Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

AKUPUNKTURUN SAYISIZ FAYDALARI

Anesteziyoloji ve Reanimasyon ve Medikal Akupunktur Uzmanı Dr. Ayşegül Elbir Şahin, akupunkturun yaklaşık 300 hastalığın tedavisinde kullanıldığını söyledi.

AKUPUNKTURUN SAYISIZ FAYDALARI

Medical Park Samsun Tıp Merkezi Anesteziyoloji ve Reanimasyon ve Medikal Akupunktur Uzmanı Dr. Ayşegül Elbir Şahin “akupunktur” hakkında bilgi verdi. Dr. Şahin “Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan, Çinlilerin geleneksel tedavi yöntemi olan akupunktur, popularitesini gün geçtikçe artırmaktadır. Vücudun kendini dengede tutma ve tamir etme yeteneğini kullanan akupunktur, yan etkisinin olmaması ve çoğunlukla kalıcı tedavi imkanı sunması nedeniyle tercih edilen bir tedavi yöntemidir” dedi.

Uzm. Dr. Ayşegül Elbir Şahin, “Bilimsel bir tedavi yöntemi olması, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından birçok hastalığın tedavisinde etkili olduğunun onaylanması, yapılan klinik çalışmalarla etkinliğinin kanıtlanması batı tıbbı ile uğraşan hekimlerin de dikkatini cezp etmiştir. Günümüzde doktorlar modern tıp uygulamalarına destek olmak ve hastalara yan etkisiz alternatif bir tedavi sunmak amacıyla akupunkturu artan oranlarda öğrenmekte ve uygulamaktadırlar. Akupunktur; geleneksel - tamamlayıcı tıp uygulamalarının en iyi bilineni ve üzerinde en çok bilimsel çalışma yapılanıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kullanım alanları belirlenmiş ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemi haline gelmiştir” diye konuştu.
300 hastalığın tedavisinde akupunkturun kullanıldığını söyleyen Dr. Şahin “Dünya Sağlık Örgütü, kanser ağrılarından kısırlığa, depresyondan obeziteye kadar yaklaşık 300 hastalığın tedavisinde akupunkturun kullanılabileceğini açıklamıştır. Etki yelpazesi bu kadar geniş olmasına rağmen akupunktur denilince çoğu insanın aklına sadece zayıflatıcı bir tedavi metodu gelmektedir. Oysa akupunkturun bilinen 4 temel etkisi vardır. Bunlar ağrı kesici, sakinleştirici, dengeleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilerdir. Akupunkturun dengeleyici etkisi vücudun doğal ritmine dönmesini ve insanların beslenmelerine dikkat ederek hareketliliklerini artırmalarını ve zorlanmadan zayıflamalarını sağlar” şeklinde konuştu.

Dr. Ayşegül Elbir Şahin şöyle devam etti: “Akupunktur felsefesine göre vücudumuzda 700-750 akupunktur noktası ve 26 ana enerji kanalı vardır. Bu kanalların içinde ‘Qi’ adı verilen bir enerji akar. Zamanla bu kanallarda tıkanmalar olur ve tıkanmanın seviyesine göre hastalıklar ortaya çıkar. Örneğin sinirlerde tıkanma varsa felç veya kas dokusunda bir tıkanma varsa ağrı oluşabilir. Akupunktur tedavisinde, hastalığın olduğu bölgeye göre hastadaki akupunktur noktaları ve enerji kanalları iğnelerle uyarılarak tıkanmalar açılır. Böylece ağrı gibi semptomlar veya doğrudan hastalığın kendisi tedavi edilir.”

Bazen de akupunktur iğnesi ile vücutta bazı kimyasal maddelerin sentezirin tetiklenebildiğini söyleyen Dr. Ayşegül Elbir Şahin açıklamasını şöyle tamamladı: “Örneğin mutluluk hormonu diye bilinen serotonin artırılarak depresyon tedavi edilebilir. Endorfin (morfinden 30 kat daha etkili olan ağrı kesici hormon) salgısı artırılarak hastanın ağrısı azaltılabilir. Hatta cerrahi operasyonlarda bu özelliği sayesinde anesteziye destek olarak da akupunktur kullanılmaktadır.

Ülkemizde akupunktur uygulayan kişilerin mutlaka tıp doktoru olması, akupunktur eğitimi almış olması ve aldığı eğitimin Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bir sertifika ile onaylanmış olması gerekmektedir.”EN ÇOK OKUNANLAR

Tekel bayisine silahlı saldırı 1 ölü

1 Tekel bayisine silahlı saldırı; 1 ölü

Silahla yol kesip, 2 kişiyi kaçıran fidyeciler kamerada

2 Silahla yol kesip, 2 kişiyi kaçıran fidyeciler kamerada

Patlama sonrası çıkan yangında bir öğretmen hayatını kaybetti

3 Patlama sonrası çıkan yangında bir öğretmen hayatını kaybetti

Mehdi Eker  Lordlar Kamarası, Sizi şimdi anladık dedi

4 Mehdi Eker: 'Lordlar Kamarası, 'Sizi şimdi anladık' dedi'

Bir gözaltı ve bir gerçek

5 Bir gözaltı ve bir gerçek...

Beşiktaşın 114 kuruluş yıldönümü Kuşadasında kutlandı

6 Beşiktaş'ın 114. kuruluş yıldönümü Kuşadası'nda kutlandı

İstanbulda FETÖ Operasyonu

7 İstanbul'da FETÖ Operasyonu

AK Parti milletvekili Savaş, Kuşadasında referandum çalışmasına katıldı

8 AK Parti milletvekili Savaş, Kuşadası'nda referandum çalışmasına katıldı

AK Partili kadınlara saksı atıldı

9 AK Partili kadınlara saksı atıldı

Vezirköprüde şehit adına hatıra ormanı

10 Vezirköprü'de şehit adına hatıra ormanı