Terme de çifte bayram

Terme ye yapılması planlanan kömür ile çalışan termik santralin ÇED süreci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sonlandırıldı

Terme de çifte bayram

29 Ekim le birlikte Terme de çifte bayram kutlandı. Terme ye kurulması planlanan termik santrale karşı verilen mücadele başarıya ulaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından Terme Belediyesi ne gönderilen Yetkiniz dışındaki işlere karışmayın, yetinizi aşmayın içeriğindeki yazının Haber Gazetesi nde Santralde Bürokrat Oyunu başlığı ile yer alan haberlerin ardından siyaset ve kamu oyu ayağa kalktı. ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, tepkiler üzerine Terme için ÇED süreci sonlandırılmıştır kararını verdi.

ŞAŞKINLIK YARATN SKANDAL YAZI

PROJE SONLANDIRILDI

Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, makamında kömür ile yapılması planlanan termik santralin ÇED raporuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Başkan Kul, elde edilen sonucun bir başarı olduğunu ve bu başarıda Samsun da yaşayan herkesin payının bulunduğunu söyledi. Başkan Kul, Terme de yapılması düşünülen termik santral ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ÇED süreci sonlandırılmıştır.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED sürecinin sonlandırıldığına ilişkin sunulan raporda, Terme Belediyesi tarafından komisyona sunulan bilimsel olarak hazırlanan rapora atıfta bulunulmuştur. Kül depolama sahalarına ilişkin seçilen yerin atıkların düzenli depolanmasına dair yönetmelik hükümlerine aykırılık teşkil ettiği, planlanan projenin 500-750 metre mesafesinde işletmede bulunan OMV Samsun Doğalgaz Kombine Çevrim Santralinin bulunduğu ve soğutma suyunu denizden karşıladığı, bu nedenle her iki santralin su alma ve deşarj yapılarının birbirine çok yakın olacağı belirtildi. Bölgesel bazda değerlendirme yapılmadığı, bölgedeki tarım, hayvancılık, balıkçılık, arıcılık, ormancılık ve turizm faaliyetleri dikkate alınarak, gerçek anlamda çevresel fayda maliyet analizi yapılmadığı, projenin Yeşilırmak Deltasına yakın olduğu, Simenit- Akgöl sulak alanı kompleksi ve çevresinin Yaban Hayatı Koruma statüsünde bulunduğu, santralin söz konusu alanları etkileyeceği gibi hususlara değinildi. Projenin söz konusu alanda yapılmasının sakıncalı olacağı belirtildi. Bundan dolayı ÇED süreci sonlandırılmıştır dedi. 

KUTLAMA YAPACAĞIZ

Başkan Kul, tüm siyasi partilerin, basının, sivil toplum örgütlerinin, Terme ve Samsun halkının desteği ile bu günlere gelindiğini ifade ederek, Bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, bu gün iki bayramı birlikte kutluyoruz. Bu günün özel gün olarak kutlanması için  Belediye meclisimize teklif sunacağım. Bu mücadele herkese örnek olacak bir mücadeledir. İki gün içerisinde santrale karşı tam 15 bin imza toplanılmıştır. Bu gerçekten herkesin geleceğine sahip çıktığı anlamına gelmektedir. Bundan dolayı herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Seçimlerden sonra ise halkımız ile birlikte ilçemizde kutlama yapacağız diye konuştu

ÖRNEK BİR MÜCADELE

Terme Çevre Platformu dönem sözcüsü Hasan Demir ise Bir yıldan fazla süredir, Terme Belediye Başkanımız Şenol Kul ve TER-ÇEP olarak milli mücadele ruhu içinde verdiğimiz, çevremizi kirletecek santrale karşı dik duruşumuz ile birlikte hareket edişimiz neticesinde termik santralin ÇED raporu süreci sonlandırılmıştır. Bu hepimizin başarısıdır. Bu tüm Samsun un başarısıdır. Örnek bir mücadeledir dedi.

Toplantıya, Terme Kent Konseyi Başkanı Mustafa Güler ile TER-ÇEP üyeleri katıldı. 

Bayram OKEN ÇOK OKUNANLAR

Antalya'da gürültü kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

1 Antalya'da gürültü kavgası: 1 ölü, 1 yaralı

Samsun'da Jandarmaya ateş açan 3 kişi tutuklandı

2 Samsun'da Jandarmaya ateş açan 3 kişi tutuklandı

Tramvay ücretsiz

3 Tramvay ücretsiz

Çarşamba Havalimanı'nda 'ahlaksız denetim' iddiası

4 Çarşamba Havalimanı'nda 'ahlaksız denetim' iddiası

 Taraftar işbaşında

5 Taraftar işbaşında

Gözler Samaras'ta olacak

6 Gözler Samaras'ta olacak

Haydi Samsun

7 Haydi Samsun

Şehit Yarbay Dunca'nın baba evine acı haber ulaştı

8 Şehit Yarbay Dunca'nın baba evine acı haber ulaştı

Cumhurbaşkanı'nın kuzeni trafik kazasında yaşamını yitirdi

9 Cumhurbaşkanı'nın kuzeni trafik kazasında yaşamını yitirdi

Kızılcahamam Belediye Başkanı Güney, iş adamlarıyla bir araya geldi

10 Kızılcahamam Belediye Başkanı Güney, iş adamlarıyla bir araya geldi