İBRAHİM KALIN DAN O TARTIŞMALARA YANIT

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı nda basın toplantısı düzenledi.

İBRAHİM KALIN DAN O TARTIŞMALARA YANIT

Başkanlık tartışmaları ile ilgili sorulara cevap veren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Bu tartışma milletten bağımsız düşünülemez, bunun mekanizması referandum ise referanduma gidilir dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ İÇİN REFERANDUM YAPILABİLİR

Başkanlık tartışmalarına ilişkin soruyu yanıtlarkenMilletimize de sorularak ifadeniz acaba bunu bir referandum sinyali olarak algılamak mümkün mü sorusunaİbrahim Kalın,Böyle bir önemli konu söz konusu olduğu zaman bu tartışma milletten bağımsız milletten ayrı elbette düşünülemez bunun mekanizması referandum ise referanduma gidilir. Parlamentoda yapılacak bir takım düzenlemeler vardır. Benim altını çizmek isteğim konu milletimize danışılarak, görüşülerek onların tabi ki görüş ve kanaatleri alınarak neticelendirilecek bir konudur. Diğer önemli konularda olduğu gibi bu konularda da elbette milletimizin görüşü esastır diye yanıtladı.

İbrahim Kalın ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

TERÖRLE MÜCADELEYE DEVAM

Terörle mücadele konusunda 7 Haziran seçimlerinden sonra olduğu gibi 1 Kasım seçimleridne sonra da gündemimizde olmaya decvam edecek. İster DAİŞ olsun ister PKK olsun operasyonlarımız devam edecektir. PKK nın terör siyasetine, ona şirinleştirmeler yapılmasına izin verilmeyecektir. 1 Kasım seçim sonuçlarınından biri de bu olmuştur. Teröre sırtına dayayanların, siyaset yaptıklarını zannedenlerin hesapları boşa çıkmıştır. Suriye ve Irak ta kamu düzeni ve insan hayatını tehlikeye atan DAEŞ e karşı operasyonlarımız da kararlılıkla devam edcektir. 20 binden fazla kişiye Türkiye ye giriş yasağı konulmuştur. Türkiye içinde yapılan operasyonlardda binin üzerinde tutuklama gerçekleşmiş ve hukuki yargılama devam etmektir. Türkiye terörle mücadeleye kararlılıkla devam edecektir. Türkiye uluslararası koalisyona da üyedir. Bu mücadele de kararlı bir şejkilde devam edecektir.

SURİYELİ MÜLTECİLER

Aylan Kürdi nin bedeninin sahile vurmasından sonra Avrupa da yaşanan infial, dikkatlerin buraya çevrilmesine rağmen mülteci sorununa karşı ortaya bir eylem planı konuşulabilmiş değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği açık kapı politikasına devam edecğiz. İnsları bile bile savaşın ortasında bırakamazsınız. Türkiye sorumluluk sahibi bir ülke olarak böyle bir şeye asla izin vermez. Avrupa dan veya başka yerden yardım gelsin, gelmesin biz Suriyelilere yardıma devam edeceğiz.

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ

Milletin evi olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, milletin evi olarak faaliyet göstermeye devam edecektir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nda olduğu gibi burada bütün vatandaşlarımızla kucaklaşma imkanımız oldu. Bu tür davetler, kabuller bundan sonra da devam edece. Külliye yi vatandaşlarımızın ziyaretine açılması yakın zamanda mümkün olacaktır. Bununla ilgili duyuru yapılacaktır.

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi ile çalışmalar devam ediyor. Bina projesi tamamlandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın burada 5 milyon kitap hedefi vardır. Bu hedefe ulaşmak için tasnifler, koleksiyonlar alınmaya devam ediyor. Değerli yazarMehmet Şevki Eygi kitaplarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ne hibe etti.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Bu konu Sayın Cumhurbaşkanımızın gündeme getirdiği bir konudur. Bu şahısla ilgili bir konu, Sayın Tayyip Erdoğan ın kendi geleceği ile ilgili bir durum değildir. Anayasal olarak da güçlü bir liderdir, zaten tarihe de geçmiştir. Türkiye deki sistem daha işler hale nasıl gelir tartışması Türkiye için verimli bir tartışmadır. Bizim için uygun olan model hangisidir, 1 Kasım seçim sonuçları da dikkate alarak, tekrar bir değerlendirmesi yapılabilir. Ama bizim bu konuda Türkiye ye lig atlatma konusunda düşüncemiz nettir. Türkiye nin ihtiyaçları hedefleri konusunda en uygun model hangisidir bunun üzerinde tartışma devam etmelidir, devam da edecektir. Böyle önemli bir konu olursa, milletten ayrı düşünülemez. Referandumsa referandum, Meclis se Meclis te görüşülür. Diğer bütün önemli konularda olduğu gibi milletimizin görüşü esastır.

