2014 LYS İÇİN SORUŞTURMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2014 Lisans Yerleştirme Sınavı nda (LYS) usulsüzlük yapıldığı iddialarına ilişkin soruşturma başlatıldı.

2014 LYS İÇİN SORUŞTURMA

KPSS deki usulsüzlük soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Yücel  Erkman, Fetullah Gülen in akrabası olan ve aynı adı taşıyan İzmir Yamanlar Koleji  öğrencisi Fethullah Gülen in Türkiye 3 üncüsü olduğu 2014 LYS de güçlü  usulsüzlük şüpheleri bulunması üzerine soruşturma talimatı verdi. 

 2014 LYS de Türkiye 3 üncüsü olan İzmir Yamanlar Koleji öğrencisi Fethullah Gülen in sınav sonuç belgesi ihbar kabul edildi.
 
Savcı Erkman ın, bir avukatın attığı Sayın savcım, örgüt lideri  tespit edilmiş. HTS kayıtlarıyla uğraşmayın. Belki iddianameye yardımcı oluruz  tweeti ve paylaştığı Fethullah Gülen isimli öğrencinin LYS sonuç belgesini de  ihbar kabul ettiği öğrenildi. 
 
2014 LYS sonuçlarına göre derece yapan dershanelerin isimlerini  paylaşan Örgüt şeması hazır ve Sayın savcım, burada tüm soruları doğru  cevaplayan bir FEM Dershanesi öğrencisi var. Dikkatinizi çekebilir tweetlerinin  de ihbar kabul edildiği belirtildi. 
 
  Öğrenci Fethullah Gülen in, Türkiye 3 üncüsü olduğu soruşturmaya konu sınavın cemaat üzerinde oluşan olumsuz algının kırılması amacıyla özel olarak  seçildiği iddia edildi.
 
  KPSS deki usulsüzlük soruşturması kapsamında geçen hafta ÖSYM Soru  Hazırlama Biriminde çalışan biri kadın 3 kişi tutuklanmıştı. Bu kişilerin, 2014  LYS sorularını cemaatin itibar kazanması için KPSS deki usulsüzlük iddialarına  ilişkin soruşturmada geçen örgüt yöneticilerine ilettikleri ileri sürülüyor. 
 
Öğrenci Gülen in, o dönemde devam ettiği eğitim kurumunun ortağının da  KPSS deki usulsüzlük soruşturması zanlılarından, Paralel Yapı nın eğitim imamı  olmakla suçlanan Y.R. olduğu iddia ediliyor. 
 
Y.R nin ayrıca, usulsüzlük iddiaları üzerine soruşturulan 2012 deki   Avukatlar İçin Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı şüphelileri ve  geçen hafta tutuklanan ÖSYM çalışanlarıyla bağlantılı olduğu öne sürülüyor. 
 
İzmir Yamanlar Koleji öğrencisi Gülen, 2014 LYS de Matematik ten 50  doğru 0 yanlış, geometriden 30 doğru 0 yanlış, Türk Dili ve Edebiyatı ndan 52  doğru 4 yanlış, Coğrafya-1 den 20 doğru 4 yanlış, Coğrafya-2 den 12 doğru 2  yanlış, tarihten 29 doğru 15 yanlış ve Felsefe den ise 25 doğru 7 yanlış  çıkartarak TM 1 ve TM 2 puan türlerinde Türkiye 3 üncüsü olmuştu.

Gülen, 2014 LYS  sonrası basın mensuplarına, Çalıştık çabaladık. Umuyorduk, inşallah iyi bir şey  yaparız, ismimi duyururum diye, hocaefendinin ismi olduğundan dolayı. Şerefle  taşıdığım bu ismi duyurmak çok önemliydi benim için. Bu dönemde hocamıza kötü  şeyler söyleniyor, onlara bir cevap olarak biz de bunu yapmak istedik şeklinde  açıklama yapmıştı. 
 
Söz konusu sınavla ilgili ÖSYM nin de soruşturma başlattığı öğrenildi. EN ÇOK OKUNANLAR

İki grup arasında çıkan silahlı kavgaya biber gazlı müdahale

1 İki grup arasında çıkan silahlı kavgaya biber gazlı müdahale

Tekirdağda 20 kilometrelik araç kuyrukları oluştu

2 Tekirdağ'da 20 kilometrelik araç kuyrukları oluştu

Otomobil takla attı2 yaralı

3 Otomobil takla attı:2 yaralı

Şanlıurfasporun yeni teknik direktörü Ali Tandoğan

4 Şanlıurfaspor'un yeni teknik direktörü Ali Tandoğan

Sarı Fırtına, Kırkpınardan sonra Beşpinarın da Başpehlivanı

5 Sarı Fırtına, Kırkpınar'dan sonra Beşpinar'ın da Başpehlivanı

81 ilde  Türkiye huzurlu parklar uygulaması yapıldı

6 81 ilde ' Türkiye huzurlu parklar' uygulaması yapıldı

Sakarya Nehrine Devrilen Otomobilde Aynı Aileden 3 Kişi Öldü

7 Sakarya Nehri'ne Devrilen Otomobilde Aynı Aileden 3 Kişi Öldü

Gömeçte biri zincirleme iki kazada 8 kişi yaralandı

8 Gömeç'te biri zincirleme iki kazada 8 kişi yaralandı

Motosiklet kamyona çarptı 1 ölü

9 Motosiklet kamyona çarptı: 1 ölü

Olta balıkçılığı sabrı geliştiriyor

10 Olta balıkçılığı sabrı geliştiriyor