Toktaş: “Arap Turistlere Gereken Önem Gösterilmeli”

Karadeniz Turisttik İşletmeciler Derneği(KATİD) Başkanı Murat Toktaş, son yıllarda Körfez ülkelerinden Karadeniz’e gelen turistlere gereken önemin gösterilmesi gerektiğini söyledi

Toktaş: “Arap Turistlere Gereken Önem Gösterilmeli”

Karadeniz Bölgesi’nde Amasya, Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Çorum, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon, Zonguldak illerinde 2013 yılında faaliyet göstermeye başlayan Karadeniz Turisttik İşletmeciler Derneği, bölgeden gelen 45 otelci ile Kültür ve Turizm İl Müdürlerinin katılımı ile Samsun’da bir toplantı yaptı.

Bölge sorunlarını ve taleplerini Ankara’ya iletme konusunda etkin olan KATİD Başkanı Murat Toktaş ”Şimdiye kadar geç kalınmış bir örgütlenmeyi zorda olsa başardık. Son 2 yıldır turizm konuşulan her yerde Karadeniz Bölgesi de konuşulmakta, görüşleri alınmakta ve sorunları masaya yatırılmaktadır. Kısa sürede bakanlık onaylı bir dernek olmayı başaran KATİD ayrıca Türkiye Otelciler Federasyonu’na da üye olarak etkinliğini daha da arttırmıştır” dedi.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NA BÖLGE SORUNLARI ANLATILDI

2015 yılında yapılan KATİD ve TUROFED çalışmalarından bahseden Murat Toktaş “Bu yıl Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’na, turizm, çalışma ve ekonomi bakanlarına sektör ve bölge sorunlarını içeren sunumlar yaptık. Bununla birlikte içinde çözüm önerilerinin ve sektör beklentilerinin bulunduğu raporları da paylaştık. Ayrıca, çeşitli bakanlık genel müdürlükleri ile mevzuat değişiklikleri için kurulan istişare toplantılarında bulunarak sektörle birlikte Karadeniz Bölgesi’nin sorun ve ihtiyaçlarını üst düzeyde dile getirme imkanı bulduk” diye konuştu.

“YAKALANAN TREND DOĞRU YÖNETİLMELİ”

Bölge için önemli olanın destinasyon pazarlaması olduğunu belirten Murat Toktaş “İl bazında yapılan tanıtımlar yetersiz kalmakta ve karşı tarafın çok fazla ilgisini çekmemektedir. Bizim bölgeyi bir bütün olarak pazarlıyor olmamız elimizi güçlendirecek ve ilgiyi arttıracaktır. Son yıllarda Körfez ülkelerinden yoğun bir ilgi gören bölge, illere gelen misafirlere gereken önemi göstermeli. Şuan lokomotif olan Arap pazarını üzmememiz bizim orta vadede ekonomik kalkınmamız için çok önemli” şeklinde konuştu.

AYDIN: “YAYLALAR BİZİM SERMAYEMİZ”

Arap pazarının yoğun ilgisi ve yurt içi pazarlarında yayla turizmine ilgi duyması ile yaylalarda yoğun bir yapılaşma olduğunu belirten KATİD Başkan Yardımcısı Ali Şahin “Doğal güzelliklerimiz ve yeşil yaylalarımız sayesinde talep gören Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki yapılaşmalar ciddi sorun olmakta. Oralarda hizmet vermeye çalışan bakanlık ve belediye kayıtlı olmayan bu nedenle kontrol edilmeyen tesisler doğaya zarar vermektedir. Ayrıca, işletme kalitesini düşürüp sağlıklı fiyat politikası uygulamayarak şikâyet almamıza sebebiyet veriyor. Bu sorunların bir an önce çözülmesi ve gereken tedbirlerin alınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunlu iş adamının haciz isyanı

1 Samsunlu iş adamının haciz isyanı

Tim 20 yıl sonra Samsunda buluştu

2 Tim 20 yıl sonra Samsun'da buluştu

Samsundaki silahlı saldırıda 2 oğlu ölen baba tutuklandı

3 Samsun'daki silahlı saldırıda 2 oğlu ölen baba tutuklandı

Samsunsporda program değişti

4 Samsunspor'da program değişti

Samsunspor afişindeki sır oyuncu

5 Samsunspor afişindeki sır oyuncu

Kamp sonuna kadar denenecek

6 Kamp sonuna kadar denenecek

Orduda kadın avukat otel odasında ölü bulundu

7 Ordu'da kadın avukat otel odasında ölü bulundu

Samsunspor taraftarından gergin bekleyiş

8 Samsunspor taraftarından gergin bekleyiş

Samsun görüntü kirliliğine savaş açtı

9 Samsun görüntü kirliliğine savaş açtı!

Chibuike bomba gibi

10 Chibuike bomba gibi