Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

SPORA ENGEL YOK

Sporda engelleri ortadan kaldırmak adına çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Gençlik ve Spor Bakanlığı, sporun sosyalleşme ve birleştirici unsurlarını engelli bireylerle buluşturmak için titiz bir çalışma yürütüyor

SPORA ENGEL YOK

Bakan Akif Çağatay Kılıç, tesisleşme ve engelli ulaşım konularında çok büyük hamleler yaptıklarını söyledi

HAYATA TUTUNUYORLAR
Gençlik ve Spor Bakanlığı, engelli vatandaşların sporla hayata tutunabilmeleri ve sosyalleşebilmeleri için çok önemli projeler yürütüyor. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, bu çalışmaların hızla sürdüğünü belirterek, önemli bilgiler verdi. Bakan Kılıç, Engelli vatandaşlarımızın spor yapabilmeleri, sporla hayata tutunabilmeleri için çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Öncelikli olarak spor tesislerini engelli sporcular için uygun hale getirdik. Engelli antrenör eğitimleri ve engelli ulaşım araçlarının bir çok kentte kullanılmasını da sağladık. 

TESİSLEŞME HAMLESİ
Bakan Kılıç, şöyle devam etti: Tesisleşme hamlesi ile tesislerimizin engelli kardeşlerimizin kullanımına uygun olması için var gücümüzle çalışıyoruz. Bununla birlikte antrenör eğitimlerini tamamladık.  Engelli federasyonlarına verdiğimiz desteği de her geçen yıl artırıyoruz. Engelli kardeşlerimizin ulaşımı için de engelli otobüslerimizi illerimize göndermeye devam ediyoruz. 2002 yılında 2 bin 763 olan engelli sporcu sayısı 2015 yılında 12 kat artarak 33 bin 514 oldu. Engelli sporcularımız da bu ikmanlardan faydalanıp, bir çok başarı elde ediyor.

HER AYRINTI DÜŞÜNÜLDÜ
Birçok farklı branşa ait tesislerimize; engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği asansörler, yollar, soyunma odaları inşa edildi. Bununla birlikte eskiden yapılmış olan tesisler de restore edilerek, engelli sporcular için uygun hale getiriliyor. Karabük Ovacık Kamp Eğitim Merkezi ni engelliler için baştan restore ettik. Dört tenis kortu, iki basketbol ve voleybol sahası, bir de futbol sahası bulunan tesiste restorasyon çerçevesinde tüm ortak alanlar bedensel engelli kardeşlerimize uygun olarak yeniden düzenlendi. Konferans salonuna da artık engelli vatandaşlar ulaşabiliyor.

ANTRENÖR SAYISI ARTTI
Engelli sporcuların yetiştirilmesi için antrenör sayısının önceki yıllarda yeterli olmadığı tespitini yaptıklarını anlatan Bakan Çağatay Kılıç, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı çalışan kadrolu toplam bin 700 antrenörün engelliler sporu konusunda uzmanlık eğitimi aldığını da söyledi. Bakan Kılıç, İl Spor Merkezleri nde 5 bin 836 engelli vatandaşın da evlerinden çıkartılarak, spor yapmasının sağlandığını açıkladı. Bakan Kılıç son 5 yılda da 4 engelli spor federasyonuna 82 milyon lira, 2014 yılı içerisinde de 650 kulübe 3 milyon 800 bin lira yardım yapıldığını ifade etti. 

ENGELLİLER EVDEN ALINIYOR
Engelliler için başlatılan Spor İçin Engel Tanımıyoruz projesini anlatan Bakan Kılıç, Engelli vatandaşlarımızın ikametlerinden alınarak, spor tesislerine daha rahat erişimlerinin temin edilebilmesi için engellilere özgü tasarlanmış otobüs ve minibüsler satın alarak, sporcuların ulaşımı için kullanmaya başladık. Sayılarını her geçen gün artırıyoruz. TOHM ve Paralimpik Merkezi başta olmak üzere sporumuzun hizmetine giren otobüsler, Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilmekte olan gençlik faaliyetlerine katılan engelli gençlerin de hizmetinde olacak şeklinde konuştu. 

HER ŞEHRE OTOBÜS
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın belirli aralıklarla tüm illere göndermeye başladığı otobüsler, engellilere göre özel olarak tasarlandı. Tek koltuklu, 28 engelli, 6 refakatçi toplam 34 kişi kapasiteli otobüsler tamamen engelli sporcuların kullanımına uygun olarak  tasarlandı. Engelli bireyler ve sporcular için özel olarak tasarlanan otobüsler Türkiye’de üretilen ilk uluslararası seyahat kapasiteli otobüs olma özelliğini de taşıyor. Koridora yerleştirilen ve bağımsız tekerlekli sandalye hareketi için zemini sıfırlayan sökülebilir podyumlar, daha kolay hareket imkanı sağlıyor.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunda gündüz vakti fuhuş pazarlığı

1 Samsun'da gündüz vakti fuhuş pazarlığı

Samsuna şehit ateşi düştü

2 Samsun'a şehit ateşi düştü

Samsundaki FETÖ operasyonunda flaş gelişme

3 Samsun'daki FETÖ operasyonunda flaş gelişme

Şut bombardımanı

4 Şut bombardımanı

Samsun emniyetine acı haber

5 Samsun emniyetine acı haber

Kuş olup uçmadı ya

6 Kuş olup uçmadı ya...

 Samsunda uyuşturucu ticaretine 125 yıl hapis

7 Samsun'da uyuşturucu ticaretine 12.5 yıl hapis

Samsunda ByLocktan 6 polis gözaltına alındı

8 Samsun'da ByLock'tan 6 polis gözaltına alındı

Samsunspor şehitleri anıldı

9 Samsunspor şehitleri anıldı

O takım çok iyi Samsunsporluydu

10 O takım çok iyi Samsunsporluydu