Vahşetin Samsunlu tanıkları o anları anlattı

Barış Mitingi için Ankara ya giden Samsunlu sendikacılar ve sivil toplum örgütü temsilcileri, patlama anını ve yaşanan dehşeti anlattı. TÜM BEL-SEN Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, Korkunç bir şeydi. İnsanlar paramparça oldu dedi

Vahşetin Samsunlu tanıkları o anları anlattı

Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi ne katılmak üzere 7 otobüsle Ankara ya giden yaklaşık 350 Samsunlu arasında bulunan ve yaşanan patlamadan yara almadan kurtulan sendikacılar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri dehşet anlarını anlattı. 

30 SANİYEDE 2 PATLAMA 
Samsun dan 7 otobüsle 350 kişi ile Ankara ya gittiklerini ifade eden TÜM BEL-SEN Samsun Şube Başkanı Suat Yıldız, Ankara Garı binasının önü toplanma yerimizdi, oradan Sıhhiye ye Meydanı na yürüyecektik. Tam toplanma saatinde, TMMOB, KESK, DİSK ve TTB nin olduğu alanda 30 saniye arayla 2 patlama gerçekleşti. Patlamalar, bizim bulunduğumuz yerden 15 metre uzakta yaşandı. Ortalık adeta savaş alanına döndü dedi.

KORKUNÇ BİR ŞEYDİ
Samsunlu grubun içinden 2 hafif yaralı olduğunu kaydeden Yıldız, Korkunç bir şeydi. İnsanlar kafalarını, kollarını, bacaklarını kaybetti. İnsanlar paramparça oldu. Ve bu insanların hepsi mimar, mühendis, öğretmen, doktor, belediyecilerden oluşuyordu. Hepsi sendikacıydı. Grubun büyük çoğunluğu Samsun a geri döndü. Yaralılarımız ve cenazelerimiz için sadece şube başkanları Ankara da kaldı. Hastanelerde 200 e yakın yaralı var, şu an verilen rakamlar yukarı çıkabilir, çünkü ağır yaralılar var diye konuştu.

BU BİR KATLİAM
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)Samsun Şubesi Dönem Sözcüsü İsrafil Şahin ise patlama noktasına çok yakın olduklarını ifade ederek, Bu bir katliam. Bu insanları öldürmek için bilinçli olarak yapılmış bir şey. Bunu yapan da katliamcı. Bunun başka bir izah tarzı yok ifadelerini kullandı. 

BARIŞI KANA BULADILAR
Yapı Yol-Sen Samsun Şube Başkanı Uğurcan Albak ise saldırının özellikle yapıldığını ileri sürerek   Yapılan şeyi şiddetle kınıyoruz. Demokrasi, Barış ve Emek mitingimize yapılan müdehaleyi şiddetle kınıyoruz. Sorumluların bir an önce bulunmasını istiyoruz. Demokrasi adına yapılan mitingi, barışı, kana buladılar, hepsi hesap vermeli diye konuştu. 

ÖNCE TOMA GELDİ
Çevrede herhangi bir güvenlik önlemi olmadığını ifade eden TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu Genel Sekreteri Adnan Korkmaz da, Biz, patlama noktasından 80 metre kadar öndeydik. Patlama sonrasında karışıklık çıkmasın diye o alanı aşıp, aşağı doğru yürüdük. Alana cankurtarandan önce TOMA geldi. Çevrede güvenlik önlemi kesinlikle yoktu, zaten patlamanın olduğu yer tam garın karşısı kameraların olduğu nokta. Olay yerine daha yakın olan arkadaşlarımız, insanların vücutlarının parçalandığını ve tanınmayacak hale geldiğini söylüyor. Bu vahşet verici bir olay, alçakça bir saldırı. Çok üzgünüz, her şeye rağmen barış demeye devam edeceğiz. Biz oraya insanlar ölmesin demeye gittik. Aynı kararlılıkla, aynı şeyleri söylemeye devam edeceğiz dedi.

Zerrin SOMUNCU 

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da asfalt silindiri eve girdi! 1 ölü

1 Samsun'da asfalt silindiri eve girdi! 1 ölü

Samsun'da alkollü mekan yandı

2 Samsun'da alkollü mekan yandı

Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

3 Samsun'da baltalı ve bıçaklı kavga: 2 yaralı

Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

4 Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

5 Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

Yankaya bakalım mı bankaya?..

6 Yankaya bakalım mı bankaya?..

Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

7 Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

8 Samsun'da kokain sevkiyatına darbe! Narkotik affetmedi...

Elini kıyma makinesine kaptırdı

9 Elini kıyma makinesine kaptırdı

Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

10 Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu