BÖLGE SAKİNLERİNDEN YIKIMA TEPKİ

Samsun un 19 Mayıs İlçesi nde bulunan Kuş Cenneti içinde kaçak olduğu iddiasıyla evlerin yıkılmasına bölge sakinleri tepki gösterdi

BÖLGE SAKİNLERİNDEN YIKIMA TEPKİ

Kuş Cenneti içinde kalan binaların ve arsaların sahipleri düzenledikleri basın toplantısıyla yıkım çalışmalarına tepki gösterdi. 

NE KAÇAK, NE DE İŞGALCİ
Bina ve arsa sahipleri adına açıklamada bulunan Yörükler Beldesi Geleriç Mahallesi Çevreyi Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Yağbasan, yapıların kaçak olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirterek, Burada oturan insanlarımızın bir çoğunun elinde hisseli tapuları bulunmakta ve bu kayıtlar tapu müdürlüğünde de vardır. O zamanlar muhtarlık vardı. Muhtarlık dönemi olduğu için evlerini yapmışlar. 30-35 yıldır burada ikamet etmektedirler. Bu tapular mahkemelik olduğu doğrudur ama tapular çok sonra mahkemelik oldu. Bu tapular alındığı zaman geçerliydi. Köyde bulunanların böyle hisseli tapuları var. Tapular bir kişinin değil 6-7 kişinin adınadır. Diğerleride bundan hisse alarak buraya evlerini yapmışlardır. Yani şunu söylemek istiyorum. Buradaki insanlar ne kaçak gelmiştir, ne işgal etmişlerdir dedi. 

BİZ DOĞAYI GÜZELLEŞTİRDİK
Kuş Cenneti içinde ev yapan kişilerin doğayı koruduğunu ileri süren Yağbasan, Evlerin arasında gördüğünüz yerlerin hiç birinde o ağaçlar yoktu. Orada ağaç yetişmiyor. Bunların hepsi toprak çekilerek yetiştirilmiş ağaçlardır. Doğayı güzelleştirmişlerdir. Bizim derneğimizin amacıda bu. Biz doğayı güzelleştiriyoruz ve koruyoruz. Göl buz tuttuğu zaman bugün bu doğaya sahip çıkanların hiç birisi yoktu. O buz tutan göle buradaki insanlar buğday, bulgur çekerek o hayvanlar ölmesin diye kanal başına ekmek parçaları koyarak korumaya çalıştırlar. Bu köy 130 yıllıktır. Bu insanlar 30 yılın üzerinde burada yaşamaktadır. Ve hiç bir şeye zarar vermemişlerdir. Ormanlar 100-150 sene korunmuşsa buradaki insanlarla beraber korunmuştur diye konuştu. 

RAMSAR DAN  ÖNCE EVLER VARDI
Yağbasan, bölgedeki 345 evin yıkılacağını, bunun bir milli servet olduğunu, bunun yerine doğaya daha uygun hale getirilmesi için gerekeni yapmaya hazır olduklarını söyledi. Yağbasan,
Kızılırmak Deltası nın 1994 te sit alanı ilan edilip, 1998 de Ramsar kapsamına alındığını, o tarihte de bu evlerin zaten burada yapılmış olduğunu da sözlerine ekledi.

Volkan ŞENAL
 EN ÇOK OKUNANLAR

Haberaks TV canlı yayınlayacak

1 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

2 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsunpor'a çılgın prim...

3 Samsunpor'a çılgın prim...

Tanju Çolak moral verdi

4 Tanju Çolak moral verdi

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

5 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

Terme aşkı şair yaptı

6 Terme aşkı şair yaptı

Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Gün birlik olma günü'

7 Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Gün birlik olma günü'

22 Nisan Pazar Samsun hava durumu

8 22 Nisan Pazar Samsun hava durumu

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Savaş vereceğiz'

9 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Savaş vereceğiz'

Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

10 Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu