O PANKARTIN DAVASI

Eskişehir Anadolu Üniversitesi nde Diktatörler sokakta devrilirler yazılı pankart asan iki öğrenci Cumhurbaşkanı na hakaret suçundan yargılandıkları davanın ilk duruşmasında karar çıktı

O PANKARTIN DAVASI

Kararda, diktatör kelimesinin Büyük Türkçe Sözlük te bütün siyasi yetkileri kendinde toplamış kimse olarak tanımlandığı belirtilerek, bu anlamda pankart yazısının da siyasi eleştiri olmasından başka bir anlam taşımadığı vurgulandı.

Radikal den İsmail Saymaz ın haberine göre, Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrencileri Yusuf Sami Özten ve Çağla Safyürek geçen yıl 23 Eylül günü Yunus Emre Kampüsü yemekhanesi duvarına, üzerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın resmi bulunan ve Diktatörler sokakta devrilirler yazılı bir pankart astı.

Savcılığa çağrılan iki öğrenciden Özten, özel güvenlik görevlilerinin izniyle pankart astıklarını, hakaret amacıyla davranmadıklarını belirterek, Siyasal görüşümden ötürü astım dedi. Safyürek de, Amacım eleştirmekti dedi.

Adalet Bakanlığı nın verdiği kovuşturma izni sonucunda iki genç hakkında cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Eskişehir 2. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davanın ilk duruşması 20 Ekim de görüldü. 

Hakim Vedat Karakurt, duruşmada, iki sanığın savunmasını almaya gerek görmeksizin beraata hükmetti. Hakim Karakurt, kararında, diktatör ifadesinin bir siyasi eleştiri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

SİYASİ ELEŞTİRİDİR

Ülkenin son 15 yıllık geçmişine; siyasi parti kurucusu, parti başkanı, milletvekili, partinin yüzde 40 tan fazla aldığı oy oranı ile başbakan, ve şahsı olarak yüzde 52 oy alarak ülkenin ilk halk tarafından ve ilk seçim turunda seçilen cumhurbaşkanı olarak etkin olmuş siyasetçisine yönelik sevgisizliklerini ve siyasal olarak muhaliflik olduklarını belirtmek isteyen ve henüz yirmili yaşlarında öğrenciliklerini yaşayan sanıkların bu niyetlerini diktatör gibi bir siyasi kavram üzerinden açıklamak istedikleri, diktatör kelimesinin Büyük Türkçe Sözlük te bütün siyasi yetkileri kendinde toplamış kimse olarak tanımlandığı, sanıkların pankart yazısı içeriğinin tartışma götürür bir siyasi eleştiri olmasından başka bir anlam taşımadığı...EN ÇOK OKUNANLAR

Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

1 Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

Otomobil koyun sürüsüne daldı

2 Otomobil koyun sürüsüne daldı

Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

3 Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı