ŞAŞKINLIK YARATAN SKANDAL YAZI

Terme de ÇED raporu verilmeyen santral dosyasının bakanlıktaki bir grup bürokrat tarafından işlemden kaldırılmadığı anlaşıldı. Bürokratların, belediyeye gönderdiği yazı ise adeta bir skandal olaraknitelendirildi

ŞAŞKINLIK YARATAN SKANDAL YAZI

Terme de kurulması planlanan termik santralin ÇED raporu verilmemesine rağmen, bürokratların dosyayı işlemden kaldırılmadığı ortaya çıktı. Bürokratlar, belediyeye gönderdiği yazıyla Sorumluluğu dışındaki konularda müdahil olmamasını istedi. TERÇEP Dönem Sözcüsü Hasan Demir ise bu yazıyı skandal olarak nitelendirerek, Bu yazıyla Terme ye bürokratların termik santral kurdurmak için çırpındığı ortaya çıktı. Bu, hem AK Parti ye hem de Terme ye bir kumpastır dedi.

Samsun un Terme İlçesi nde Tim Avrasya Yatırım Dan. Taş. Mad. ve Enerji Üretim Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan Umut Enerji Üretim Santrali nin ÇED raporu başvurusunun reddedilmesinin ardından, tehlikenin tamamen ortadan kalkması beklenirken; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü nden Terme Belediyesi ne gönderilen yazı şok etkisi yarattı.

İŞTE SKANDAL YAZI

Genel Müdür imzasıyla gönderilen yazıda, Terme Belediyesi nin İstanbul Teknik Üniversitesi ne bilirkişi olarak rapor hazırlatmasının görevi olmadığına vurgu yapılarak, İnceleme Değerlendirme Komisyonu nda yer alan Terme Belediyesi nin yetkilerinin dışına çıkmaması istendi. Yazıda, İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) üyesi kurum ya da kuruluşların kendi kuruluş ve teşkilat kanunu kapsamında görüş beyan etmeleri, komisyon üyesi diğer kurum / kuruluşların yetki ve sorumlulukları dahilinde bulunan hususlara müdahil olmamaları ÇED Yönetmeliği hükümleri kapsamında belirlenen komisyonun teşekkülü ve çalışma prensibi açısından önem arz etmektedir denildi.

SORUMLUSU BÜROKRATLAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü nün gönderdiği yazıyı skandal olarak nitelendiren Terme Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Avukat Hasan Demir, bu yazıyla aranan sorumluların adeta el kaldırarak biziz dediğini söyledi. Demir, Terme ye termik santral kurulmasına kimin taraf olduğunu herkes merak ediyordu. Zira hükümet karşı, AK Parti karşı, muhalefet karşı, bakan karşı, Samsunlu siyasetçiler, belediye başkanları karşı. Bu yazıyla Terme ye termik santralin yapılmasını isteyenlerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü bürokratları olduğu ortaya çıktı diye konuştu.

FIRSAT BEKLİYORLAR

TERÇEP Dönem Sözcüsü Avukat Hasan Demir açıklamalarını şöyle sürdürdü: Termik santal için istenen ÇED raporunun reddedilmesinin ardından biz bu konunun bir daha açılmamak üzere kapatıldığını zannederken; ülkenin seçimlerle belirsizlik ortamında bulunmasını fırsat bilen bürokratlar, bir fırsatını bulup ÇED raporu almak için fırsat kolluyorlarmış. Terme Belediyesi ne gönderilen yazı bunun kanıtıdır. Terme Belediyesi ne, siz niye karışıyorsunuz, niye tüm gücünüzle karşı duruyorsunuz diyen bu yazı, tehlikenin henüz geçmediğini, siyasi iradeye rağmen bu bürokratların Terme ye termik santrali kurdurmanın peşinde olduklarının göstergesidir. ÇED Genel Müdürlüğü bürokratlarının bu yaptığı, hükümete, AK Parti ye ve Terme ye kumpas kurmaktır.

Erdem EROL
 EN ÇOK OKUNANLAR

Haberaks TV canlı yayınlayacak

1 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

2 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsunpor'a çılgın prim...

3 Samsunpor'a çılgın prim...

Tanju Çolak moral verdi

4 Tanju Çolak moral verdi

Terme aşkı şair yaptı

5 Terme aşkı şair yaptı

Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Gün birlik olma günü'

6 Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Gün birlik olma günü'

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

7 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

22 Nisan Pazar Samsun hava durumu

8 22 Nisan Pazar Samsun hava durumu

Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Savaş vereceğiz'

9 Samsunspor Teknik Direktörü Besim Durmuş: 'Savaş vereceğiz'

Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

10 Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu