Protokol eşlerinden destek istediler

Vezirköprü Toplum Sağlığı Merkezi tarafından yürütülen kanserle mücadele çalışmaları kapsamında, ilçe yöneticilerinin eşlerinden gönüllü olmaları istendi

Protokol eşlerinden destek istediler

Vezirköprü Toplum Sağlığı Merkezi nin yürüttüğü kanserle mücadele çalışmaları kapsamında bir toplantı düzenlendi. Protokol üyelerinin eşlerinin de katıldığı toplantıda konuşan Vezirköprü Toplum Sağlığı Merkezi eğitim hemşiresi Nurten Güneş, son yıllarda artan kanser oranını azaltmak için Vezirköprü Toplum Sağlığı Merkezi olarak eğitimler yaptıklarını söyledi.

Kanserin öldürücü olmasına rağmen alınacak tedbirlerle bunun önlenebileceğini vurgulayan Güneş, Erken yakalandığında tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu nedenle erken tespit edilmesi çok önemlidir dedi. 

TARAMALAR ÜCRETSİZ

Toplum Sağlığı Merkezi nde meme kanserinin erken teşhisi için mamografi, rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için ise Smear ve HPV DNA testi yapıldığını anlatan Güneş, aile hekimliklerinde de bağırsak kanseri taraması yapılabileceğini kaydetti. Testlerin ücretsiz olduğunu bildiren Güneş, Meme kanseri taramasında 40-69 yaş arası kadınlar, rahim ağzı kanserinde 30-65, bağırsak kanseri taramasında ise 50-70 yaş aralığındaki kadınlar müracaat edebilir diye konuştu.

DESTEK SÖZÜ VERDİLER

Programa Vezirköprü Kaymakamı nın eşi Hatice Kaşıkçı, Garnizon Komutanı nın eşi Hacer Damla Açıkel, Belediye Başkanı nın eşi Tülay Edis, Vezirköprü Devlet Hastanesi Başhekimi nin eşi Arzu Gür, Vezirköprü Toplum Sağlığı Başkanı nın eşi Saliha Asan, Vezirköprü Devlet Hastanesi Başhemşiresi Reyhan Gülburun, Vezirköprü SGK Müdürü Saliha Akman, Vezirköprü Meslek Yüksekokulu Müdürü Gonca Özdemir Tarı ile kadın eczacılar ve diş hekimleri katıldı. Katılımcılar, çalışmalara her konuda destek olacaklarını belirtti.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Kardeşini rehin alan şahıs, polis tarafından ikna edildi

1 Kardeşini rehin alan şahıs, polis tarafından ikna edildi

Makinistlerin dikkati faciayı önledi

2 Makinistlerin dikkati faciayı önledi