KRİZ, FIRSATTIR

Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, grup bünyesindeki yatırımları ve büyümelerin hep kriz dönemlerine denk geldiğini belirterek, “Krizleri, fırsata çevirmek gerekir” dedi

KRİZ, FIRSATTIR

“Yatırımlarını İstanbul’a kaydırmaya hazırlandığı” söylentileri arasında Samsun’da 40 bin metrekarelik Karadeniz’in en büyük kapalı alanına sahip fabrika binasının inşaatını tamamlamak üzere olan ve bir ay sonra da faaliye geçirmeye hazırlanan Borsan Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, krizlerin fırsata çevrilebileceğini söyledi. Ölmez, ‘Yatırımların kaydırılmaya hazırlanıldığı’ iddialarını, yeni yatırımlarını, sanayiyi, krizlerin fırsata çevrilmesini Haber Gazetesi muhabirlerinin sorularına verdiği cevaplarla anlattı.

Borsan’dan Samsun’a Dev Yatırım

HABER: Borsan, sürekli yatırım halinde. Hatta zaman zaman bu, gazete ve televizyon haberlerine de ‘yatırım için yer yok’ serzenişi olarak yansıdı. Sonra Borsan Gebze’de alüminyum kablo fabrikası satın aldı ve bu da “Borsan yatırımlarını İstanbul’a çekiyor” şeklinde seslendirilen düşüncelere neden oldu. Bu söylentilerin arasında Samsun’da yeni bir fabrika inşasına başladınız.  Borsan gidiyor mu, kalıyor mu?

ADNAN ÖLMEZ: Borsan Grup hepinizin de bildiği gibi birçok farklı sektörde faaliyet gösteren bir şirketler topluluğu. Son yıllarda özellikle üretim alanında Borsan fabrikasının dünyanın 3 kıtasında 65 ülkede ihracat yapmaya başlamasıyla, ciddi şekilde yer ihtiyacı olmaya başladı. Yeni ürünler üretebilmek ve kapasitesini büyütebilmek için çok ciddi şekilde yer ihtiyacı oldu. Bunu da sıklıkla Samsun da ilgililerle paylaştık. Öyle bir duruma geldi ki 1 metre kare yerin bile çok büyük değeri oldu bizim için. Artık deyim yerindeyse patlayacak duruma geldik. Türkiye de hızlı biçimde pazarı büyüyen, yeni bir trend olan alüminyum kablo yatırımını ilave olarak yapmak için yeni yer arayışlarımız hızlı biçimde devam ediyor ama, maalesef Samsun da bizim ihtiyacımıza cevap verecek büyüklükte bir yer bulmakta çok ciddi şekilde zorluklar çekiyorduk. Bunun için çalışmalarımız devam ederken, biraz şansımız da yaver gitti, Türkiye nin en büyük ikinci alüminyum kablo üretim tesisi Gebze de satılıyordu, o fabrikayı alarak, acil bir şekilde alüminyum kablo ihtiyacımız olan konuyu çözmüş olduk. Ancak, fabrikaların birisi İstanbul da birisi Samsun da olunca gerek sevk idaresi gerekse genel giderlerinin fazlalığı bizi rahatsız etmeye başladı. Fabrikaları bir araya getirme mecburiyeti ortaya çıktı. Evet kapasite olarak Gebze deki yatırım işimizi çözdü ancak, bakır üreten fabrikanın Samsun da alüminyum kablo üreten fabrikanın da İstanbul da olması idari, kontrol ve birçok anlamda ilave maliyetler getirmeye başladı ve fabrikaları bir araya getirme mecburiyetimiz hasıl oldu.  Bununla alakalı Samsun da yer aramaya başladık maalesef hepimizin de bildiği gibi Samsun un en önemli problemlerinden birisi uygun yerde, belli büyüklükte sanayi arsasının olmaması. Bu noktada Samsun dan umudumuzu kesmişken, İstanbul da yer arayışlarımız başladı. Çünkü iki fabrikanın ayrı yerlerde olması gerçekten hiçbir şekilde ekonomik ve efektif olmuyordu. Burada bulamayınca, İstanbul da aradık, Borsan Samsun dan gidiyor mu nun altında yatan gerçek bu. Ama Allah nasip etti, biraz da çevredeki arkadaşlarımız yardım etti, burada önümüze bizim arzu ettiğimiz büyüklükte bir arsa çıktı ve arsanın satın almasını gerçekleştirdik. Burada özellikle Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Sayın Salih Zeki Murzioğlu’na Samsun, grubum ve kendi adıma bir kere daha teşekkür ediyorum.

