Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

2016 DA MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Türkiye de 2016 yılında özel sektör çalışanlarının maaş zammı ne kadar olacak?

2016 DA MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Global yönetim danışmanlığı şirketi Hay Group, ağustos-kasım ayları arasında Türkiye deki bin 387 şirkette çalışan 713 bin 126 personele ilişkin toplanan verileri analiz etti.

Toplamda 51 farklı sektörün incelendiği analiz sonrası yayınlanan Hay Group Türkiye 2016 Yılı Ücret Artış Araştırması Raporu na göre, gelecek yıl özel sektörde ücret artış oranı geçen yılki gibi ortalama yüzde 9 olacak. 

Sektörler içinde en yüksek zammı yüzde 10 la   yazılım çalışanları alacak. Bu sektörü, sırasıyla metal ve otomotiv yan sanayi takip edecek. En düşük zam ise yüzde 7,3 ile yatırım sektöründe yapılacak.

Araştırma, şirketlerin ücret , yan haklar , gelişim programları gibi kalemlere artık maliyet değil yatırım gözüyle baktığını; çalışan motivasyonu , yetenek yönetimi ve liderlik gelişim programları na daha fazla kaynak ayırdığını da ortaya koydu.

Öte yandan Türkiye nin özel sektör çalışanların en yüksek zam alacağı dünyada sekizinci, Avrupa da ise ikinci ülke olması öngörülüyor.

2016 MEMUR MAAŞ ZAMLARI NE KADAR OLACAK?
 
Özel sektör için 2016 maaş zamlarında öngörülen oran yüzde 9, peki 2016 da memur maaşları ne kadar olacak? Kamu İşveren ile Kamu Görevlileri Sendikalarının da yer aldığı dört görüşmenin ardından 2016 ve 2017 yılları içim memur maaşları zamları netleşmişti.

Milyonlarca memurun beklediği memur zam oranlarını,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik açıklamıştı. Çelik, Memur maaşı zamlarının 2016 için 6+5, 2017 için ise yüzde 3+4 olarak belirlendiğini şu sözlerle ifade etmişti: Zorlu bir süreçten sonra anlaşmaya varılması memnuniyet verici. 2016 yılının ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayda yüzde 5 olmak üzere kümülatif yüzde 11.3 olacak. 2017 için ise ilk 6 ay için yüzde 3 ikinci 6 ay için de yüzde 4 zam yapılacak. Ayrıca enflasyonun maaş artışını aşması durumunda fark kamu çalışanlarına ödenecek. Eylül ayından geçerli olmak üzere memur emeklimizin tazminatlarındaki düzenleme ile memur aylıklarında 100 TL artış sağlanacak.  EN ÇOK OKUNANLAR

Şehit Uzman Çavuş Mehmet Acıbucunun babaevinde hüzünlü bekleyiş

1 Şehit Uzman Çavuş Mehmet Acıbucu'nun babaevinde hüzünlü bekleyiş

Bakan Soylu Diyarbakırda STK ve kanaat önderleri ile bir araya geldi

2 Bakan Soylu Diyarbakır'da STK ve kanaat önderleri ile bir araya geldi

KYKda Voleybol Heyecanı Başladı

3 KYK'da Voleybol Heyecanı Başladı

Gümüşhanede organik arıcılığa destek devam ediyor

4 Gümüşhane'de organik arıcılığa destek devam ediyor

Bursada FETÖPDY üyesi 10 eski vergi dairesi çalışanı adliyeye sevk edildi

5 Bursa'da FETÖ/PDY üyesi 10 eski vergi dairesi çalışanı adliyeye sevk edildi

Kulüpler hentbol heyecanı başladı

6 Kulüpler hentbol heyecanı başladı

Vali Kamçı Şehit Mahmut Yıldırımın Mevlidine Katıldı

7 Vali Kamçı Şehit Mahmut Yıldırım'ın Mevlidine Katıldı