ERDOĞAN VE BAHÇELİ GÖRÜŞTÜ MÜ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Kurban Bayramı nın ikinci günü baş başa gizli bir görüşme yaptığı iddialarına yanıt verenİbrahim Kalın, Böyle bir görüşme söz konusu değil. Sayın Cumhurbaşkanımıza husumet besleyerek, düşmanlık yaparak, saldırarak, hakkında bir takım senaryolar yazarak, yalan yanlış haberler yaparak siyaset yaptığını zannedenler, popülarite kazanacağını, gündeme geleceğini zannedenler, 1 Kasım seçim sonuçlarını doğru okusunlar. 1 Kasım seçim sonuçları aynı zamanda bütün bu anlamsız, temelsiz, yersiz, hepimizi yoran tartışmalara da spekülasyonlara da verilmiş bir cevaptır. Artık bunları bir kenara bırakmak gerekir. Siyaseti rasyonel kuralları içerisinde, milletin tercihleri, talepleri, beklentileri doğrultusunda yapmak esastır. Devletin başı olarak da Sayın Cumhurbaşkanımızın birinci önceliği bu milletin huzurudur, bu devletin bekasıdır, bu ülkenin geleceğini garanti altına almaktır karşılığını verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN IN G-20 ZİRVESİ PROGRAMI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın G-20 Zirvesi ne katılacak liderlerle baş başa görüşme yapıp yapmayacağına ilişkin soruyaİbrahim Kalın, G-20 Zirvesi sırasında Cumhurbaşkanımız bütün liderlerle yapacağı ortak oturumlarda zaten bir araya gelecek. Şu anda 7 ana oturum planlanıyor. Bunun iki tanesi çalışma yemeği, beş tanesi de ana oturum şeklinde. Tabii ki ikili görüşme talepleri gelmeye başladı. Şu anda da program hayli yoğun, ikili görüşmelere ayın 14 ünde yani zirveden bir gün önce başlayacağız. Şu ana kadar hemen hemen bütün liderlerden zaten görüşme talepleri geldi. Bunlar da programlanıyor. Çok yoğun bir program olacak. İki tam gün, G-20 nin kendisi var ama öncesinde ve sonrasında da biz yoğun bir şekilde bu ikili görüşmeler trafiğini hayata geçireceğiz. Zirveden 1 gün önce de ayın 13 ünde Japonya Başbakanı Şinzo Abe bir ikili resmi ziyaret için ülkemizde olacak. Sayın Abe yle de Sayın Cumhurbaşkanımızın görüşmeleri olacak. Ayın 14 ü sabahından itibaren liderlerin Antalya ya varış saatlerine göre ikili görüşmeleri bir şu anda planlıyoruz. Bunlar 15 ve 16 sında da devam edecek. Bazı liderler ikili görüşmeleri devam ettirmek için belki 17 sine kalabilir. Bu önümüzdeki hafta netleşecektir açıklamasında bulundu.

Konu ile alakalı diğerhaberler ve ilgili kategoridekison dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.EN ÇOK OKUNANLAR

Elindeki tüfek kazara ateş alan liseli hayatını kaybetti

1 Elindeki tüfek kazara ateş alan liseli hayatını kaybetti

Balataları ısınan tırın lastikleri yandı

2 Balataları ısınan tırın lastikleri yandı

Çorum'da bir genç parkta tüfekle öldürüldü

3 Çorum'da bir genç parkta tüfekle öldürüldü

Kar küreme aracı kaza yaptı, yol bir süre trafiğe kapandı

4 Kar küreme aracı kaza yaptı, yol bir süre trafiğe kapandı

Otomobil tır'ın altına girdi: 1 ağır yaralı

5 Otomobil tır'ın altına girdi: 1 ağır yaralı

Osmaniye'de Belediye Başkanı ile AK Parti'li başkan kavga etti: 4 yaralı

6 Osmaniye'de Belediye Başkanı ile AK Parti'li başkan kavga etti: 4 yaralı

Bursa'da 2 kişinin silahla yaralanma anı kamerada

7 Bursa'da 2 kişinin silahla yaralanma anı kamerada

Karda mahsur kalan 4 Suriyeli'yi jandarma ve itfaiye ekipleri kurtardı

8 Karda mahsur kalan 4 Suriyeli'yi jandarma ve itfaiye ekipleri kurtardı

Metrobüsle çarpışarak hayatını kaybeden motosikletlinin kimlik bilgileri belli o

9 Metrobüsle çarpışarak hayatını kaybeden motosikletlinin kimlik bilgileri belli o

Genç futbolcuları taşıyan otobüs yoldan çıktı: 7 yaralı

10 Genç futbolcuları taşıyan otobüs yoldan çıktı: 7 yaralı

hızWeb