HABER: Samsun’da arsayı bulunca inşaata başladınız. Fabrika ne zaman faaliyete geçecek?

ADNAN ÖLMEZ: Çok hızlı bir şekilde fabrikanın temellerini attık. 4. ayın 15 inde arsayı aldık, 6. ayın 15 inde inşaata başladık. Bu yılın sonunda da inşallah yatırımı tamamlayıp faaliyete geçireceğiz. Yani bulunan bu arsayla, bırakın yeni yatırım gelmeyi, Samsun da 400 kişinin istihdam edildiği Borsan fabrikasının gitmesini engellemiş olduk. Ayrıca Samsun a direkt 220 yeni istihdam sağlayacak ve 40 bin metre kare ile Karadeniz in en büyük kapalı alanına sahip olacak bir fabrikayı Samsun a kazandırmış olduk. Burada emeği geçen katkı sağlayan destek veren öncelikle Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Salih Zeki Murzioğlu na, Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum, o da elinden geldiği kadar her türlü katkıyı vermeye çalıştı. Buradaki katkı şudur; zaten yatırımcı yatırım, arsayı almak için kaynağını oluşturmuştur, buradaki katkı samimiyettir ki; daima söylüyorum, arsayı ilk aldığımız gün sayın başkanın gözündeki mutluluk benden fazlaydı bunu fark ettim. Bizim o samimiyete ve yakınlığa ihtiyacımız var. Bu fabrikanın hikayesi bu. Bizim Samsun dan gitme düşüncemiz veya bu söylentilerin yayılmasının altında yatan sebepler bunlar. Bizim her zaman tercihimiz Samsun. Samsun yatırım yapmak için fırsatlar şehri. Her şeyden önce biz bu şehirde doğduk, burada yaşıyoruz ve öldükten sonra da burada yatacağız. Bunun için Samsun için de büyük bir kazanım, bizim için de büyük bir fırsat oldu. Bütün Samsun a, grubumuza hayırlı olur inşallah. Şu anda bakır kablo ve elektrik aydınlatma üretimi yapan fabrikamızda 400 kişiyi istihdam ediyoruz. Borsan Grup toplamda 2 bin kişiyi istihdam ediyor. Yeni yaptığımız fabrikada bu yıl 220 kişiyi istihdam edeceğiz. 2016 da yeni nesil led aydınlatma ile ilgili yatırımlar devam edecek. 2017 nin ilk aylarında burada da 400 kişiyi istihdam etmiş olacağız. Şunu da paylaşmak istiyorum ben. Nasipse Kasım ayında başlıyoruz Aralık ayının sonunda faaliyete başlayacak olan fabrikamıza 220 kişinin 70 ini şu anda işe aldık, başlattık. 150 kişi daha alacağız. İş ihtiyacı olanlar da duyuru yapmış olalım. Beyaz yaka, mavi yaka, mühendis 150 yeni istihdamı 1 ay içinde gerçekleştirmiş olacağız.


HABER: Türkiye’de seçimler, terör gibi olumsuz etkenler varken, yatırımcı belirsizlik ve istikrarsız ortamlarda yatırımdan kaçınırken, siz yeni fabrikalar yapıyorsunuz. Bu tür etkenlerin ekonomi ve yatırıma etkileri sizce nedir?

ADNAN ÖLMEZ: Aslında bir kriz yok bugün bu ülkede. Mutlaka bir belirsizlik ve dikkat var ama büyük bir krizden bahsedemeyiz. Biz geçtiğimiz yıllar içerisinde çok daha büyük krizler yaşadık bu ülkede. Bunların hepsinin üstesinden gelebildik. Türkiye deki yatırımcı, Türk insanı bu krizler konusunda belki de dünyadaki en şanslı milletlerden bir tanesi. Geçmiş yıllarda çok büyük bedeller ödedik belki ama bundan çok daha büyük krizleri küçük sıyrıklarla atlatabilecek bir bünye oluştu bizde. Buna karşı bağışıklık oluştu. Biz yatırımlara devam ediyor. Bünyemizdeki yatırımlara baktığımızda, büyümeleri ve yatırımları genelde kriz döneminde yapmışızdır biz hep. Çünkü kriz dönemlerinde yapılan yatırımların daha ekonomik olduğunu, insan kaynaklarına daha kolay ulaşılabildiğini biliyoruz. Bunun için ben kriz dönemlerini daha fazla para kazanma dönemi olarak değil, daha fazla kurumsal altyapıyı oluşturma zamanı olarak değerlendiririm. Onun için krizi fırsata çevirmek, diye de bir söz vardır. O sözün de çok doğru olduğuna inanırım ben. Dolayısıyla bugün Türkiye de bir krizden bahsedemeyiz, ama hükümetsizlik ve istikrarsızlıktan dolayı ve hepimizi ziyadesiyle üzen terör olaylarının verdiği bıkkınlık bir umutsuzluk var ama had safhada bir ekonomik krizden bahsetmek mümkün değil. Velev ki, bir kriz olsa da daima tavsiyem, zaten kriz krizi doğuruyor,  eğer bugün bir kriz varsa ve herkes yatırımlarını bu krizden dolayı durultuyorsa aslında kriz iki kat daha fazla hissedilebilir duruma geliyor. Bunun için kriz ne olursa olsun, yatırımcı yatırımını yapmalı. Satın alınacak bir şey varsa bunu insanlar ötememeli ki, krize katkıda bulunulmasın. Bu düşünceyle biz her zaman olduğu gibi planlı, ayaklarımız yere basarak dikkatli ve kontrollü biçimde yatırımlarımıza devam ediyoruz. Biliyoruz ki, Türkiye çok daha zor ve kötü günleri çok daha rahat bir şekilde aşabildi. Bugünlerden de bir şekilde uzun vadede olmadan, orta vadede çıkabileceği inancıyla biz yatırımlarımıza devam ediyoruz. 

HABER: Hayata geçireceğiniz bu yeni fabrika, bu yeni yatırımın rakamsal büyükleri nedir? Borsan’ın İtalya’da da bir yatırımı var, onunla ilgili gelişmelerin yanı sıra, siyasi belirsizliklerin, istikrarsızlığın yaşandığı dönemlerde yatırıma nasıl cesaret ettiğinizi de öğrenebilir miyiz?

