GÜLEN E KIRMIZI BÜLTEN KARARI

Fethullah Gülen e gıyabi tutuklama ve kırmızı bülten çıkarılması kararı çıktı.

GÜLEN E KIRMIZI BÜLTEN KARARI

Mahkemenin kabul ettiği iddianameye göre ; Örgütün Adı: FETÖ/PDY Kurucusu ve Yöneticisi:Fettullah Gülen İşlediği suç : Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs , Silahlı Terör Örgütünü kurmak ve yönetmek İstenen ceza: Ağırlaştırılmış müebbet ve 52 yıl 6 aya kadar hapis Toplam şüpheli sayısı:69

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, yurtdışında bulunan sanıklar Fetullah Gülen ve yardımcısı olduğu iddia edilen Sinan Dursun için gıyaplarında tutuklama kararı çıkardı. 2 isim hakkında ayrıca kırmızı bülten çıkarılmasına hükmedildi. 

Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen in yanı sıra 22 Temmuz Operasyonu nun 3. dalgasında gözaltına alınan eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı nın da aralarında bulunduğu 69 şüpheli hakkında hazırlanan bin 453 sayfalık iddianame kabul edildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, yurtdışında bulunan sanıklar Fetullah Gülen ve yardımcısı olduğu iddia edilen Sinan Dursun için gıyablarında tutuklanma kararı verdi. Mahkeme Gülen ve Dursun hakkında ayrıca kırmızı bülten çıkarılmasına da hükmetti. 

İLK DURUŞMA 6 OCAK TA
Duruşma günlerini 6-7-8 ve 11 Ocak 2016 tarihleri olarak belirleyen mahkeme heyeti, duruşmanın nerede yapılacağı konusunda ise henüz bir karar almadı. Mahkeme heyeti, bin 453 sayfalık iddianamenin okunması içinde 2 spikerin TRT İl Müdürlüğü nden istenmesine hükmetti. 

İDDİANAME
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ın da aralarında bulunduğu 8 şikayetçi yer alıyor. İddianamede Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte 27 kişi ise mağdur olarak bulunuyor. 

HAPİS İSTEMLERİ
Örgüt lideri olmakla suçlanan Fethullah Gülen ve yardımcısı olduğu belirtilen Sinan Dursun un, Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs , FETÖ/PDY (Fethullah Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması) Silahlı Terör Örgütünü kurmak ve yönetmek , Gizli kalması gereken bilgileri, siyasal casusluk maksadıyla elde etmek suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapsi ve 37 yıl 6 aydan 52 yıl 6 aya kadar hapsi istendi. İddianamede, örgüt yöneticisi olmakla suçlanan eski Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun, eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı, eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Kazım Aksoy ve eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 162,5 yıldan 338 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Örgüt üyeliğiyle suçlanan diğer şüphelilerin de 7,5 yıldan 330 yıl 6 aya kadar hapisleri istendi. 

GÜLEN E 14 ARALIK İDDİANAMESİNDE DE 235,5 YIL HAPSİ İSTENMİŞTİ
14 Aralık soruşturmasında da, aralarında Fethullah Gülen, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu 10 i tutuklu 33 sanık hakkında da dava açılmıştı. Gülen için, Silahlı terör örgütü kurmak ve Zincirleme nitelikli resmi belgede sahtecilik suçlarından 70 yıldan 235,5 yıla kadar hapis cezası istenmişti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın ilk duruşmasını 22-24 Aralık 2015 tarihi olarak belirlemişti. Yine Fethullah Gülen in gıyabında tutuklanmasına ve hakkında kırmızı bülten çıkarılmıştı. EN ÇOK OKUNANLAR

Başkent'te parti bayrakları yasaklar nedeniyle toplandı

1 Başkent'te parti bayrakları yasaklar nedeniyle toplandı