DOLARDA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR

Dolar, cari işlemlerin 6 yıl sonra ilk kez fazla vermesiyle, TL karşısında 2,90 ın altına geriledi.

DOLARDA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR

Güne 2,9090 seviyesinden başlayan dolar/TL paritesi cari işlemlerin 6 yıl sonra ilk kez fazla vermesiyle 2,90 ın altına geriledi. Dolar, TL karşısında şu sıralarda 2,8985 seviyesinden işlem görüyor. 
 
Piyasalardaki son durum
Dolar/TL, ABD Merkez Bankası nın 10 yıl aradan sonra ilk faiz artışını Aralık ayında yapılabileceğine ilişkin tahminlerin kuvvetlenmesiyle geçen haftanın son işlem gününde yönünü yukarı çevirdikten sonra, bugün yatay ve sakin bir seyir izledi.
 
Bankacılar, gelişmekte olan ülke para birimlerine bakıldığında TL nin diğer para birimlerinden bir miktar daha iyi performans gösterdiğini, bunda seçimlerin ardından azalan siyasi belirsizliğin etkili olduğunu belirttiler.
 
 
DOLAR FİYATI NE KADAR-TIKLA ÖĞREN
 
Bankacılar, zaman zaman piyasalarda siyasetin, özellikle de başkanlık sistemi ve ekonomi yönetimine ilişkin belirsizliğin hâlâ baskı yapmayı sürdürdüğüne, ancak gelişmekte olan piyasalara bakıldığında son dönemde sert satış baskısı altındaki TL nin, seçim sonrası iyimserliği korumak için fırsat veren nadir para birimleri arasında yer almaya devam ettiğine dikkat çektiler.
 
1 Kasım seçimlerinden sonra inişli çıkışlı bir hareket gösteren dolarda son durum ne? İşte 12 Kasım itibariyle dolar fiyatları ve son gelişmeler.. 

Piyasada 1 Kasım seçimlerine ilişkin resmi sonuçların bu hafta açıklanmasının ardından başlayacak milletvekili yeminleri ve yeni hükümetin kurulma süreci takip edilecek. Bankacılar başkanlık sistemi başta olmak üzere siyasilerden önümüzdeki döneme ilişkin açıklamaların yakından izleneceğini belirtiyorlar.
 
Cuma gün içinde 2.85 civarında işlem gören dolar/TL, ABD istihdam verisi ardından 2.92 yi aşmış ve bugün güne 2.9180 civarında güne başlamıştı. Kur saat 16:30 itibarıyla ve 2.9215/2.9219 seviyesinde işlem gördü ve seçim öncesi seviyelerdeki seyrini sürdürdü.

1 Kasım seçimleri öncesi son işlemde 2.9095 seviyesinde olan dolar/TL, AKP yi tek başına iktidara taşıyan seçim sonuçlarının ardından Pazartesi günü 2.7580 e kadar gerileyerek 3 ayın en düşük seviyelerini test etmiş ve yüzde 5 ile son 7 yılın en büyük tek günlük kazancını yaşamıştı. Ardından ise kur 2.85 civarında denge kazandı.
 
TL geçen hafta başında seçim sonuçları nedeniyle dolar karşısından elde ettiği yüzde 5 lik değer kazancını kâr realizasyonu, ABD Merkez Bankası belirsizliği ve başkanlık sistemi tartışmaları nedeniyle haftanın kalanında koruyamadı.

Bu Sabah 3.03 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.0291/3.0304, 3.1450 civarındaki euro/TL ise 3.1365/3.1383 seviyesinde bulunuyor.
 
Euro/TL de ve sepet bazında TL deki hareketi ise bugün Reuters da yer alan ve Avrupa Merkez Bankası nın (ECB) yönetim kurulundan dört üyenin, merkez bankasının zaten ekside olan mevduat faizini daha da düşürmek yönünde ortak bir görüş oluşmaya başladığını belirmesi destekledi. Reuters a bilgi veren yönetim kurulu üyelerinden bazıları mevduat faizinde yapılacak indirimin, şu anda 10 baz puan olan piyasa beklentisini aşması gerektiğini savundu.
 
TL bugün saat 1640 itibarıyla dolar karşısında anlamlı bir değişim göstermezken, benzer para birimlerinde yüzde 0.7 ile 1 aralığında değer kaybı yaşanıyor.
 
Tahvil bono piyasasında ise Cuma günü spot kapanışta 12 Mart 2025 itfalı 10 yıllık gösterge tahvil bugün spot kapanışta ortalama yüzde 9.74, valörde son işlemde yüzde 9.85 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.91 valörde 1643 te son işlem yüzde 9.92 oldu. Öte yandan 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil ise Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 10.04 seviyesindeydi. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.20 .92 oldu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da beklenen kar geliyor

1 Samsun'da beklenen kar geliyor

Reis ailesinin acı günü

2 Reis ailesinin acı günü

Samsun'da silahlı saldırı: 4 yaralı

3 Samsun'da silahlı saldırı: 4 yaralı

Samsunspor'da şehitlere büyük ayıp

4 Samsunspor'da şehitlere büyük ayıp

Samsunspor'da personele müjde

5 Samsunspor'da personele müjde

Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Sorumluluk bende'

6 Samsunspor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Sorumluluk bende'

Samsunspor'da teknik ekip ve futbolcular, anmada yoklar yemekte varlar

7 Samsunspor'da teknik ekip ve futbolcular, anmada yoklar yemekte varlar

Karadeniz'de feci kaza, kafası koptu!

8 Karadeniz'de feci kaza, kafası koptu!

1 günlük Hasılat Samsunspor'a

9 1 günlük Hasılat Samsunspor'a

Samsun Valisi Osman Kaymak: 'Taraftarın sevinci bizim sevincimiz'

10 Samsun Valisi Osman Kaymak: 'Taraftarın sevinci bizim sevincimiz'