ADNAN ÖLMEZ: 40 bin metre kare kapalı alanda bir fabrika oluyor. Yatırım tutarı 60 milyon TL. İşletme sermayesinden bahsetmiyorum, bu yıl sonuna kadar yapacağımız yatırım tutarı 60 milyon TL oldu. Oldu diyorum çünkü aşağı yukarı bitirdik yatırımı. 2016 ve 2017 de devam edecek ledli aydınlatma yatırımlarının da yaklaşık 30 milyon TL ye yakın olarak bütçeledik. Krizler az önce de söylediğim gibi hep olacaktır. İnsanlar nefes aldıkları sürece tüketmeye devam edecektir. Hayat devam ettiği sürece, yatırımlar devam edecektir. Onun için kriz dönemlerini daha büyük paralar kazanma dönemi değil, altyapıyı güçlendirme, yeni yatırımları projeleri yapma dönemi olarak değerlendirmeliyiz. Bugüne kadar edindiğimiz tecrübeler bize gösteriyor ki hiçbir kriz on yıllar boyu devam etmiyor. 1-2 yıl sonra bitiyor. Zaten bir yatırımın süresi en azından 1-2 yıl sürüyor. Herkesin durduğu bir dönemde siz yatırımlarınızı yapıyorsunuz. Aslında formül basit, çok özel bir formül değil benim uyguladığım. En uzun krizin 2 yıldan daha fazla sürmediğini biliyorum. Bunu tecrübelerimle ortaya koyuyorum. Onun için bu gibi dönemlerde sürekli altyapıya yönelik çalışarak, yeni projeler hayata geçiriyoruz. Bunun da büyük faydalarını bugüne kadar gördük. Bundan sonra da göreceğimize inanıyorum. Ben bugün Türkiye de, şu mevcut haliyle beraber, geleceği bilmiyorum ama çok büyük bir kriz olduğu kanaatinde değilim. Birtakım belirsizlikler ve huzursuzluklar var. İnsanlar mutlu değil. Ben de mutlu değilim yaşananlardan dolayı; ama hayat devam ediyor. Biz üzüleceğiz ama işimize de devam edeceğiz. 
İtalya ya gelince... İtalya belki hacim olarak çok büyük şeyler katmayacak. Çünkü oradaki işletmesini aldığımız fabrikayı bu sene resmi olarak üzerimize geçireceğiz. O bize prestij anlamında çok şeyler katacak. Çünkü oradaki fabrikamız, enerji kabloları üreten bir fabrika değil. Uzay sanayisinden, robot ve makine sanayisine çok spesifik alanlarda, çok özel projelere kablo üreten bir fabrika. Bu bize, dünyanın en büyük ve prestijli üreticilerine direkt mal satma imkanı sağlayacak. Bu açıdan Borsan Kablo nun global bir marka olma yolundaki çalışmalarının belki de son noktalarından birisi olacak. Onun için oradaki yatırımı büyüklük açısından değil etki açısından çok önemli olduğunu, aynı zamanda da İtalya da 75 yıldır faaliyet gösteren üç kuşak, hatta üçüncü kuşağın da 75 li yaşlara geldiği bir şirket burası. 1938 yılında üretime başlamış, İtalya nın ilk özel kablo üreticilerinden bir tanesi. Bu açıdan da çok büyük bir bilgiye sahip bir fabrika. Türkiye deki Borsan a da, bilgi ve teknoloji anlamında katkı sağlayacağına inanıyorum. Allah izin verirse, şu an işletmesini yaptığımız o fabrikayı 2015 in sonunda resmi olarak tamamen bizim gruba geçecek. 2016 da da oradaki çalışmalarımız hızlanacak. 

HABER: Samsun merkezin dışında da OSB’ler kuruldu, kuruluyor. Yatırımcıların bu OSB’lere gitmekten kaçındığı söyleniyor. Yatırımcı neden biraz uzak duruyor iç bölgedeki OSB’lerden?

ADNAN ÖLMEZ: Ben de bir çok eleştiri aldım bu konuda, Orada yer var neden Havza ya, Kavak a gitmiyorsunuz diye. Yanlış anlaşılan bir konu var orada, bu vesileyle aydınlatmak istiyorum. Bugün o 42 kilometrenin limandan gidişi ve dönüşünün maliyeti tonda minimum 15-20 dolar. Bunu binlerce ton hammadde kullanan bir fabrikada yıllık, hatta on yıllara hesapladığımızda çok fazla. Basit bir hesapla bugün benim Gebze deki çalıştırmış olduğum fabrikanın, 2 bin ton hammaddesini Derince Limanı ndan indiriyoruz. Limandan indirip fabrikaya kadar getirmenin maliyeti ton başına 16.5 dolar. O fabrikayı 2 ay sonra buraya taşıdığım gün, organizedeki limanda 5.5 dolara indiriyorum. Yani tonda 11 dolar  avantajım oluyor. Ki Derince Limanı ile fabrika arasındaki mesafe 22 kilometre. Onun için rekabetin had safhada olduğu bir dünyada, siz bütün hammaddeyi limandan indirip 40-50 kilometre taşıyacaksınız; ondan sonra yine 40-50 kilometre taşıyıp gerisin geri limana getireceksiniz. İhracat yapan firmalar için bunun çok büyük bir külfet olduğunu bir kez daha açıklamak istiyorum. Birçok bürokrat ve siyasetçi arkadaşım bana ya yer arıyorsun ama dolu yer var demiştir, ama bunu anlamakta zorluk çekiyorlar. Onun için havaalanına, limana yakın olması, yoğun hacimde hammadde kullanan firmalar için olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Çünkü bütün rakiplerinizin o imkanlara sahip olduğu bir platformda rekabet yapıyorsunuz.

