunspor'dan gollü prova

Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğana hazırlanıyor

9 Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hazırlanıyor

Yönetim Kalparla görüştü mü

10 Yönetim Kalpar'la görüştü mü?