77 YAŞINDA JÜBİLE YAPTI

Lisanslı olarak 60 yıl boyunca futbol oynayan Hatay Yurdakul, dünyanın en yaşlı futbolcusu unvanıyla davet edildiği Marmaris teki turnuvada son maçına çıkarak futbol hayatına veda etti.

77 YAŞINDA JÜBİLE YAPTI

Amatör liglerde 60 yıl boyunca lisanslı olarak aktif futbol oynayan Hatay Yurdakul, dünyanın en yaşlı futbolcusu unvanıyla davet edildiği Marmaris te, 77 yaşında jübile yaptı.

Marmaris te düzenlenen Masterlar Futbol Turnuvası na onur konuğu olarak çağrılan Hatay Yurdakul, sahaya Antalya takımıyla çıktı.

Yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle aktif futbol hayatını noktalama kararı alan Yurdakul, turnuvanın açılış maçında kısa bir süre forma giydikten sonra arkadaşlarının omuzlarında sahayı terk ederek jübilesini yaptı.

Amatör ligde mücadele eden ve kendisinin kurduğu Antalya Trabzonlular Futbol Kulübü nün lisanslı futbolcusu olan Yurdakul, yaptığı açıklamada, 1955 yılında Trabzon da kurulan siyah-beyazlı renklerdeki Erdoğdu takımında futbola başladığını söyledi. 

Hep amatör liglerde oynadım

Aktif olarak 60 yıl boyunca lisanslı futbol oynadığını belirten Hatay Yurdakul, Bizim zamanımızda 16 yaşında lisans çıkıyordu. Şimdiki gibi 10 yaşında çıkartılsa 66 yıllık futbolcu olacaktım. Bugüne kadar en az 20 kulüp değiştirdim. Hep amatör liglerde oynadım, hiç profesyonel olamadım. Doğu illerindeki bazı takımlarda aynı anda hem futbolculuk hem de antrenörlük yaptım. O zamanlar hem futbolcu hem antrenör olunuyordu diye konuştu.

Yurdakul, bu sezon yaşadığı bazı sağlık sorunları nedeniyle doktorların önerisi üzerine futbolu bırakma kararı aldığını anlatarak, bundan sonraki yaşantısını Türk futboluna yeni sporcular kazandırmakla geçireceğini kaydetti. 

Türkiye nin kendisinin kıymetini bilemediğini ifade eden Yurdakul, 77 yaşında hala futbol oynayan birinin davet edilerek tecrübelerinden yararlanılması gerektiğine inandığını belirtti.

Yurdakul, gelen davet üzerine Romanya ya gittiğini belirterek, Nereden duydularsa dünyanın en yaşlı futbolcusu olduğumu öğrenmişler. Orada da sahaya çıkıp top oynadım dedi.

En büyük gururum Şenol Güneş

Hatay Yurdakul, futbol hayatındaki en büyük gururunun Trabzonspor un ve milli takımın efsane kalecisi ve Beşiktaş ın teknik direktörü Şenol Güneş i Türk futboluna kazandırmak olduğunu söyledi.  

Güneş i, 1967 yılında taş kalede kalecilik yaparken bulduğunu belirten Yurdakul, Sen bir gün milli takımın kalesini koruyacaksın dediği Güneş i, Erdoğdu takımına getirdiğini anlattı.

Yurdakul, Güneş i takıma almak için gittiğinde babasının kendisine kızdığını dile getirerek, Çorba içiyordu, çorba tasını bana fırlattı, ne futbolu dedi. O zamanlar geçinmek zordu. Ancak babasını ikna etmeyi başardım. Bizde bir yıl oynadı daha sonra Trabzonspor aldı. Onlar da Sebat a kiraladılar ve orada parladı şeklinde konuştu. 

Güneş in çocukken de zeki biri olduğunu anlatan Yurdakul, Şenol u aldığım zaman okulda notlarının nasıl olduğunu sordum. Hepsi 10 dedi ifadesini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

1 Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Kimse bizi sahipsiz sanmasın'

2 Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Kimse bizi sahipsiz sanmasın'

Samsun'da acı ölüm!

3 Samsun'da acı ölüm!

Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu

4 Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu

Samsunspor için karar günü

5 Samsunspor için karar günü

Polis aracı dereye uçtu: 1 şehit, 1 kayıp

6 Polis aracı dereye uçtu: 1 şehit, 1 kayıp

Şirinler daha güçlü geliyor

7 Şirinler daha güçlü geliyor

Motorine büyük zam geliyor

8 Motorine büyük zam geliyor

Tüm maçlar pazar günü

9 Tüm maçlar pazar günü

Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan iş adamı adliyede

10 Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan iş adamı adliyede