TARTIŞMAYIN DESTEK OLUN

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsunspor’a destek olmak istiyorsanız, tartışmak yerine buyurun kulübe destek olun. Samsunspor’un başarısında pay sahibi olmak istiyorsanız, gelip de destek olma zamanı şu andır dedi

TARTIŞMAYIN DESTEK OLUN

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Haberaks TV de Gündem Özel programının canlı yayın konuğu oldu. Haber Medya Haberler Müdürü Erdem Erol ve Haberaks TV Genel Koordinatörü Fatih Korkmaz ın sorularını yanıtlayan Bakan Kılıç, Samsunspor un yanı sıra bir çok konuda önemli açıklamalar yaptı. 

ba-001.jpg

SAMSUNSPOR SİYASET MALZEMESİ DEĞİLDİR  
Samsunspor a puan silme cezası almasıyla ilgil olarak Bakan Kılıç, şunları söyledi: Ben bir siyasetçiyim. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nin Gençlik ve Spor Bakanıyım. Samsun milletvekiliyim. Samsun benim memleketim. Şunu açıkça söylüyorum; Samsunspor siyaset malzemesi değildir. Ne başarısı ne de yaşadığı olumsuzluklar siyaset malzemesi değildir. Hangi siyasi partiye gönül vermiş olursanız olun, hangi farklı grup içerisinde yer alıyorsanız alın ama Samsunspor’u siyasete malzeme yapmayın.  

AÇIK SEÇİK ORTAYA KOYALIM 
Bunu açık ve seçik olarak ortaya koyalım.  Birileri yetkim içerisinde olup da yapmadığım bir şey olduğunu iddia ediyorsa, bu söylem beni üzüyor. Samsunspor’a neden 3 puan silme cezası verildi? Çünkü bir futbolcuya olan borcuyla ilgili olan konu CAS’a kadar gitti.  CAS sporun en büyük karar mekanizmasıdır, yargısıdır. Mevcut başkan sayın Erkut Tutu, bu konuda çok büyük çaba sarf etti. Kendisine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Bugünlerde de çok büyük bir çaba içerisinde. Çünkü mali anlamda Samsunspor’un sıkıntısı var.

PAY SAHİBİ OLMAK İSTİYORSANIZ BUYURUN 
Samsunlulara ve Samsunspor’a gönül vermiş herkese seslenmek istiyorum; hangi siyasi partiden olursanız olun. Samsunspor’un  başarısında pay sahibi olmak istiyorsanız, gelip de destek olma zamanı şu andır. Geçmiş borçlarla alakalı olarak şu anda bir zaman var. Bununla ilgili Samsunspor’a eğer destek olmak istiyorsanız şu anda tam vaktidir.  Samsunspor’a destek olmak istiyorsanız buyurun yapın. Bundan biz mutluluk duyarız.  

ONLARLA MUHATAP OLACAK DEĞİLİM 
Yaşanılan olumsuz süreçten çıkabilme adına  Erkut beyin gerçekten çok büyük bir çabası oldu.  Geçmişte Samsunspor’u yönetmekle sorumlu olan kadronun takibi var mı ? hayır. Şunu algılayamıyorum. Ben Samsun milletvekili ve Samsun’un bir evladı olarak buna karşı bir şey yapabilecek durumda olacağım. Üstelik hükümetin üyesi olacağım ve yapmayacağım öyle mi?  Bunu anlamakta gerçekten zorlanıyorum.  Bazı kişiler Samsun’da bunu  şu anda siyaseten kullanmaya çalışıyor.  Kusura bakmasınlar. Onlar önce kendi işlerine baksınlar. Ben onlarla muhatap olacak da değilim.  

BUYURUN KULÜBE DESTEK OLUN
Geçen sene sezonun sonunda Samsunspor Play-Off oynadı. ‘Neden Antalyaspor’a orada kupasını verdi?’ diye beni eleştirenler olmuş  diyen Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin Gençlik ve Spor Bakanıyım. Benim gönlümden geçen ortadadır ama ben bütün kulüplere karşı tarafsızlığımı korumak durumundayım. Kimseyi de itham ettiğim yok. Benim ortaya koyduğum bir duruşum var. Belli bir siyaset anlayışım var. Bundan da ödün verecek biri değilim. 

İSTİSMAR ETMESİNLER 
İnanıyorum ki herkese karşı da belli bir seviye içerisinde bir duruşum var. Samsunspor’a destek olmak istiyorsanız,  tartışmak yerine buyurun kulübe destek olun.  1 Kasım seçimlerinden sonra bir daha bunu dile getirmeyecek olanlar lütfen bu konuyu istismar etmesinler.  Şu anda Samsunspor lider durumda. Bu tartışmalar futbolcu kardeşlerimizin ve yönetimimizin ancak dikkatini dağıtır ve moralini bozar.  

MAÇLAR YENİ STATTA 
Samsun da yapımı devam eden stadyum ile ilgilide açıklamalarda bulunan Bakan Kılıç, İnşallah ligin ikinci yarısında Samsunsporumuz maçlarını yeni stadımızda oynayacak.  Samsunspor Stadı nın inşasıyla alakalı bir sıkıntı yok. Ancak yaz dönemi içerisinde yüklenici firmanın kendisiyle anlaşmış olduğu çelik tedarikçisi firmayla bir sıkıntısı oldu. Firma, taahhütlerini yerine getiremediği için kısmi bir gecikme yaşandı. Onun dışındaki çalışmalarda herhangi bir sıkıntı yok. Şu anda dış cepheyle alakalı olarak çalışmalar devam ediyor. Yüklenici firmanın herhangi bir maddi sıkıntısı yok. Ödenek sıkıntımız yok dedi. 


