Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

KARADENİZ BÖLGESİ’NDE İLK OLACAK

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın(TSO) proje sahipliğini yürüttüğü 7.5 milyon euro bütçeli ve tamamlandığında Karadeniz Bölgesi’nin ilk Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvarı olma özelliğini taşıyacak projenin yer teslimi atılan imzalarla yapıldı.

KARADENİZ BÖLGESİ’NDE İLK OLACAK

Tamamlandığında Karadeniz Bölgesi’nin ilk Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvarı özelliğini taşıyacak projenin yer teslim imza töreni Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. İmza törenine Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Süleyman Karabük, Genel Sekreter Yardımcısı Okan Gümüş ve ilgili personelle, projenin müşavirlik ihalesini alan UBM Uluslararası Birleşmiş Müşavirler Müşavirlik Hizmetleri Anonim Şirketi ile inşaat ihalesini alan Global Harita İnşaat Ltd. Şti. yetkilileri katıldı. Yer teslimi ile ilgili anlaşmaya, Samsun TSO adına Genel Sekreteri Süleyman Karabük ve ilgili firmaların yetkilileri imza attı.

KARADENİZ BÖLGESİ’NDE İLK OLACAK

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi sosyal tesis alanında 4 bin 600 metrekarelik bir alan üzerine kurulacak proje tamamlandığında Karadeniz Bölgesi’nde ilk olacak. Yaklaşık 7.5 milyon euroluk bütçeye sahip bu dev proje, Avrupa Birliği ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yüzde 100 hibe ile yapılacaktır. Laboratuvar ile bölgede, araştırma kurum ve kuruluşları ile metal üretimi yapan KOBİ’lerin işbirliği sağlanarak, metal sanayinin uluslararası rekabet edebilir ve ihracata yönelik bir yapıya kavuşturulması maksadıyla bilgi üretilecektir. Üründe ve üretim yöntemlerindeki yenilikler takip edilerek ürün kalitesi ve standardı yükseltilecek, verimlilik arttırılacak, üretim maliyetleri düşürülecek, KOBİ’lerin yeni ve ileri teknolojilerle üretim yapması sağlanarak, bu ürünün kalitesinin AB ve Dünya standartlarında olduğu belgelenecektir” dedi.

ARTIK BAŞKA İLLERE GİTMEYE GEREK KALMAYACAK

Samsun ve tüm Karadeniz Bölgesi’ndeki sanayicilere şuan itibariyle metal, metroloji ve kalibrasyon ve periyodik kontrol konusunda hizmet veren akredite bir laboratuvarın bulunmadığını belirten Başkan Murzioğlu, “Samsun Metal Metroloji ve Kalibrasyon Laboratuvarı ile, bölgede metal ve kalibrasyon konusundaki analizler anlamında duyulan büyük eksiklik ve bu eksiklik sonucu Ankara, İstanbul, Mersin, İzmir gibi şehir dışındaki laboratuvarlara yönelme zorunluluğu önemli ölçüde ortadan kaldırılmış olacaktır. Laboratuvar ile hem akredite hem de bölgenin analiz açısından önemli gereksinimlerine cevap verecek nitelikte olması bakımından büyük bir boşluğu dolduracaktır” diye konuştu.

AR-GE DESTEK HİZMETİ DE VERİLECEK

Laboratuvarda yapılacak işlemlerden bahseden Murzioğlu, “Söz konusu laboratuvar ile spektral analiz, radyografik muayene, mikrosertlik ölçümleri, çentik darbe testi, mikroyapı ve makroyapı ve yüzey pürüzlülüğü inceleme, çekme, eğme, basma testleri, ultrasonik muayene gibi tüm analiz, test ve muayene işlemleri ve kütle, boyut, hacim ve debi, ısı, basınç, elektrik, hız ve kuvvet kalibrasyonlarının yanı sıra bacagazı ölçümleri, toz, nem, gürültü ve titreşim ölçümleri de yapılabilecektir. Bu kapsamda bölgede metal sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda üretici ve ihracatçı KOBİ’ye bine yakın analiz ve Ar-Ge destek hizmeti ve eğitim verilerek, firmalarımız ve ilgili kuruluşlar, yüksek kaliteli ürün üretmelerini daha az maliyetle, daha kısa bir sürede sağlayacak. Özellikle ihracat odaklı olmak üzere çeşitli laboratuar test, analiz ve Ar-Ge hizmetlerini temin edebileceklerdir. Böylelikle bölgenin ekonomik gücünün AB standartlarına ulaştırılması ve sosyoekonomik gelişme farkının azaltılmasına imkan sağlanmış olacak. Çok önemli gördüğümüz projenin inşaatına önümüzdeki günlerde başlanacak ve 2017 yılının başında hizmete açılacaktır” şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Yeniler göreve hazır

1 Yeniler göreve hazır

Samsunda opera sanatçısına silahlı saldırı

2 Samsun'da opera sanatçısına silahlı saldırı

Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

3 Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

Samsunda karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

4 Samsun'da karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

Hasret sona ersin

5 Hasret sona ersin

Fındıkta kayıp 290 milyon dolar

6 Fındıkta kayıp  290 milyon dolar

Lovelette kahkaha tufanı

7 Lovelet'te kahkaha tufanı

Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

8 Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

Samsunda tüketici şikayetçi

9 Samsun'da tüketici şikayetçi

Samsuna katma değer sağlayacağız

10 Samsun'a katma değer sağlayacağız