EN BÜYÜK HEDİYE ORGAN BAĞIŞI”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte, Organ bağışı, insan olarak birbirimize verebileceğimiz en büyük hediyedir dedi.

 EN BÜYÜK HEDİYE ORGAN BAĞIŞI”

Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda “Sağlıklı Beslenme ve Spor Panayırı” düzenlendi.
Düzenlenen panayıra Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Dursun Mehel, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, Dünya Güreş Şampiyonu Taha Akgül, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sporcular ve öğrenciler katıldı.

Etkinlik öncesi konuşan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “Sağlıklı beslenmenin yanında çocukların daha hareketli bir yaşam tarzı benimsemeleri, fiziksel aktivite düzeylerinin arttırılması ve bu konuda desteklenmeleri sağlıklı olmanın ön koşuludur. Tüm bunlar, aynı zamanda çocukların dikkat ve uyum yeteneklerinin geliştirilmesi ve sosyalleşmeleri açısından da çok önemlidir. Geleceğin teminatı çocuklarımızın daha sağlıklı, üretken ve başarılı olmalarında sağlıklı beslenmeleri kadar hareketli bir yaşam sürmeleri de çok önemlidir” dedi.

Sağlık için hareketsiz bir ortamdan kurtulup, hareketli bir ortamın içersinde olunması gerektiğinin altını çizen Samsun Valisi İbrahim Şahin, “Diğer türlü obezite için milyarlarca lira harcanıyor. Dünyaya açıldığımızda da bir tarafta insanlar açlık çekiyorken diğer tarafta da aşırı kilo veya obezite için çok ciddi paralar harcanıyor. Biz biraz daha hareketli olalım, sağlıklı olalım. Doktorlara az ihtiyaç duyalım. Bir taraftan da Halk Sağlığı Müdürlüğümüz ile yapılan bu çalışmada kontroller için sağlık kuruluşlarına veya doktorlara gidelim” şeklinde konuştu.

BAKAN KILIÇ: “İNSAN OLARAK BİRBİRİMİZE VEREBİLECEĞİMİZ EN BÜYÜK HEDİYE ORGAN BAĞIŞI”
Organ bağışının önemine değinen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, şunları söyledi: “Gençlik ve Spor Bakanlığımızın tesisleri 24 saat esasına göre hizmet verecek. Bu anlamda çalışmalar sürüyor. Bulduğumuz her fırsatta yürümek, örneğin işyerine araç yerine yürüyerek gitmek, hafta sonları sahili kullanmak, bisiklet kullanmak, bütün vatandaşlarımız hareketlilik anlamında bulabildikleri her an bir şey yapması için biz de elimizden geleni yapıyoruz. Burada aynı zamanda Sağlık Bakanlığımızın teşviki ile organ ve kan bağışı stantlarımız da var. Ben ailesinde organ naklinin ne olduğunu yaşamış bir kardeşinizim. Dolayısıyla bir gün gelir sizin de ihtiyacınız olursa o an birisinin, bir kardeşinizin bağış yapmış olmasını çok istersiniz. Bu anlamda bazı çekinceleri olan vatandaşlarımıza Diyanet İşleri Başkanlığımız daha önce açıklama yaptı. Organ bağışının dini anlamdaki açıklamasını ve karşılığını dile getirdiler. İnsan olarak birbirimize verebileceğimiz en büyük hediyedir. Bu kişisel tercihtir ama bir daha düşünmenizi isterim. Zor bir tercihtir. Ama şunu da çok iyi bilin ki, ihtiyaç durumuna girdiğiniz zaman da sizin ihtiyacınız olduğunda da çok farklı duygular hissediyorsunuz. Onun için bu noktada sizi tekrar bir teşvike getirmek isterim. Günde en az 45 dakika yürüyüş yapalım. İşyerine mümkünse yürüyerek gidelim.”

bajkn.jpg

BAKAN KILIÇ PİLAV DAĞITTI
Konuşmaların ardından Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Dünya Güreş Şampiyonu Taha Akgül, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile imzalanan protokol kapsamında “Bisiklet Modülü” dersini uygulayan İlkadım Atatürk Ortaokulu 30 öğrenciye bisiklet dağıttı. Ardından Bakan Kılıç ve beraberindekiler etkinliğe katılanlara bulgur pilavı, ayran ve elma dağıttılar.EN ÇOK OKUNANLAR

Takım O'nu istedi

1 Takım O'nu istedi

Samsun'da silahlı saldırı!

2 Samsun'da silahlı saldırı!

Samsun'da yüzme havuzunda panik

3 Samsun'da yüzme havuzunda panik

Samsun'da silahlı kavga zanlıları hakkında yeni gelişme

4 Samsun'da silahlı kavga zanlıları hakkında yeni gelişme

Bakan Demircan'dan ikinci üniversite müjdesi

5 Bakan Demircan'dan ikinci üniversite müjdesi

Samsun'a yakışmıyor

6 Samsun'a yakışmıyor

Kurduğu düzenekle annesine kendini öldürttü!

7 Kurduğu düzenekle annesine kendini öldürttü!

HER YER VAR, SAMSUN YOK

8 HER YER VAR, SAMSUN YOK

Kunduz Ormanları'nda 2 sır ölüm

9 Kunduz Ormanları'nda 2 sır ölüm

Bafra'da 2 kişi tutuklandı

10 Bafra'da 2 kişi tutuklandı