2014 LYS İÇİN SORUŞTURMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2014 Lisans Yerleştirme Sınavı nda (LYS) usulsüzlük yapıldığı iddialarına ilişkin soruşturma başlatıldı.

2014 LYS İÇİN SORUŞTURMA

KPSS deki usulsüzlük soruşturmasını yürüten Cumhuriyet SavcısıYücel  Erkman,Fetullah Gülen in akrabası olan ve aynı adı taşıyanİzmir Yamanlar Koleji  öğrencisiFethullah Gülen in Türkiye 3 üncüsü olduğu 2014 LYS de güçlü  usulsüzlük şüpheleri bulunması üzerine soruşturma talimatı verdi. 

 2014 LYS de Türkiye 3 üncüsü olan İzmir Yamanlar Koleji öğrencisiFethullah Gülen in sınav sonuç belgesi ihbar kabul edildi.
 
Savcı Erkman ın, bir avukatın attığıSayın savcım, örgüt lideri  tespit edilmiş. HTS kayıtlarıyla uğraşmayın. Belki iddianameye yardımcı oluruz  tweeti ve paylaştığı Fethullah Gülen isimli öğrencinin LYS sonuç belgesini de  ihbar kabul ettiği öğrenildi. 
 
2014 LYS sonuçlarına göre derece yapan dershanelerin isimlerini  paylaşanÖrgüt şeması hazır veSayın savcım, burada tüm soruları doğru  cevaplayan bir FEM Dershanesi öğrencisi var. Dikkatinizi çekebilir tweetlerinin  de ihbar kabul edildiği belirtildi. 
 
  ÖğrenciFethullah Gülen in, Türkiye 3 üncüsü olduğu soruşturmaya konu sınavın cemaat üzerinde oluşan olumsuz algının kırılması amacıyla özel olarak  seçildiği iddia edildi.
 
  KPSS deki usulsüzlük soruşturması kapsamında geçen hafta ÖSYM Soru  Hazırlama Biriminde çalışan biri kadın 3 kişi tutuklanmıştı. Bu kişilerin, 2014  LYS sorularını cemaatin itibar kazanması için KPSS deki usulsüzlük iddialarına  ilişkin soruşturmada geçen örgüt yöneticilerine ilettikleri ileri sürülüyor. 
 
Öğrenci Gülen in, o dönemde devam ettiği eğitim kurumunun ortağının da  KPSS deki usulsüzlük soruşturması zanlılarından,Paralel Yapı nın eğitim imamı  olmakla suçlanan Y.R. olduğu iddia ediliyor. 
 
Y.R nin ayrıca, usulsüzlük iddiaları üzerine soruşturulan 2012 deki  Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı şüphelileri ve  geçen hafta tutuklanan ÖSYM çalışanlarıyla bağlantılı olduğu öne sürülüyor. 
 
İzmir Yamanlar Koleji öğrencisi Gülen, 2014 LYS de Matematik ten 50  doğru 0 yanlış, geometriden 30 doğru 0 yanlış, Türk Dili ve Edebiyatı ndan 52  doğru 4 yanlış, Coğrafya-1 den 20 doğru 4 yanlış, Coğrafya-2 den 12 doğru 2  yanlış, tarihten 29 doğru 15 yanlış ve Felsefe den ise 25 doğru 7 yanlış  çıkartarak TM 1 ve TM 2 puan türlerinde Türkiye 3 üncüsü olmuştu.

Gülen, 2014 LYS  sonrası basın mensuplarına,Çalıştık çabaladık. Umuyorduk, inşallah iyi bir şey  yaparız, ismimi duyururum diye, hocaefendinin ismi olduğundan dolayı. Şerefle  taşıdığım bu ismi duyurmak çok önemliydi benim için. Bu dönemde hocamıza kötü  şeyler söyleniyor, onlara bir cevap olarak biz de bunu yapmak istedik şeklinde  açıklama yapmıştı. 
 
Söz konusu sınavla ilgili ÖSYM nin de soruşturma başlattığı öğrenildi. EN ÇOK OKUNANLAR

Burhaniye'de internet bağımlığı konferansı

1 Burhaniye'de internet bağımlığı konferansı

Mesleki Eğitim Merkezi'nde 'Ulusal Ajans' heyecanı

2 Mesleki Eğitim Merkezi'nde 'Ulusal Ajans' heyecanı

Otomobiliyle dereye düşen sürücü, boğulmaktan son anda kurtarıldı

3 Otomobiliyle dereye düşen sürücü, boğulmaktan son anda kurtarıldı

İnegöl'de korkutan yangın: 1 yaralı

4 İnegöl'de korkutan yangın: 1 yaralı

Ayvalık Ziraat Odası'nda başkanlığa Hasan Baysal seçildi

5 Ayvalık Ziraat Odası'nda başkanlığa Hasan Baysal seçildi

Marmaris Tiyatro Günleri devam ediyor

6 Marmaris Tiyatro Günleri devam ediyor

Takla atan araç diğer araca çarparak durabildi: 4 yaralı

7 Takla atan araç diğer araca çarparak durabildi: 4 yaralı

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın'dan FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi' iddiası ile ilg

8 Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın'dan FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi' iddiası ile ilg

Odun toplamaya gittiği ormanda kalbine yeni düştü

9 Odun toplamaya gittiği ormanda kalbine yeni düştü

Esenler'de kontrolden çıkan araçlar demir bariyerin altına girdi

10 Esenler'de kontrolden çıkan araçlar demir bariyerin altına girdi