Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

9 AYDA 78 ÜRÜN YASAKLANDI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nazmi Gedikli, 2015 yılının ilk dokuz ayında Türkiye de insan sağlığı, can ve mal güvenliği oluşturan 78 ürünün piyasadan yasaklandığını ve bu ürünlerden piyasaya arz edilenlerin toplatıldığını söyledi.

9 AYDA 78 ÜRÜN YASAKLANDI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü 12-18 Ekim ‘Ürün Güvenliği Haftası’ etkinlikleri kapsamında KOSGEB’de ‘gaz yakan cihaz’ üreticilerine yönelik seminer düzenlendi. KOSGEB toplantı salonunda düzenlenen seminere Samsun Vali Yardımcısı Dr. Hakan Kubalı, KOSGEM Merkez Müdürü Ahmet Dursunoğlu, Yeşilyurt Meslek Yüksek Okulu’ndan akademisyen ve öğrenciler ile Samsun’da çay kazanı, mutfak ekipmanı ve mangal gibi gaz yakan cihazların üretimini yapan firma yetkilileri katıldı.

Ürün Güvenliği Haftası etkinlikleri kapsamında KOSGEB’de konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nazmi Gedikli, “Denetimlerde öncelikle ürünlerin sahip olması gereken ve ürünün güvenli bir şekilde üretildiğini gösteren belgeler incelenmekte; denetçilerimiz tarafından gerek görülmesi durumunda ürün test ve muayeneye gönderilmekte ve bu işlemler sonucunda uygunsuz olduğu tespit edilen ürünler için piyasadan toplatmaya varan önlemler alınabilmektedir. Bakanlığımız denetimlerinde, güvenlik kriterlerini dikkate almadan merdiven altı olarak tabir edilen şekilde üretim yaparak, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden ve ayrıca haksız rekabet ortamı oluşturan firmalarla mücadele amacını taşımaktadır. Bu mücadele bir yandan vatandaşlarımızın sağlığını, can ve mal güvenliğini korumak; bir yandan adil bir piyasa ortamı yaratmak bir yandan da Türk Malı imajını korumak amacını gütmektedir. Bu nedenle ürün güvenliği ve PGD faaliyetleri doğrudan cezalandırmayı hedef almak yerine üreticilerimizi bilinçlendirerek güvenli bir piyasa oluşturmayı ve güvenli bir piyasa ortamında vatandaşlarımızı yüksek standartlı ürünlerle buluşturmayı hedeflemektedir” dedi.

ayy.jpg

TÜRKİYE DE İLK 9 AYDA 78 ÜRÜN PİYASADAN TOPLATILDI
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yapıcı yaklaşımlarına rağmen piyasaya teknik düzenlemesine uygun olmayan veya güvensiz ürün arz edenler hakkında gerekli idari yaptırımların uygulandığını ifade eden Gedikli, “Bakanlığımız ile işbirliği içerisine olmayarak insan sağlığı, can ve mal güvenliği için tehdit oluşturan üreticiler açısından caydırıcı olmaya çalışılmaktadır. Bu çerçevede 2015 yılının ilk 9 ayında Türkiye de 59 bin 888 farklı marka veya model ürün denetlenmiş olup, bu ürünlerin 8 bin 882 adedi uygunsuz bulunmuştur. Uygunsuz bulunan ürünler arasında insan sağlığı can ve mal güvenliği oluşturan 78 ürünün piyasaya arzı yasaklanmış ve bu ürünlerden daha önce piyasaya arz edilenlerin toplatılmasına karar verilmiştir. Yine bu süreçte tespit edilen uygunsuzluklar için toplam 6 milyon 145 bin 895 TL idari para cezası uygulanmıştır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Şube Müdürü Aycan Türkel, ‘Ürün Güvenliği ve Gaz Yakan Cihazlarda Piyasa Gözetimi Denetimi’, bir belgelendirme kuruluşu yetkilisi Cengiz Tahir ise firmalara ‘CE Belgelendirme ve Test Muayene’ konularında sunum yaptılar.EN ÇOK OKUNANLAR

Şehit Uzman Çavuş Mehmet Acıbucunun babaevinde hüzünlü bekleyiş

1 Şehit Uzman Çavuş Mehmet Acıbucu'nun babaevinde hüzünlü bekleyiş

Bakan Soylu Diyarbakırda STK ve kanaat önderleri ile bir araya geldi

2 Bakan Soylu Diyarbakır'da STK ve kanaat önderleri ile bir araya geldi

KYKda Voleybol Heyecanı Başladı

3 KYK'da Voleybol Heyecanı Başladı

Bursada FETÖPDY üyesi 10 eski vergi dairesi çalışanı adliyeye sevk edildi

4 Bursa'da FETÖ/PDY üyesi 10 eski vergi dairesi çalışanı adliyeye sevk edildi

Gümüşhanede organik arıcılığa destek devam ediyor

5 Gümüşhane'de organik arıcılığa destek devam ediyor

Kulüpler hentbol heyecanı başladı

6 Kulüpler hentbol heyecanı başladı

Vali Kamçı Şehit Mahmut Yıldırımın Mevlidine Katıldı

7 Vali Kamçı Şehit Mahmut Yıldırım'ın Mevlidine Katıldı