Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

KAÇAK İNŞAAT YAPANLARA SU YOK

Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkanvekili Turan Çakır, binalarına kaçak eklenti veya kaçak inşaat yapanların su aboneliklerinin iptal edileceğini söyledi.

KAÇAK İNŞAAT YAPANLARA SU YOK

Kaçak binalarla ilgili kararların mahkemede 8 ay sürdüğünü belirten Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkanvekili Turan Çakır, “Kaçak binalar konusunda biz tutanaklar tutuyoruz. İlçe belediyelerine gönderiyoruz, ilçe belediyeleri ‘az yapıyor, tam yapıyor’ diye girmek istemiyorum ama biz süreci başlattığımızdan itibaren bunu yıkım aşaması ve belli bir noktaya getirme süremiz 7-8 ay sürüyor. Özellikle takip ettiğimiz bir evrak var. Bugünlerde sonuçlanacak. Bu olay tam 8 ay sürdü. Kişi mahkemeye başvurdu, mahkeme süreci falan 8 ay sürdü. Biz haklıyız ama haklılığımızı mahkeme karşısında ispat etme süremiz de 8 ay oluyor” dedi.

“BİNALARDAKİ KAÇAK EKLENTİLERİN SULARI KESİLECEK”

Binalarına kaçak eklenti veya kaçak inşaat yapanların su aboneliklerinin iptal edileceğinin altını çizen Çakır, “Ruhsatı ve iskanı olmayan bir bina da su aboneliği alma şansı yok. 7-8 yıl önce çıkan yasada abonelik alabilmek için ruhsat ya da iskan olacak. Yasa şu hakkı veriyor: ‘Bir bina kaçak inşaat eklentileri yaptığında bunun iskanını iptal edebilirsiniz, bunun su aboneliğini de iptal edebilirsiniz’ diyor. Yani bir vatandaş dubleks bir dairede oturuyor. Normal su aboneliği var, kullanıyor. Daha sonra kaçak eklentiler yaptığında biz tutanak tutup bunu SASKİ’ye gönderdiğimizde bu iskanının iptali ve mevcut haklarının ortadan kalkması anlamına geliyor. Dolayısıyla biz böyle bir tutanak tuttuğumuzda SASKİ’ye gönderdiğimizde, SASKİ de bunun suyunu kesebiliyor. Bu süreci işletme noktasına geldik. Şehir her geçen gün çirkinleşiyor. Sıkıntılar oluşmaya başlıyor” diye konuştu.

KAÇAK

Daha sonra meclis üyelerine seslenen Çakır, “Kaçak yapılara sahip çıkmayın. Gereken cevapların sizlerin tarafından da verilmesini isteriz. Çünkü onların bir bölümünün de önünü sizler kesmiş olursunuz. Kaçak su kullanımını, abone olumu ve kaçak inşaat konusunda meclis üyelerimizden destek olmalarını talep ediyorum. Kaçak inşaatlarla biz şu anki mücadelemizde istediğimiz performansı gösteremiyoruz. Bunu SASKİ üzerinden yapmaya çalışacağız. Evine ilave yaptığı için su aboneliklerinin iptali anlamına gelir. Dolayısıyla yasa onun su aboneliğinin iptali ve suyunun kesilmesi noktasında yasa bize zemin hazırlıyor. Dolayısıyla kaçak inşaat yapanların sularının kesilmemesi için yaptıkları kaçak eklenti ve inşaatları ortadan kaldırmalarını istiyoruz.”

SASKİ DEN KÖTÜ HABER!

 

Konu ile alakalı diğer haberler ve ilgili kategorideki son dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunda veliler de heyecanlı

1 Samsun'da veliler de heyecanlı

Bu nasıl serbest piyasa

2 Bu nasıl serbest piyasa?..

Samsunsporda galibiyet hazırlığı

3 Samsunspor'da galibiyet hazırlığı

Samsunspordan 5li imza

4 Samsunspor'dan 5'li imza

Samsunda üniversiteli ByLockcular adliyeye sevk edildi

5 Samsun'da üniversiteli ByLockcular adliyeye sevk edildi

Bakan Çağatay Kılıçtan Samsunspora taziye mesajı

6 Bakan Çağatay Kılıç'tan Samsunspor'a taziye mesajı

Samsunlu gence acı kader

7 Samsunlu gence acı kader

Berkan Ateş Samsunda toprağa verildi

8 Berkan Ateş Samsun'da toprağa verildi

Tarlada 1, pazarda 5 TL dönemine artık son

9 'Tarlada 1, pazarda 5 TL dönemine artık son'

Samsunda velilere zorlu sınav

10 Samsun'da velilere zorlu sınav