DAVADA SEVGİLİ SAVUNMASI

Müzisyen Değer Deniz’in öldürülmesine ilişkin davada ilk kez hakim karşısına çıkan sanık C.M., sevgili olduklarını ve cinayeti ‘erkekliğine hakaret edildiği’ için işlediğini savundu.

DAVADA SEVGİLİ SAVUNMASI


Deniz ailesinin avukatlarından Çiğdem Hacısoftaoğlu ise sanığın haksız tahrik indiriminden faydalanmak ve daha az ceza almak amacıyla böyle bir savunma yaptığını belirterek,Bu davada sanığın ‘Erkekliğime laf söylediğini iddia edersem kurtulurum cezadan’ düşüncesine kapılmasının tek nedeni, kendinden önceki kadın katillerinin benzer savunmalarla az cezalar almaları dedi.

Değer Deniz, 5 Mayıs 2015’te İstanbul Beyoğlu’ndaki evinde katledilmiş, önce bir hırsızlık vakası olarak kayda geçen cinayetin bir cinsel saldırı sonucunda işlendiği ortaya çıkmıştı. Dahası iddianamede, Deniz’in, sabah saat 05:40 sularında evine giren C.M.’nin ayak sesleri üzerine çığlık atarak uyandığı, Deniz’i boynunu sıkarak bayıltan C.M.’nin ellerini telefon şarj kablosuyla ve boynunu çanta askısıyla bağlamasının ardından genç kadına tecavüz ettiği belirtiliyor.

CİNAYETİN PERDE ARKASI

Müzisyen Değer Deniz’in Beyoğlu’ndaki evinde ölü bulunmasına ilişkin davanın görülmesine başlanıyor. Duruşma öncesi açıklama yapan Deniz ailesinin avukatı, sanık C.M.’nin 17 yaşında olmadığını öne sürdü. Sanığın evli ve bir çocuk sahibi olduğunu ifade eden avukat, sanığın çocuk mahkemesinde yargılanmaması için çaba sarf edeceklerini söyledi.

Müzisyen Değer Deniz cinayetine ilişkin İstanbul 1 Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine başlanıyor. 17 yaşındaki sanık C.M.’nin yargılandığı davanın ilk duruşmasını izlemek üzere Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelen Deniz ailesine, çok sayıda kadın örgütü de destek verdi. Duruşma öncesi adliyenin karşısındaki alanda kalabalık bir gurupla basın açıklaması yapan Değer Deniz’in kardeşi Orhan Deniz, davayı sonuna kadar takip edeceklerini belirtti.

deger-deniz-katil-zanlisi.jpg

“DEĞER’İMİZ ARAMIZDA YOK ARTIK”

Orhan Deniz açıklamasında, “Acımız zaten büyük, acımızı saracak pek bir şey yok. Katilin yargı karşısına çıktığı bugün bizim mutlu günümüz, bugün ilk duruşmamız. Birçok arkadaşımız yanımızda. Sizler buradasınız. Bu bizim için önemli. Değer’imiz aramızda yok artık. Bunun sebebi de bir hırsızlık ya da şans eseri bir şey değil. Tecavüzle sonuçlanan bir kadın cinayetidir. Bu cinayet, her gün karşılaştığımız haberlere bir yenisini eklemiştir. Onu geri getirmek için, onun anısını yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“KATİLİN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKMAYA GİDİYORUZ”

Değer Deniz’in ölmeden önce ardında bir albüm ve çocuk kitabı bıraktığını dile getiren Orhan Deniz, sanık C.M.’nin yaşı konusunun kesinleştirilmesi için çaba sarf edeceklerini belirtti. Deniz, “Hiçbir çocuğun böyle bir şey yapabileceğine inanmıyoruz. Başta bunun kesinleştirilmesi için uğraşacağız. Adalete güveniyoruz. Değer ardından bize bir sürü şey bıraktı. Bunlardan bir tanesini bitirdiği bir albüm. Aynı albümün daha yayınlanmamış bir klibi ve bir çocuk kitabı. Bunları da sizlerle paylaşacağız. Şimdi katilin gözünün içine bakmaya gidiyoruz. Bakalım o ne anlatacak? Ülkemizde bir sürü iyi hal indirimi dağıtılıyor. İyi hal indirimi almasının önüne geçmeye çalışıyoruz. Bir kravat takmakla iyi hal olmuyor” diye konuştu.

“SANIK EVLİ VE ÇOCUK SAHİBİ OLDUĞU İÇİN ÇOCUK MAHKEMESİNDE YARGILANMAMALI”

Deniz ailesinin avukatı Hülya Gülbahar ise sanık C.M.’nin kimlik yaşının 18’den küçük olmasına rağmen, kemik yaşının daha büyük olduğunu öne sürdü. Sanık C.M’nin resmi nikahsız evli ve bir çocuk sahibi olduğunu kaydeden avukat Gülbahar, “Bu davamızda suça sürüklenen çocuk kağıt üzerinde 18’i doldurmamış göründüğü için çocuk mahkemesinde yargılanıyor. Oysaki tam teşekkülü Hastane raporuna göre 18 yaş sonu uyumlu raporu var oy birliğiyle verilmiş kendisinin hakkında. Aynı zamanda medeni nikah olmasa bile fiili bir evliği ve 5 aylık bir çocuğu var. Dolayısıyla çocuk mahkemesinde yargılanan bir çocuk gibi düşünüyoruz ama tüm biyopsikal psikososyal gelişimi tam bir yetişkinle benzerlik gösteriyor. Bu nedenle mahkemede yaş konusunun netleşmesi için itirazlarımızı yapacağız. 18 üstü göründüğü zaman yaşı çocuk mahkemelerinde değil genel ceza mahkemelerinde yargılanmasını isteyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konu ile alakalı diğerhaberler ve ilgili kategoridekison dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da galibiyet günü

1 Samsunspor'da galibiyet günü

Samsun'da sopalı dehşet! Evin kapısını kırıp...

2 Samsun'da sopalı dehşet! Evin kapısını kırıp...

Çarşamba Belediyesinden Elazığ ve Malatya'ya yardım

3 Çarşamba Belediyesinden Elazığ ve Malatya'ya yardım

Yılport Samsunspor - BAK maçının ilk 11'leri belli oldu

4 Yılport Samsunspor - BAK maçının ilk 11'leri belli oldu

26 Ocak Pazar Samsun hava durumu

5 26 Ocak Pazar Samsun hava durumu

Samsun'da hırsızlığa tutuklama

6 Samsun'da hırsızlığa tutuklama

Samsunpor'dan hibrit çimde ilk idman

7 Samsunpor'dan hibrit çimde ilk idman

Yardım malzemeleri gece yola çıktı

8 Yardım malzemeleri gece yola çıktı

Adıyaman Cezaevi'ndeki depremzede mahkumlar İslahiye'de

9 Adıyaman Cezaevi'ndeki depremzede mahkumlar İslahiye'de

Seydikemer'de yanmak üzere olan kaplumbağayı itfaiye ekipleri kurtardı

10 Seydikemer'de yanmak üzere olan kaplumbağayı itfaiye ekipleri kurtardı

hızWeb