HABER: Sanayiye bakış açısı, turizm ve çevre açısından çok pozitif değildi. Sanayici olarak siz nasıl bakıyorsunuz?

ADNAN ÖLMEZ: Sanayiden sanayiciden ürkmemek lazım. Genelde bürokraside ve halkta şöyle bir algı var: sanayinin olduğu yerde turizm olmaz, sanayinin olduğu yerde kirlilik olur. Geçmişten böyle kötü bir imajı var sanayinin. Halbuki, günümüzdeki sanayi, bazı uç sektörler hariç, çok büyük oranda sanayi artık bir site kadar atık üretmiyor. Arıtma tesisleri mecburiyeti var. Bütün üretimler inanılmaz şekilde denetleniyor. Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde alınan kararlarla beraber, akıllara durgunluk verecek seviyede denetlemeler. Bir sitede alınmayan birçok önlem, bir üretim tesislerinde artık alınıyor. Alınmak zorunda başka türlü üretim yapamazsınız. Onun için, sanayi denilince akla kirlilik gelmemeli. Sanayi deyin akla zenginlik, ihracat ve istihdam gelmeli. Bazı bürokrat ve çevreci arkadaşlarımızla görüştüğümüzde, Sanayi dağlarda, uzakta olsun diyorlar. Artık dünyada ve Türkiye de, bir plajın kenarındaki bir sanayi tesisinin bir gram atık üretmediği ortada, denetimler bu seviyede yapılıyor. Ben bunun bilinmesini istiyorum, bu çok önemli. 

HABER: Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın bir üyesi olarak, STSO’nun çalışmalarını nasıl buluyorsunuz, nasıl değerlendiriyorsunuz?

ADNAN ÖLMEZ: Samsun Ticaret ve Sanayi Odamızın öncülüğünde hayata geçirilen Fuar ve Kongre Merkezi’nin şehre dolaylı olarak sağladığı katkı çok önemlidir. Bu yıl içinde 4 tane fuarın gerçekleşmesi, kelimelerle ifade edilemeyecek kadar önemli bir katkıdır. Sadece fuar için bahsediyorum ben. Bunun yanında TEKNOPARK, lojistik köy apayrı başlı başına bir sektör. Ticaret ve Sanayi Odası çok önemli çalışmalar yapıyor, hiç öyle taraflı ve duygusal bakmadan objektif biçimde değerlendirdiğim zaman Samsun da Ticaret ve Sanayi Odasının yaptığı önemli işler ortada zaten. Bunları takdire de gerek yok. Belki bunların duyurulmasıyla, kamuoyu ile paylaşılmasıyla alakalı eksik olduğu ortada, yoksa bu yapılan şeyler Samsun ölçeğinde mega büyük sayılabilecek projeler. EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

1 Samsun'daki genç kızın öldüğü kazanın kamera görüntüleri ortaya çıktı

Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Kimse bizi sahipsiz sanmasın'

2 Samsunspor Kayyum Başkanı Karayılmaz: 'Kimse bizi sahipsiz sanmasın'

Samsun'da acı ölüm!

3 Samsun'da acı ölüm!

Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu

4 Samsun'da Mert Irmağı'na düşen genç hastanelik oldu

Samsunspor için karar günü

5 Samsunspor için karar günü

Polis aracı dereye uçtu: 1 şehit, 1 kayıp

6 Polis aracı dereye uçtu: 1 şehit, 1 kayıp

Şirinler daha güçlü geliyor

7 Şirinler daha güçlü geliyor

Motorine büyük zam geliyor

8 Motorine büyük zam geliyor

Tüm maçlar pazar günü

9 Tüm maçlar pazar günü

Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan iş adamı adliyede

10 Samsun'da FETÖ'den gözaltına alınan iş adamı adliyede