ORGANİZASYONLARIN ŞEHRİMİZDE OLMASI NORMAL 
Bakan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: Spor müsabakalarının artık Samsun’da yer alıyor olmasının en önemli sebebi fiziki imkanların gelişiyor olması. Tesislerimizin altyapı çalışmalarından sonra sporcu yetiştirme bazında da çok ciddi çalışmalarımız olacak. Bunlar zaten devam ediyor.  Samsun, sporda çok farklı bir noktaya gelmiş bir şehir olacak.  Sadece spor yatırımları değil, uluslararası organizasyonların da çok rahat yapılabileceği bir şehir haline geliyor.  2011 seçim döneminde vaatlerimizle ilgili yaptığımız konuşmalarda otel eksikliğinden söz ediyorduk.  Şu anda 2 tane 5 yıldızlı otelimiz var. Yeni yapılmış olan 4 yıldızlı otellerimiz var. Bu anlamdaki altyapıyı oluşturduk. Tesislerimiz de tamamlanıyor.  Böylece ulusal ve uluslararası organizasyonların Samsun’a gelmesi gayet doğal.  

SAMSUN DÜNYADA SAYILI KENT OLACAK 
Bu anlamda yapılan altyapı çalışmaları içerisinde raylı sistem çalışmasını da büyükşehir belediye başkanımız hızlı bir şekilde devam ettiriyor. İnşallah 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları’nda bu yatırımların karşılığını da göreceğiz. Her gelen yabancı veya yerli misafirlerimiz Samsunumuzu hem görecekler hem de ekonomisine katkıda bulunacaklar. Samsun bu yatırımlar neticesinde sadece Türkiye’de değil dünyada adı sayılır bir spor kenti olacak. Bunun ne kadar önemli olduğunu ve neler getireceğini de gelecekte inşallah hep beraber göreceğiz. İnşallah, yapılan ulusal ve uluslararası organizasyonların bir şehrin ekonomisine ne kadar katkı verdiğini birinci elden yaşama imkanımız olacak.


KULÜPLER YASASI ÖNEMLİ 
Bu hafta içerisinde Kulüpler Yasası çalışması ile ilgili gelinen son noktayı gösterecekler ama şunu söyleyebilirim ki farklı görüşleri olan tüm tarafların masada bir araya gelebildikleri bir noktaya gelindiği bilgisi bana verildi. UEFA’nın belirlemiş olduğu mali kriterlere uymadığınız zaman Avrupa’ya gidemeyeceksiniz.  Bu kriterlere uymadığınız zaman neler yaşanabileceğini en iyi biz biliyoruz. Kulübü yönetmekle sorumlu olan profesyonellerin de bu anlamda çok dikkatli olması lazım.

YAPIN DEMEKLE OLMUYOR 
Herkes harcadığının bedelini bir şekilde ödeyecektir. Samsunspor’da da böyle bir problem var, Futbolda ve diğer spor dallarında yaşanan finansal durumlar var ve buna çok dikkat edilmesi gerekiyor. Siz burada sonsuz bir kaynak harcamıyorsunuz ve gelir-gider dengesinde tutmanız gereken bir şey var.  ‘Çözün’ bunu demekle olmuyor. Bunun hukuki yapısı var, mali yapısı var ve bir borç var ortada. Burada karşılıklı ortaya konulması gereken kurallar var. ‘Yapın’ demekle olmuyor.

ONLAR TARAFTAR DEĞİL HOLİGAN
Üzülerek söylüyorum Samsun’daki Cumhurbaşkanlığı Kadınlar Basketbol Kupası maçında yaşanan olayları gördünüz mü? O taraftara seslenmek istiyorum. Onlar taraftar değil. Onlar holigan. Bir spor salonu içerisinde meşale yaktılar. Koltukları söktüler. Onların peşindeyiz. Polisimizin yaptığı çalışma neticesinde hepsinin görüntüleri tespit edildi. Sizin salonun içerisinde meşale yakma hakkınız var mı? Yok. Koltuğu sökerek siz neyi elde etmeye çalışıyorsunuz?  Kadınlar maçında ağıza alınmayacak sözler ve küfürler sarfedildi.  

PEŞLERİNİ BIRAKMAYACAĞIZ 
Bunu engellemeyeceğiz de neyi engelleyeceğiz?  Hiçbir şekilde o koltukları sökenlerin peşini bırakmayacağız.  Kanundaki ceza neyse hepsini alacaklar.  Ailesiyle, arkadaşıyla o maçı izlemeye gidenlerin suçu ne? Ben sayın Kılıçdaroğlu’ndan, ”Statlarda ve sporda şiddeti engellemek için her şeyi yapacağız, onun karşısında duracağız”  demesini beklerdim. Ama O “İsteyen istediği sloganı atacak” diyor. Statlarda isteyen istediği sloganı zaten atıyor.  Taraftarın orada bir şekilde slogan atması, tempo tutması, koreografi yapması sporun zaten bir parçası. Ama küfür veya şiddet sporun parçası değildir. Tribünden sahaya atılan madde sporun parçası değildir.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Dünkü Çocuklar'dan THM konseri

1 Dünkü Çocuklar'dan THM konseri

Real Madrid tur kapısını araladı

2 Real Madrid tur kapısını araladı

Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği

3 Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği

Fatih'teki cinayetin şüphelisi gözaltına alındı

4 Fatih'teki cinayetin şüphelisi gözaltına alındı