SASKİ DEN KÖTÜ HABER!

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Kurulu 2015 yılı 4. birleşiminin birinci oturumu Büyükşehir Belediyesi meclis salonunda yapıldı.

SASKİ DEN KÖTÜ HABER!

SASKİ Genel Müdürlüğü’nün 2016 yılı performans programı ve 2016 mali yılı bütçesini okuyanSASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, 2016 mali yılı tahmini bütçelerinin 319 milyon TL olarak onaylanmasını istedi. SASKİ Genel MüdürüKamil Demircioğlu, “Önümüzdeki günlerde suya yapılacak zammı düşünüyorum ama meclisin kabul edip etmeyeceğini bilemem” dedi. 

“ARITMA TESİSİNİN İKİNCİ ETABI YAPILMALI”

Oylama öncesi konuşanKamil Demircioğlu, “Geçen sene yaşanan su sıkıntısını bu sene gündemimizde yok. 1 yıllık içme suyunu karşılamaya hazır barajımız var. Ayrıca Ayvacık’tan gelecek olan içme suyu takviyemizde birkaç ay içersinde tamamlanmış olacak. İçme suyu arıtma tesislerimiz 2 etap olarak projelendirilmiş. İhtiyaca ve nüfusa göre birinci etabı yapılmıştı. Bunun ikinci etabının yapılması gerekiyor. Bizim arıtma tesisimizden aylık 4.5-5.5 milyon ton su çıkıyor. Ben 15-16 yıl önce içme suyu daire başkanlığına başladığımda da aynı miktarda su çıkıyordu. O zaman 115-118 bin abone vardı. Şu anda 280-290 binleri zorlayan bir abone var. Arıtma kapasitemiz de 6 milyon ton sudur. Dolayısıyla önümüzdeki 2-3 yıl içersindeki içme suyu arıtma tesisinin ikinci kısmının faaliyete geçirilmesi gerekiyor. Bununla ilgili DSİ ile ilgili ön görüşmelerimiz devam ediyor” diye konuştu. 

İçme sularına zam yapmayı düşündüklerini ifade edenKamil Demircioğlu, “Bizim masraflarımızın artışıyla orantılı olarak gelirlerimizin artmaması halinde burada söz verdiğimiz hizmetlerin yerine getirilmesi mümkün değil. Önümüzdeki günlerde suya yapılacak zammı düşünüyorum ama meclisin kabul edip etmeyeceğini bilemem. İnanın Vezirköprü ilçesinin Sarıdibek Mahallesi’ne su vermek için 3.5 milyon TL harcıyoruz. Şu anda Bafra’da içme suyu için 15 milyon TL’lik bir ihale yaptık. Bunlarda da 2 tane Alaçam ve 25 tane de Bafra’nın köyüne su vermek için. Ben buraya yapılacak tesisten alacağım su parasıyla enerji bedelini dahi karşılama şansımız yok. Onun için abone başına hizmet maliyetlerimiz tarif edilmeyecek kadar çok yükseldi” şeklinde konuştu.

ÇAKIR: “EN ÜCRA KÖŞEDEKİ YERDE BİLE SU PROBLEMİ OLMAYACAK”

Herkesin sağlıklı içme suyuna kavuşma hakkının olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Meclisi 1. BaşkanvekiliTuran Çakır ise, “Büyükşehir Belediyesi sınırlarının genişlemesi en fazla kırsaldaki su ihtiyaçlarının giderilmesi noktasındaki sorunların giderilmesine katkı verilmiştir. Belediye sınırları genişlemeden önce Samsun merkeze 4-5 kilometre uzaklıkta inanılmaz derece su problemleri vardı. Şehir merkezlerine yakın olan yerlerde su problemleri çözüldü. Sınırlar genişlediğinden beri Belediye Başkanımızın kesin talimatı ile ‘Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde en ücra köşedeki yerde bile su problemi olmayacak’ gibi bir talimatı var. Büyükşehir Belediyesi’nden hizmet alan ve yaşayan herkesin sağlıklı içme suya kavuşma hakkı var” ifadelerini kullandı. 

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi 13 Kasım Cuma günü toplanarak komisyondan geçen maddeleri görüşecek.

 

Konu ile alakalı diğerhaberler ve ilgili kategoridekison dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.EN ÇOK OKUNANLAR

Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar: 'Sandıklardan çıkan sonuç millet iradesi,

1 Diyanet-Sen Genel Başkanı Bayraktutar: 'Sandıklardan çıkan sonuç millet iradesi,

Jandarma Başkale'de faciayı önledi

2 Jandarma Başkale'de faciayı önledi

Artvin'de davul zurna ile kutlama

3 Artvin'de davul zurna ile kutlama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Milletimizin sandıkta partimize verdiği mesajı da aldık'

4 Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Milletimizin sandıkta partimize verdiği mesajı da aldık'

Cizre'de polis izinsiz gösteriye müdahale etti

5 Cizre'de polis izinsiz gösteriye müdahale etti

MHP Malatya'da 16 yıl sonra vekil çıkardı

6 MHP Malatya'da 16 yıl sonra vekil çıkardı

Çorum'da Erdoğan coşkusu

7 Çorum'da Erdoğan coşkusu

Adıyaman'da seçim sonucu: 4 AK Parti, 1 CHP

8 Adıyaman'da seçim sonucu: 4 AK Parti, 1 CHP

Kepçe üzerinden tehlikeli kutlama

9 Kepçe üzerinden tehlikeli kutlama

AK Parti'li milletvekilleri seçimi şarkılarla kutladı

10 AK Parti'li milletvekilleri seçimi şarkılarla kutladı