YABANCI PLAKALI ARAÇLARA YOĞUN İLGİ

Ekim ayında yurt dışından Türkiye ye getirilen araçların ülkede kalma süresi 6 aydan 24 aya çıkınca, yabancı ülkelerden alınan arabalar Türkiye de 3 te 1 fiyatına satılmaya başladı.

YABANCI PLAKALI ARAÇLARA YOĞUN İLGİ

Türkiye de ikamet edenler internet sitesi üzerinden Bulgaristan ve Gürcistan gibi ülkelerden vergi ödemeden 3 te 1 fiyatına lüks otomobil satın almaya başladı. Yabancı plakalı bu araçların 2 yıl sonra belli bir ücret karşılığında süresi uzatılıyor.

SARI MERCEDES DÖNEMİ GERİ GELİYOR

Geçtiğimiz ekim ayında Suriyeli göçmenler de dikkate alınarak yapılan düzenleme ile yurtdışından getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarında izin süresi 6 aydan 24 aya çıkartıldı. Başbakan Davutoğlu tarafından ilk kez açıklanan bu karar sonrası hızla yeni bir sektör doğdu. Özellikle Gürcistan dan ve Bulgaristan dan araç getiren kişiler internet sitesi kurarak otomobil satışına başladı.

Türkiye de vergiler dahil 80 bin dolardan alıcı bulan otomobiller, 20-25 bin dolardan satışa sunulmaya başladı. İnternet sitesi üzerinden alıcılarla irtibata geçilirken, sistem hakkında ilk bilgiler telefon üzerinden veriliyor.

Türkiye de ödenen vergiler olmayınca daha ucuza satın alınabilinen otomobiller için 1000 dolarlık komisyon alan satıcılar, otomobilin getirildiği ülkede gerekli tüm işlemleri yaptırdıklarını iddia ediyor. O ülkeden bir kişinin, otomobili alan kişiye kefil olduğunu, otomobilin sigortasından ruhsatına kadar herşeyin yasal olduğunu söylüyor. Tüm bu işlemleri iş ortakları aracılığıyla yaptıklarını belirtiyor.

UCUZ OTOMOBİL OLMAZ

Bizim de telefon üzerinden irtibat kurduğumuz bir satıcı, ilk olarak gerçekten araç alıp almayacağımız sorguluyor. Alıcı olduğumuza ikna olduktan sonra ilk uyarısını yapıyor: Eğer düşük fiyatlı araç istiyorsanız konuşmayı sonlandıralım. Beğendiğimiz aracın internet sitelerinde yer alan 22 bin 500 dolarlık 2014 model Mercedes-Benz E-180 olduğunu söylediğimizde konuşmaya devam ediyor: Bu aracın değeri 19 bin 500 dolar. Ancak 1000 dolar komisyon alıyorum. 2 bin dolar da gümrük vergisi var. Eğer 10 bin dolarlık bir otomobil isteseydiniz bu masrafı ödemenin bir anlamı olmayacaktı. O yüzden ilk olarak kaç liralık bir araç istediğinizi sordum.

2 YIL SONUNDA NE OLACAK

Araç hakkında teknik bilgiler veren satıcıya, Türkiye de rahatlıkla dolaşabilir miyiz? Sigorta ve ruhsat konusunda bir sorun yaşar mıyız? sorularını yöneltiyoruz. Sorularımıza şekilde cevap veriyor: Bu konularda hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız. Sizin adınıza bir ruhsat düzenliyoruz. Pasaportunuza işleniyor. Sigortanızı da biz yaptırıyoruz. Gürcistan dan biri size kefil oluyor.

O kişiyi de biz ayarlıyoruz. İkinci yıl sonunda yapılacakları da sıralayan satıcı, Bizimle tekrar irtibata geçiyorsunuz. Araba Gürcistan dan alındıysa oraya gitmeniz gerekiyor. Orada iş ortaklarımızla görüşüyorsunuz. Aracın plakası değiştiriliyor. Tekrar satış yapılmış gibi gösteriliyor. Çıkışta tekrar 2 bin dolar ödeniyor. Bu sizi korkutmasın. 2 yıl boyunca Türkiye de araç için vergi ödemeyeceksiniz. Muayene yaptırmayacaksınız ifadelerini kullanıyor.

DİKKATLİ OLUN TUZAĞA DÜŞMEYİN

Yabancı plakalı araçlar konusunda ise yetkililer vatandaşları uyarıyor. İnternet üzerinde fotoğraflarını beğenerek alınan araçların güvenli olmadığını belirten yetkililer, Bu yöntemle dolandırıcılık yapılabiliyor. İnternet ve telefon üzerinde yapılan görüşmeler güvenli değil. Bazı durumlarda fotoğraflarda yer alan araçlar gelmiyor. Gürcistan daki kullanılmış lüks otomobilleri, Türkiye deki internet sitelerinde vitrine çıkaranlar, alıcıdan vekaletname ve para aldıktan sonra, Gürcistan da otomobili vatandaşın üzerine satın alacaklarını iddia ediyor. Yurtdışında satın alınan kullanılmış bir arabanın Türkiye de bu şekilde satışı olamaz. Yabancı plakalı bir aracı sadece yine yabancının kullanabilir. Dikkatli olun tuzağa düşmeyin diyor.

TÜRKİYE DE SİGORTA FİYATLARI DEĞİŞİYOR

Türkiye de sigorta ve kasko ücretleri aracın durumuna, yaşına ve fiyatına göre değişkenlik gösterebiliyor. Türkiye den alınan bir binek otomobilin zorunlu trafik sigortası fiyatları ortalama 400 lira ile 900 lira arasında değişiyor. Sürücünün hasar geçmişi, aracın durumu ve model yılına göre fiyat belirleniyor. Türkiye de kasko fiyatları ise 1200 lira ile 3 bin lira arasında değişiyor. Burada ise asıl belirleyici aracın değeri oluyor. Sınırda zorunlu sigorta yapılıyor

Yurtdışından Türkiye ye giren araçların girişte zorunlu yeşil kart sigortası yaptırası gerekiyor. Yeşil Kart Sigortası ile ülkeler arası seyahat ederken, karşılaşılabilecek kazalar sonucunda zarar görebilecek araç veya üçüncü şahıslara karşı masrfaları koruma altına alıyor.

6 AYDAN 2 YILA UZATILDI

13 Ekim de resmi gazetede yayınlanan kararla Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarına, yirmi dört ay geçici ithalat izni verildi. Böylece yurtdışından Türkiye ye getirilen arabalar, 2 yıla kadar Türkiye de durabiliyor. Değişiklik öncesinde bu süre 6 ay idi.

 

Konu ile alakalı diğer haberler ve ilgili kategorideki son dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Valisi Kaymak, görevi devretti

1 Samsun Valisi Kaymak, görevi devretti

Samsunspor'a 720 bin TL daha

2 Samsunspor'a 720 bin TL daha

Samsunspor'da moraller bozuktu

3 Samsunspor'da moraller bozuktu

Samsun'da araştırmacıların işini kolaylaştıracak yazılım

4 Samsun'da araştırmacıların işini kolaylaştıracak yazılım

Samsunspor'daki sıkıntıları herkes biliyor

5 Samsunspor'daki sıkıntıları herkes biliyor

Samsun'da TIR devrildi!

6 Samsun'da TIR devrildi!

N'Diaye ile anlaştı

7 N'Diaye ile anlaştı

Almanya'da korkunç ölüm: Sosyete şokta!

8 Almanya'da korkunç ölüm: Sosyete şokta!

Samsunsporlu Cebe: İşimize bakıyoruz

9 Samsunsporlu Cebe: İşimize bakıyoruz

Aniden yere yığılan genç öldü

10 Aniden yere yığılan genç öldü