Engelli maaşları takip edilmeli

Altınokta Körler Derneği Samsun Şube Başkanı Aynur Yiğit, devlet tarafından verilen engelli maaşlarının takip edilmesi gerektiğini belirterek, Aileler o parayla çocuklarını okula göndermeleri gerekirken, kendilerine harcıyor dedi

Engelli maaşları takip edilmeli

 

Altınokta Körler Derneği Samsun Şube Başkanı Aynur Yiğit, engelli ailelerinin devlet tarafından verilen bakım ücretlerini ve maaşlarını, çocuklarının eğitim ihtiyaçları için kullanılmadığını ileri sürdü. Yiğit, yetkililerin engelli ailelerini takip etmesi gerektiğini söyledi.

ÇOCUKLARI OKULA
GÖNDERMİYORLAR

Bazı ailelerin çocuklarını okula göndermeyip, devletin verdiği maaşı kendileri için harcadığını iddia eden Yiğit, Bu aileler, nasıl olsa devlet bize engelli maaşı, bakım ücreti veriyor diye çocuklarının eğitim hakkını engellemiş oluyorlar. Bakım ücretlerinin şartlı olarak ailelere verilmesi gerekid. Bu çocukların yemeden, içmeden ibaret yaşamları olmamalı. Görme engelli çocuklar, diğer çocuklar kadar haklara sahip olmalı. Nasıl ki ülkemizde kız çocuklarının zorunlu eğitimi için projeler yapılıyorsa, görme engelli çocuklar için de çalışılmalı. Engelli maaşı alan aileler denetlenerek, bu çocukların okula yönlendirilmesi gerekiyor dedi.

TOPLUMUN KAMBURU DEĞİLİZ
Yetkililerin, engelli ailelerinin çocuklarını okula göndermesi için teşvik edici çalışmalar yapması gerektiğini kaydeden Yiğit, Görme engelliler bu toplumun kamburu değildir. Aksine iyi eğitim aldıkları takdirde avukat, öğretmen, sosyolog gibi mesleklerde başarılı bir hayat sürebiliyorlar. Bu çocukların yaşamdan kopmamaları gerek. Hükümetimiz doğru politika izlerse bu çocuklar da geleceğe umutla bakabilir. Ülkesine, şehrine faydalı olabilirler diye konuştu. 

Zerrin SOMUNCU EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

1 Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybetti

Hastanede dehşet! Mahkuma kurşun yağdırdılar...

2 Hastanede dehşet! Mahkuma kurşun yağdırdılar...

Samsun'da uyuşturucu operasyonu, 9 şüpheli gözaltında

3 Samsun'da uyuşturucu operasyonu, 9 şüpheli gözaltında

Meteoroloji gün verdi! Samsun'a kar geliyor...

4 Meteoroloji gün verdi! Samsun'a kar geliyor...

Samsunspor'da Ercan'ın yanına Erkam

5 Samsunspor'da Ercan'ın yanına Erkam

Anavatan, Samsun'da halkla buluşuyor

6 Anavatan, Samsun'da halkla buluşuyor

Ahmet Burak müjdesi

7 Ahmet Burak müjdesi

Samsun'da pompalı saldırgan hakkında flaş gelişme!

8 Samsun'da pompalı saldırgan hakkında flaş gelişme!

Yıldırım, Samsun'da başkanlık için aday

9 Yıldırım, Samsun'da başkanlık için aday

Feci kaza! 1'i ağır 4 yaralı

10 Feci kaza! 1'i ağır 4 yaralı