Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

SAZLI SÖZLÜ ÇAY KEYFİ

Samsun’da bir çay evinde bulunan müzik enstrümanları, gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durarak müziğe yönelmesini sağlıyor.

SAZLI SÖZLÜ ÇAY KEYFİ

İlkadım ilçesi 19 Mayıs Mahallesi’nde bulunan bir çay evi, diğer çay evlerinde olmayan özelliğiyle ilgi çekiyor. Bu çay evinin duvarlarında asılı olan enstrümanları çay içmeye gelen herkes kullanabiliyor.

İçerisinde saz, darbuka, tef, kaval, gitar, kemençe gibi müzik enstrümanlarının bulunduğu çay evinde gençler müzikle ilgileniyorlar. Kahvehane gibi yerlerde zaman geçirmektense müzikle uğraşmanın ruhu ferahlattığını belirten çay ocağının müşterileri, kötü alışkanlıkları olan diğer vatandaşları da kendileri gibi sazlı sözlü çay ocağında vakit geçirmeye davet ediyor.

17 senedir açık olan çay ocağında bugüne kadar birçok kişi saz ve diğer enstrümanları çalmayı öğrenirken, 10 kişi de daha sonradan müzik öğretmeni oldu.

“17 SENEDE 10 MÜZİK ÖĞRETMENİ ÇIKARDIK”

17 senedir çay evini işleten 67 yaşındaki Hasan Ozanlar, “Ben burayı açtığımda Samsun’da kafelerde müzik yoktu. Burayı açtık, sonra bunun gibi yerler yeşerdi. Önceden Samsun’da 200-250 bağlama çalan varken, şimdilerde binlerce kişi bağlama çalıyor. Hepsi buradaki ozanların yüzünden oldu. Ben kendimle gurur duyuyorum. Burada konservatuvar gibi ufak şeyler yapıyoruz. 17 yılda en az 10 tane müzik öğretmenini buradan çıkarttık. Sazı eline verdiğimiz insanlar buradan konservatuvara gidiyorlar. Buraya gelen çocuklar ‘elimize birer saz alalım, müzik öğrenelim’ diyorlar. Bu sazların fazla olmasının sebebi insanların müziğe gönül vermesini istememizdir. Burada saz var, darbuka var, gitar var, kaval var, kemençe var. Bu basit çalgılarla arkadaşların işi hemen kapmasını istiyoruz. Hiç bilmeyen bir kişinin eline sazı verip tellere vurduruyoruz. O adam, ondan sonra aşina olup, sazcı oluyor” diye konuştu.

“MÜŞTERİLER KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR YERİNE BURAYI TERCİH EDİYOR”

Sazlı sözlü çay evinin müdavimlerinden 34 yaşındaki berber Mustafa Yılmaz ise, “Ben buraya iki günde bir mutlaka uğrarım. Kahve köşelerine gitmektense böyle yerlere gelip aşık ağabeylerimizden feyiz almak, söz almak, bir şeyler hakkında istişare yapmak bizim için daha iyidir” diye konuştu.

Bu çay evinde birçok kişinin saz çalmasını öğrendiğini belirten 67 yaşındaki TEKEL emeklisi Cihat Doğan, “Burada çok insanlar yetişti. Saz çalmasını bilmeyenler burada saz çalmasını öğrendi. Burası bir mektep, konservatuvar gibi bir yer” ifadelerini kullandı.

SAZLI

Her gün türkü söylemeden yapamadığını söyleyen 37 yaşındaki demirci ustası Mustafa Tuncel, “Ben halk müziğini ve türkü söylemesini seviyorum. Aşağı yukarı her gün buraya gelip türkü söylüyorum. Türkü söylemezsem kendimde bir eksiklik hissediyorum” şeklinde konuştu.

Sazlı sözlü çay evinin duvarlarında asılı olan enstrümanları herkes kullanabiliyor, ek bir ücret de vermiyor. Çay evi sahibi Hasan Ozanlar, bu uygulama ile gençleri kötü alışkanlıklar yerine müziğe yöneltmeyi hedefliyor.

 

Konu ile alakalı diğer haberler ve ilgili kategorideki son dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Karadenizin merakla beklediği çevre yoluna 5 ay kaldı

1 Karadeniz'in merakla beklediği çevre yoluna 5 ay kaldı

Trabzonspor Başkanı Ustadan Samsunspora destek sözü

2 Trabzonspor Başkanı Usta'dan Samsunspor'a destek sözü

Samsun Havalimanı bakıma alınacak

3 Samsun Havalimanı bakıma alınacak

Samsunda Cumhuriyet Yürüyüşü iptal

4 Samsun'da Cumhuriyet Yürüyüşü iptal

Samsun Canik Başarı operasyonunda çok sayıda tutuklama

5 Samsun Canik Başarı operasyonunda çok sayıda tutuklama

Samsun dahil 9 kentte abla operasyonu

6 Samsun dahil 9 kentte 'abla' operasyonu

Samsunda cami eylemi

7 Samsun'da cami eylemi!

Samsunda dev DAEŞ operasyonu Çok sayıda gözaltı var

8 Samsun'da dev DAEŞ operasyonu! Çok sayıda gözaltı var

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren En büyük acıyı biz yaşadık

9 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: En büyük acıyı biz yaşadık

Samsunspor Teknik Direktörü Özköylüden yerel medyaya başka yaygın medyaya başka

10 Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü'den yerel medyaya başka yaygın medyaya başka