Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Samsun Madımağı Tür Eylem Planı

Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü tarafından “Samsun Madımağı Tür Eylem Planı Çalıştayı ve Sunuş Toplantısı” düzenlendi.

Samsun Madımağı Tür Eylem Planı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Samsun Madımağı Tür Eylem Planı Çalıştayı ve Sunuş Toplantısı na Orman ve Su İşleri Doğu Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, OMÜ öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

DOKAY ÇED-Çevre Mühendisliği Ltd.Şti. Şirket Ortağı Deniz Yurteri’nin sunumunun ardından açılış konuşmasını yapan Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, “İnsanların başta gıda olmak üzere temel ihtiyaçların karşılanmasında vazgeçilmez bir yer olan canlı kaynakların temeli biyoloji çeşitliliktir. Üretimi yapılan tüm tarım ürünlerinin temeli doğada bulunan yaban akbabalarına dayanır. Günümüzde yeni tarım ürünleri elde etmek veya mevcut olanları iyileştirmek için doğadaki yabancı türden faydalanılmaktadır. Gıda, tarım, tıp, eczacılık ve özellikle turizm için önem taşıyan ve gittikçe azalan canlı kaynaklar bugün bir ülkenin sahip olabileceği en önemli avantajlar arasında sayılmaktadır. Ancak günümüzde hızla artan dünya nüfusu, kirlilik ve plansız kalkınma doğal kaynaklar üzerinde ciddi bir baskı oluşturmaktadır. Yakın bir gelecekte insanlığın minimun bir tüketim için maksimum üretim yapma zorunluluğu ile karşı karşıya kalacaktır. İnsanların başta gıda ve tarım olmak üzere ülkemizin çok büyük bir zenginliği vardır ve dünya arasında şanslı ülkelerden birisidir. Tüm Avrupa’da 12 bin 500 açık ve kapalı tohum türü varken, sadece Anadolu’da 11 bine aşkın tür olduğu ve bunların yaklaşık 3’te birinin Türkiye’ye özgü türler olduğu bilinmektedir. Türkiye’de 470 kuş türü, 160 memeli, 141 sürüngen, 480’i aşkın deniz balığı ve 80 bini aşkın böcek türü olduğu bilinmektedir. Ancak yerinde etkin ve sürdürülebilir koruma yetersizliği biyolojik kaçakçılık üzerinde önemli bir baskılar oluşturmaktadır. Yakın bir gelecekte bazı önemli türlerin yok olmasına ve eko sistem dengesinin bozulmasına neden olmaktadır” dedi.

Daha sonra OMÜ Öğretim Üyesi Dr. Fergan Karaer, katılımcılara Türkiye florası hakkında bilgi verdikten sonra lokal endemik bir tür olan Samsun madımağının önemini, Samsun madımağı (polygonum samsunicum) türünün neslinin tehdit eden faktörler ve bu faktörlerin engellenmesi için yapılması gerekenleri anlattı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunda dağa evet yazdılar

1 Samsun'da dağa 'evet' yazdılar

Samsunda bugün okullar tatil mi edildi

2 Samsun'da bugün okullar tatil mi edildi?

Eski Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç Onlar teröristlerin dostu

3 Eski Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç: 'Onlar teröristlerin dostu'

BAŞKAN SÖZ VERDİ

4 BAŞKAN SÖZ VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsunda

5 Cumhurbaşkanı Erdoğan Samsun'da

Muhteşem manzara

6 Muhteşem manzara

KAFA KARIŞTIRAN RAKAMLAR

7 KAFA KARIŞTIRAN RAKAMLAR

Samsunda o derneğe saldırı

8 Samsun'da o derneğe saldırı

Kehanete bakın

9 Kehanete bakın!..

Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğana hazır

10 Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hazır