OYLAR NASIL BU KADAR HIZLI SAYILDI?

1 Kasım seçimi, seçim sonuçlarının çok hızlı sayılması tarihe geçti. Peki, Türkiye nin bugüne kadar yaptığı seçimlere oranla, neden 1 Kasım da oylar bu kadar hızlı sayıldı?

OYLAR NASIL BU KADAR HIZLI SAYILDI?

Sosyal medyada, bu konuda pek çok komplo teorisi ortaya atıldı, tartışıldı. Hürriyet gazetesi, konuyu ana muhalefet partisi CHP nin YSK daki temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu na sordu. Yakupoğlu,

1 Kasım seçimlerinde neden oyların diğer seçimlere, özellikle de sadece 5 ay önce yapılan 7 Haziran seçimine göre daha hızlı sayıldığını maddeler halinde açıkladı;

SANDIKLAR KAPANIŞ SAATİ ETKİLİ OLDU

- Seçim sonuçlarının çok hızlı gelmesinin en büyük gerekçelerinden biri, sandıkların doğu ve batı illerinde farklı saatlerde kapanması. 7 Haziran da, mevsim nedeniyle gece ve gündüz saatlerinin birbirine hemen hemen eşit olması nedeniyle, tüm Türkiye de sandıkların 17.00 de kapandığını hatırlatan Yakupoğlu, oysa 1 Kasım seçimlerinde gecenin gündüze göre daha uzun olması nedeniyle, doğu da sandıkların 16.00 da, batıda ise 17.00 de kapandığını vurguladı. Yakupoğlu, Batı da 17.00 de sandıklar kapandığında, sandıkları 16.00 da kapatmış olan sandık kurulları sayımı pek çok yerde bitirmişti diye konuştu.

SEÇİME KATILAN PARTİLERİN SAYISI DÜŞTÜ

- Yakupoğlu, oyların çabuk sayılmasının bir başka gerekçesini ise, 1 Kasım seçimlerine katılan siyasi parti sayısının, 7 Haziran a göre daha az olması olarak açıkladı; 7 Haziran da 22 siyasi parti seçimlere katılmıştı. Oysa bu rakam, 1 Kasım seçimlerinde 16 oldu. Bu da oyların sayımını da, sisteme girişini de hızlandırdı dedi.

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

SEÇİME KATILAN BAĞIMSIZ ADAY SAYISI ÇOK AZDI

- Oyların hızlı sayılmasının bir başka gerekçesi ise, 1 Kasım seçimlerindeki bağımsız aday sayısının, 7 Haziran a oranla çok az olması. 7 Haziran da 161 bağımsız adayın seçim yarışına girdiğini hatırlatan Yakupoğlu, Mesela İstanbul seçim bölgelerinde o kadar çok bağımsız ada vardı ki, oy pusulasında bağımsızlar için alt kısımda yer açmak zorunda kaldık. Oysa 1 Kasım seçimlerinde Ankara ve İstanbul da seçim bölgelerinde sadece 2 şer bağımsız aday vardı. Sadece Urfa da bağımsız aday sayısı 3 oldu. Bu da oy sayımını kolaylaştırdı dedi.

BAĞIMSIZLAR YERİ VE GEÇERSİZ OY ETKİSİ

- Yakupoğlu, bağımsız aday sayısının az olması nedeniyle oy pusulasında 7 Haziran da, siyasi partilere ayrılan yerin altında yer alan bağımsızların, bu kez partilerle aynı sıraya yazılmalarının da, 1 Kasım seçimlerinin oy sayımını hızlandırdığına dikkat çekti. İstanbul da 7 Haziran da, siyasi partilere ayrılan kutucukların alt kısmında bağımsız adayların isim ve kutucuklarının yer alması nedeniyle , sandıklarda geçersiz oy tartışmalarının yoğun şekilde yaşandığına dikkat çeken Yakupoğlu, bu sefer pusulada öne partiler, ardından bağımsızlar aynı sırada yer aldı. Bu nedenle geçersiz oy sayısı da düştü. Sandıklarda da sayım sırasında geçersiz oy tartışması pek yaşanmadı dedi.

ALTYAPILAR GÜÇLENDİ

- Her seçim sonunda siyasi partilerin bilişim uzmanları ile YSK nın seçmen kütüğü ve bilişim uzmanlarının toplantı yaptıklarını, seçim bilişim sisteminde (SEÇSİS) aksaklıkları ya da yavaşlıkları ele aldıklarını söyleyen Yakupoğlu, her seçim sonrasında sistem biraz daha iyi işler hale geliyor. Daha sağlıklı çalışıyor. Hem YSK, hem de siyasi partiler bilişim altyapılarını gözden geçirip, iyileştiriyorlar. Son dönemde yaptığımız üst üste seçimler de, altyapıların
geliştirilmesine büyük katkı sağladı dedi.

SANDIK BAŞLARINDA SORUN YAŞANMADI

- 1 Kasım da sonuçların hızlı sayılmasının bir başka gerekçesini ise Yakupoğlu, Türkiye çapında sandık başında büyük sorunlar yaşanmaması olarak açıkladı. Yakupoğlu, sandık başlarında sorun olmadı. Kurulamayan sandık kurulu olmadı. Bu nedenle de sayım işlemi çok hızlı gerçekleşti dedi. 

Konu ile alakalı diğerhaberler ve ilgili kategoridekison dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor tribünleri dolmayınca, sakallarını kesti

1 Samsunspor tribünleri dolmayınca, sakallarını kesti

Samsunspor'a Batıpark'tan ye

2 Samsunspor'a Batıpark'tan ye

Samsunspor'un maçı TRT Spor'da

3 Samsunspor'un maçı TRT Spor'da

Samsun'da sağlık müdürünün babası ölü bulundu

4 Samsun'da sağlık müdürünün babası ölü bulundu

Samsunspor'a şampiyonluk yakışır

5 Samsunspor'a şampiyonluk yakışır

Samsun'da bar önünde bıçaklı kavga: 1'i uzman çavuş 3 yaralı

6 Samsun'da bar önünde bıçaklı kavga: 1'i uzman çavuş 3 yaralı

Samsunlular dikkat! Yağışlı hava geri geliyor

7 Samsunlular dikkat! Yağışlı hava geri geliyor

Samsun'da Iraklı kız uslanmadı!

8 Samsun'da Iraklı kız uslanmadı!

Fındık fiyatları ne kadar? 27 Ocak Pazartesi il il fındık fiyatları

9 Fındık fiyatları ne kadar? 27 Ocak Pazartesi il il fındık fiyatları

Samsunspor'da rejenerasyon idmanı

10 Samsunspor'da rejenerasyon idmanı

hızWeb