AKUPUNKTURUN SAYISIZ FAYDALARI

Anesteziyoloji ve Reanimasyon ve Medikal Akupunktur Uzmanı Dr. Ayşegül Elbir Şahin, akupunkturun yaklaşık 300 hastalığın tedavisinde kullanıldığını söyledi.

AKUPUNKTURUN SAYISIZ FAYDALARI

Medical Park Samsun Tıp Merkezi Anesteziyoloji ve Reanimasyon ve Medikal Akupunktur Uzmanı Dr. Ayşegül Elbir Şahin “akupunktur” hakkında bilgi verdi. Dr. Şahin “Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan, Çinlilerin geleneksel tedavi yöntemi olan akupunktur, popularitesini gün geçtikçe artırmaktadır. Vücudun kendini dengede tutma ve tamir etme yeteneğini kullanan akupunktur, yan etkisinin olmaması ve çoğunlukla kalıcı tedavi imkanı sunması nedeniyle tercih edilen bir tedavi yöntemidir” dedi.

Uzm. Dr. Ayşegül Elbir Şahin, “Bilimsel bir tedavi yöntemi olması, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından birçok hastalığın tedavisinde etkili olduğunun onaylanması, yapılan klinik çalışmalarla etkinliğinin kanıtlanması batı tıbbı ile uğraşan hekimlerin de dikkatini cezp etmiştir. Günümüzde doktorlar modern tıp uygulamalarına destek olmak ve hastalara yan etkisiz alternatif bir tedavi sunmak amacıyla akupunkturu artan oranlarda öğrenmekte ve uygulamaktadırlar. Akupunktur; geleneksel - tamamlayıcı tıp uygulamalarının en iyi bilineni ve üzerinde en çok bilimsel çalışma yapılanıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kullanım alanları belirlenmiş ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemi haline gelmiştir” diye konuştu.
300 hastalığın tedavisinde akupunkturun kullanıldığını söyleyen Dr. Şahin “Dünya Sağlık Örgütü, kanser ağrılarından kısırlığa, depresyondan obeziteye kadar yaklaşık 300 hastalığın tedavisinde akupunkturun kullanılabileceğini açıklamıştır. Etki yelpazesi bu kadar geniş olmasına rağmen akupunktur denilince çoğu insanın aklına sadece zayıflatıcı bir tedavi metodu gelmektedir. Oysa akupunkturun bilinen 4 temel etkisi vardır. Bunlar ağrı kesici, sakinleştirici, dengeleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilerdir. Akupunkturun dengeleyici etkisi vücudun doğal ritmine dönmesini ve insanların beslenmelerine dikkat ederek hareketliliklerini artırmalarını ve zorlanmadan zayıflamalarını sağlar” şeklinde konuştu.

Dr. Ayşegül Elbir Şahin şöyle devam etti: “Akupunktur felsefesine göre vücudumuzda 700-750 akupunktur noktası ve 26 ana enerji kanalı vardır. Bu kanalların içinde ‘Qi’ adı verilen bir enerji akar. Zamanla bu kanallarda tıkanmalar olur ve tıkanmanın seviyesine göre hastalıklar ortaya çıkar. Örneğin sinirlerde tıkanma varsa felç veya kas dokusunda bir tıkanma varsa ağrı oluşabilir. Akupunktur tedavisinde, hastalığın olduğu bölgeye göre hastadaki akupunktur noktaları ve enerji kanalları iğnelerle uyarılarak tıkanmalar açılır. Böylece ağrı gibi semptomlar veya doğrudan hastalığın kendisi tedavi edilir.”

Bazen de akupunktur iğnesi ile vücutta bazı kimyasal maddelerin sentezirin tetiklenebildiğini söyleyen Dr. Ayşegül Elbir Şahin açıklamasını şöyle tamamladı: “Örneğin mutluluk hormonu diye bilinen serotonin artırılarak depresyon tedavi edilebilir. Endorfin (morfinden 30 kat daha etkili olan ağrı kesici hormon) salgısı artırılarak hastanın ağrısı azaltılabilir. Hatta cerrahi operasyonlarda bu özelliği sayesinde anesteziye destek olarak da akupunktur kullanılmaktadır.

Ülkemizde akupunktur uygulayan kişilerin mutlaka tıp doktoru olması, akupunktur eğitimi almış olması ve aldığı eğitimin Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bir sertifika ile onaylanmış olması gerekmektedir.”EN ÇOK OKUNANLAR

Haberaks TV canlı yayınlayacak

1 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

2 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsunpor'a çılgın prim...

3 Samsunpor'a çılgın prim...

Tanju Çolak moral verdi

4 Tanju Çolak moral verdi

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

5 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

Terme aşkı şair yaptı

6 Terme aşkı şair yaptı

Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Gün birlik olma günü'

7 Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Gün birlik olma günü'

22 Nisan Pazar Samsun hava durumu

8 22 Nisan Pazar Samsun hava durumu

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Savaş vereceğiz'

9 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Savaş vereceğiz'

Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

10 Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu