SİZE HAKSIZLIK YAPIYORLAR

Yerel Schengen İş Birliği ve Sınır Güvenliği AB(Avrupa Birliği) Ankara Delegasyonu Jörg Dieter Köstinger, “Schengen Vizesi’ne başvuru konusunda size haksızlık olduğunu düşündüğümüz için buradayız” dedi.

 SİZE HAKSIZLIK YAPIYORLAR

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu ve Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) işbirliğinde, daha önce Türkiye’nin çeşitli illerinde düzenlenen, “Yerel Schengen Grubu İş Dünyası Vize Bilgilendirme Toplantısı” Samsun’da gerçekleştirildi. TSO Davut Altan Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Yerel Schengen İş Birliği ve Sınır Güvenliği AB Ankara Delegasyonu Jörg Dieter Köstinger, Estonya Büyükelçiliği Konsolosu Leemet Paulsen, Avusturya Büyükelçiliği Vize Bölüm Başkanı Fatma Vural, Almanya Büyükelçiliği Konsolosu Andreas J. Spöckl, İktisadi Kalkınma Vakfı Genel Sekreter Yardımcısı Melih Özsöz, STSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve Schengen ülkelerinin vizeden sorumlu personeli katıldı.

KÖSTİNGER: “BİZ SİZİN İÇİN BURADAYIZ”

Schengen Vize alanın oluşturulması, amacının seyahati kolaylaştırmak olduğunu belirten Yerel Schengen İş Birliği ve Sınır Güvenliği AB Ankara Delegasyonu Jörg Dieter Köstinger, Ancak bizim sınırlarımızı ortak bir şekilde korumamız gerekmektedir. Bu nedenle de vize verme konusunda da ortak bir takım kurallar oluşturduk. Bütün üye devletlerin Şchengen vize verme süresi aynı. Bazen farklı olduğuna yönelik bir hisse kapılabilirsiniz. Bazen haklısınız da! Ancak sonuçta baktığınızda sizler için oldukça şeffaf bir süreç olduğunu söyleyebiliriz. Her hangi bir konuya karşı da çıkabilirsiniz. Biz sizin için buradayız. Schengen Vizesi’ne başvuru konusunda size haksızlık olduğunu düşündüğümüz için buradayız. Aslında kurallar internette gördüğünüzden biraz daha zor diye konuştu.

MURZİOĞLU: “KİRLİ ELLERİ LANETLİYORUZ”

Programda açılış konuşması yapan STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Öncelikle başkentimiz Ankara’da meydana gelen terör saldırısını kınayarak sözlerime başlamak istiyorum. Tüm milletimizin başı sağ olsun. Terör insanlık suçudur. Maalesef son zamanlarda şiddet ve kirli oyunlarla karşı karşıyayız. Bu katliamın hedefi Türkiye’nin birlik, beraberlik ve kardeşliğini bozmaya yöneliktir. Bu zor günleri birbirimize daha sıkı sarılarak daha da kenetlenerek aşacağız. Omuz omuza vererek üstümüze oynanan oyunları bozacağız. Akıl ve vicdan yoksunu saldırıları gerçekleştirilen kirli elleri lanetliyoruz. Bu hain saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun şeklinde konuştu.

“NEDEN VİZE ALIMINDA SIKINTILAR YAŞIYORUZ OLUYOR”

Schengen Vizesi’nin iş dünyası için çok önemli olduğunu belirten STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, O da olarak Samsun’un uluslararası ticaret alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla büyükelçiliklerin üst düzey temsilcilerini şehrimize davet ederek ’Ülke Günleri’ adı altında organizasyonlar düzenliyoruz. Elbette her bir ülkeyle alakalı olarak ilişkileri nasıl güçlendiririz, nasıl ticareti artırırız gibi konular ana gündem maddelerimiz oluyor. Ancak bütün toplantıları değerlendirdiğimizde üyelerimizin en çok sorduğu soru, ‘neden vize alımında sıkıntılar yaşıyoruz oluyor’. Schengen Vizesi ile Avrupa Birliği ülkelerine seyahat iş dünyamız için çok önemli. Çünkü Türkiye’nin olduğu gibi kentimizin de en önemli ticaret partnerini Avrupa Birliği ülkelerinden oluşuyor ifadelerini kullandı.

“VİZE KONUSU BİRÇOK İŞ ADAMINI SIKINTIYA İTİYOR”

Türkiye’nin ekonomik kalkınmasında ana denge unsurunun özel sektörün olduğunu ifade eden Murzioğlu şöyle konuştu: Hal böyle iken kalkınma hamlesini ileriye taşıyabilmek için özellikle Avrupa Birliği üyesi ülkelerle daha sıkı ticari ilişkiler içerisine girmemiz gerekiyor. Bu bağlamda doğrudan temaslar bizim için önemli. Ancak vize konusunda yaşanan sıkıntılar birçok iş adamını ihracat yapma ya da dış pazarlara açılma konusunda karamsarlığa itiyor. Maalesef bu her iki taraf için de olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Dünyanın 17’inci büyük ekonomisine sahip olan Türkiye vatandaşlarının vize alması, bu kadar uzun şartlara ve sorunlara tabii tutulmamalıdır. İş adamlarına vize konusunda kolaylık sağlanması her iki tarafa da fayda sağlayacaktır. Bugün düzenlediğimiz bu toplantının vize ile ilgili sorunların paylaşılması ve çözüm üretilmesi hususunda çok önemli bir platform olduğu kanaatindeyim. Toplantıya katkı sağlayan çok değerli konsoloslara ve uzmanlara teşekkür ediyor, kendilerini kentimizde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğumuzu belirtmek istiyorum.

Schengen Vize Yasası ve AB-Türkiye Vize Serbestisi Diyaloğu alanındaki gelişmeler hakkında katılımcılara bilgi verilen program soru-cevap şeklinde devam etti.

SİZEEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

1 Samsunspor'da geniş kapsamlı savunma

Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

2 Samsun'da yan yana 3 eve 3 mahalle

Otomobille mermer yüklü TIR çarpıştı: 2 ölü

3 Otomobille mermer yüklü TIR çarpıştı: 2 ölü

Sakata geldik

4 Sakata geldik

Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

5 Tünelde kafa kafaya çarpıştılar: 4'ü çocuk 9 yaralı

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

6 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Şansımız devam ediyor'

Lime lime doğrandık

7 Lime lime doğrandık

Para değil, onur işi...

8 Para değil, onur işi...

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek: CHP, tarihinin kararını verdi

9 CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek: CHP, tarihinin kararını verdi

Siyasetin seviyesi düştü

10 Siyasetin seviyesi düştü