O SÖZLERE 16 YIL

Siirt te PKK lı teröristlerin bombalı saldırısında şehit olan 8 askerden Erzurumlu jandarma er Recep Beycur un kuzeni 36 yaşındaki Ömer Bulur hakkında dava açıldı.

O SÖZLERE 16 YIL

 Ömer Bulur, Erzurum 2 nci Ağır Ceza Mahkemesi nde,terör örgütü propagandası yapmak,halkı kin ve düşmanlığa tahrik ile askerlikten soğutmak suçlarından 16 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

PKK lı teröristlerin geçen 19 Ağustos günü Siirt in Şirvan ile Pervari İlçeleri arasında yola döşedikleri patlayıcıyı askeri aracıng eçişi sırasında uzaktan kumandayla infilak ettirmesi sonucu 8 asker şehit oldu. Patlamada şehit düşen askerlerden, Erzurum un Karaçoban İlçesine bağlı Kırımkaya köyünde yaşayan Seyran ve Selahattin Beycur çiftinin 7 çocuğundan biri olan 22 yaşındaki er Recep Beycur için 20 Ağustos günü Erzurum Hava Meydan Komutanlığında tören düzenlendi.

CENAZE TÖRENİNDE TEPKİ

Beycur un amcasının oğlu hayvancılıkla uğraşan Ömer Bulur, protokolün hazır bulunduğu törende, Kardeşi kardeşe kırdırıyor. Genç kardeşimi gönderdim, cesedini alıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı bunu bilsin. Ben bunu bu yaşa getirene kadar ne çektim biliyor mu? Allah tan hiç mi korkmuyor? Bu genci buraya yatırdı. Kardeşi kardeşe kırdırıyor diye tepki gösterdi. 

SOSYAL MEDYADAKİ SUÇ UNSURU

Konuşmadan sonra Ömer Bulur hakkında başlatılan soruşturma kapsamında, sosyal paylaşım sitesi facebook taki hesabı da incelendi. Bulur un paylaşımları ve kuzeninin cenazesi sonrası verdiği röportajdaki sözleri iddianamede delil oldu.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Ömer Bulur un facebook hesabından 15 Mart 2015 günü yaptığı paylaşımda, PKK lı terör örgütü üyesinin fotoğrafını paylaştığı ve Duyuru 15 Mart DAİŞ çeteleri ile yaşanan çatışmada yaşamını yitiren... diye yorum yazdığı belirtildi. Bulur un aynı hesaptan 25 Mart 2015 günü de terör örgütü üyesinin fotoğrafı ile birlikte, 1982 Karaçoban Molla Davut köyü doğumlu Eli Xinus (Raşit Bulut) yoldaşımız Ko... diye yorum yaptığını vurgulanan iddianamede bu paylaşımlarla terör örgütünün propagandasını yaptığı ileri sürüldü.

Savcılık, Ömer Bulur un 9 Mayıs 2015 günü yaptığı paylaşımda Bugün Suruç da can veren insanların kanından kim sorumlu ise yüce mevlam onlara kendi evlatlarının acısını göstersin ve bunu da Kürt halkı bilsin ki ne AKP ne de devlet bizlere dosttur. Sadece Kürtler ölünce bizlerin canı yanıyor, onlar ise seviniyorlar. Kahrolsun insanlara ve insanlığa kıyanlara Şehit Namırın sözleri ile haklı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçunu işlediğini belirtti. İddianamede, Ömür Bulur un verdiği röportajdaŞimdi artık kimse çocuğunu da askere göndermeyecek, niye göndersin? sözleri ile halkı askerlikten soğuttuğu da öne sürüldü. 

Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan ve 2 nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Ömer Bulur hakkındahalkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar,halkı askerlikten soğutma suçundan 9 aydan 3 yıla kadar, iki kez terör örgütünün propagandasını yapmaktan 2 yıldan 10 yıla kadar hapsi istendi.

Önümüzdeki günlerde tutuksuz olarak hakim karşısına çıkacak olan Bulur, savcılıkta verdiği ifadesinde, terörist fotoğraflarını ölen şahısların ailelerine taziyede bulunmak amacı ile paylaştığını söyledi.

Diğer paylaşımlarının ise devlet büyüklerine tepki göstermek amacıyla olduğunu ileri süren Ömer Bulur, devlet büyüklerinin de çocuklarını askere göndermelerini istediği için o açıklamayı yaptığını ifadesinde belirtti.EN ÇOK OKUNANLAR

Adı Samsunspor'la anılıyordu... 'Görüşmem oldu'

1 Adı Samsunspor'la anılıyordu... 'Görüşmem oldu'

Samsun'da kazanın ardından şok intihar!

2 Samsun'da kazanın ardından şok intihar!

Samsunspor'da liste kabarık

3 Samsunspor'da liste kabarık

Bu teknik adamı hatırladınız mı?

4 Bu teknik adamı hatırladınız mı?

Şehit acısı Karadeniz'e düştü

5 Şehit acısı Karadeniz'e düştü

Samsunspor'da altyapı yeniden şekilleniyor

6 Samsunspor'da altyapı yeniden şekilleniyor

Tok: 'Cumhurbaşkanımız beklenen müjdeyi verdi'

7 Tok: 'Cumhurbaşkanımız beklenen müjdeyi verdi'

7 aylık hamile kadın uçurumdan düştü! Bebeğinin cesedi ayrı yerde bulundu

8 7 aylık hamile kadın uçurumdan düştü! Bebeğinin cesedi ayrı yerde bulundu

Samsun Büyükşehir'den büyük duyarlılık! Sürpriz, yıkım durdurdu

9 Samsun Büyükşehir'den büyük duyarlılık! Sürpriz, yıkım durdurdu

Samsun'da şoke eden manzara! Tam 15 araç...

10 Samsun'da şoke eden manzara! Tam 15 araç...