GÜLEN VE USLU YA TUTUKLAMA

Selam Tevhid-Kumpas iddianamesini kabul eden İstanbul 14 . Ağır Ceza Mahkemesi, Fethullah Gülen ve gazeteci Emre Uslu nun yokluklarında ayrı ayrı tutuklanmalarına karar verdi.

GÜLEN VE USLU YA TUTUKLAMA

Selam Tevhid-Kumpas iddianamesini kabul eden İstanbul 14 . Ağır Ceza Mahkemesi, Fethullah Gülen ve gazeteci Emre Uslu nun yokluklarında ayrı ayrı tutuklanmalarına karar verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü soruşturmasında usulsüzlük yapıldığı iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan iddianame üzerindeki incelemesini tamamladı. Mahkeme, bir numaralı şüpheli Fethullah Gülen ve iki numaraları şüpheli Emre Uslu nun da olduğu iddianamenin kabulüne karar verdi. İddianameyi kabul eden mahkeme, tensip kararında soruşturma kapsamında tutuklu bulunan 55 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Soruşturma kapsamında haklarında yakalama kararı çıkarılan sanıklar Fethullah Gülen ve Emre Uslu nun yakalama kararının kaldırılmasına karar veren mahkeme, bu sanıkların yokluklarında ayrı ayrı tutuklanmalarına hükmetti.

Mahkeme, ayrıca sanıklar Gülen ve Uslu hakkında kırmızı bülten çıkarılması için başvuruda bulunulmasını, ABD yetkili adli makamlarından sanıkların iadesi için prosedürü esas almak üzere Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ne yazı yazılmasını kararlaştırdı.

Mahkeme, MİT e ait TIR ların durdurulmasına ilişkin Yargıtay da yargılanan eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı, Cumhuriyet Başsavcıvekili, özel yetkili Cumhuriyet Savcıları ile dönemin İl Jandarma Alay Komutanı hakkındaki dava dosyası ile ilgili ifade tutanaklarının istenmesi için yazı yazılmasına karar verdi.

Mahkeme, 10 bin 529 sayfalık iddianamenin okunması için TRT Genel Müdürlüğü İstanbul Şubesi ne yazı yazılmasını kararlaştırırken, ilk duruşmanın 1-5 Şubat 2015 tarihleri arasında görülmesine hükmetti.

FETHULLAH GÜLEN HAKKINDA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEBİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı nca paralel yapıya yönelik 54’ü tutuklu 122 kişi hakkında hazırlanan iddianamede bir numaralı şüpheli olarak Fethullah Gülen e yer verilmişti. İddianamede, Fethullah Gülen, Emre Uslu ve eski İstanbul TEM Şube Müdürü Yurt Atayün hakkında ‘örgüt kurma’, ‘casusluk’, ‘darbe’ gibi suçlardan ayrı ayrı 2 şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları istenmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından hazırlanan 10 bin 529 sayfalık iddianamede, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, bakanlar, MİT Müsteşarı, gazeteciler ve kamu görevlilerin de bulunduğu 968 kişi şikayetçi olarak yer almışı.

İddianamede, FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü) yöneticisi olduğu ifade edilen Fethullah Gülen, Emre Uslu ve Yurt Atayün hakkında silahlı terör örgütü kurma veya yönetme”, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme”, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “özel hayatın gizliliğini ihlal”, “hukuka aykırı kişisel verileri kaydetmek”, “resmi belgede sahtecilik”, “suç uydurma”, “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklamak”, “suç delillerini yok etmek, gizlemek veya değiştirmek”, “hukuka aykırı olarak kişiler verileri kaydetmek suçlarından ayrı ayrı 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları istenmişti.

 EN ÇOK OKUNANLAR

5.0 büyüklüğündeki deprem Arıcılar'ı vurdu

1 5.0 büyüklüğündeki deprem Arıcılar'ı vurdu

İzmir'de işlenen cinayetin zanlıları Bodrum'da Özel harekat polislerince yakalan

2 İzmir'de işlenen cinayetin zanlıları Bodrum'da Özel harekat polislerince yakalan

Isparta'daki 'şehir magandası' kıskıvrak yakalandı

3 Isparta'daki 'şehir magandası' kıskıvrak yakalandı

Başkan Atabay'ın Öğretmenler Günü mesajı

4 Başkan Atabay'ın Öğretmenler Günü mesajı

Maltepe'de silahlı iş yeri baskını; 1 yaralı

5 Maltepe'de silahlı iş yeri baskını; 1 yaralı

Şenol Güneş'ten Qarabağ Kulübü'ne ziyaret

6 Şenol Güneş'ten Qarabağ Kulübü'ne ziyaret

Manevi tarafı da var!..

7 Manevi tarafı da var!..

Adana merkezli 5 ilde PKK/KCK operasyonu: 19 gözaltı

8 Adana merkezli 5 ilde PKK/KCK operasyonu: 19 gözaltı

Aydın'da ilk kez bilek güreşi müsabakaları yapılacak

9 Aydın'da ilk kez bilek güreşi müsabakaları yapılacak

Beyoğlu'ndaki yangında korku dolu anlar yaşandı

10 Beyoğlu'ndaki yangında korku dolu anlar yaşandı