SAMSUN İLK ÜÇTE

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, kentteki 6 firma tarafından Güney Kore, Çin, Japonya, Dubai, Belçika, Fransa, İspanya, Almanya, Avusturya, Gürcistan, Ukrayna, Belçika, Peru gibi ülkelere su ürünleri ihracatı yapıldığını belirtti.

SAMSUN İLK ÜÇTE

Fabrikalarda işlenilenmarine hamsi, temizlenmiş, bütün, dondurulmuş hamsi, deniz salyangozu eti, deniz salyangozu kapağı, deniz salyangozu kabuğu, dondurulmuş ve füme alabalık, levrek, çipura, balık unu, balık yağı gibi su ürünleri Güney Kore, Çin, Japonya, Dubai, Belçika, Fransa, İspanya, Almanya, Avusturya, Gürcistan, Ukrayna, Belçika, Peru ülkelerine gönderiliyor.

Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl MüdürüKadir Güven, 2014 yılında Samsun dan 11 milyon 998 bin ABD doları değerinde su ürünü ihracatı yapıldığını belirterek,Samsun su ürünleri rakamlarına bakıldığında Türkiye genelinde en çok ihracatı yapan ilk 3 ilden birisi konumunda. Avrupa, Uzakdoğu, Latin Amerika daki birçok ülkeye ihracat yapıyoruz. Her geçen yıl bu sektör kentimizde gelişme gösteriyor. Kentimizde 700 adet ruhsatlı avlanma teknesi bulunuyor. Bunlardan 150 si boyu 12 metreden büyük tekneler. Avcılık ve fabrikalarda işleme sürecini kattığımızda yaklaşık 5 bin kişi bu sektörde istihdam ediliyor dedi.

samsundan-avrupa-uzakdogu-ve-latin-amerika-ulkelerine-su-urunleri-ihracati_3394_dhaphoto4.jpg

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından il müdürlüklerince yürütülen kırsal kalkınma alt yapı yatırımlarını destekleme ile ilgili projesi ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından bu sektörün canlanması ve yürütülen projelerle ilgili desteklemelerin devam ettiğini belirtenKadir Güven,Yapılan desteklemeler yatırımcılara yeni bir ufuk ve katkı sağlayacaktır. İlimizdeki artık sadece ve avcılık ve buradan gelip geçen karaya kış ve pazarlama noktası gibi değil, Samsun bir ihracat noktası olarak önümüzdeki dönemlerde adından bahsedilir durumda olacaktır. Özellikle bizim bundan önceki süreçte sadece avlanma fazlası olan tüketemediğimiz balıklardan elde edilen balık unu ve yağı ile ilgili pazarlama kalemleri gündemdeyken şu anda balığın her türlü su ürünün ihracatı yapılabiliyor. İnşallah bundan sonraki süreçte bu sektör kendi içerisindeki piyasadan istenilen yenilikleri sağlayacak buna göre de ihracat kalemleri her geçen yıl artmış olacaktır diye konuştu.   

Konu ile alakalı diğerhaberler ve ilgili kategoridekison dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.

 



EN ÇOK OKUNANLAR

Devrek'te 15 Temmuz etkinliği

1 Devrek'te 15 Temmuz etkinliği

İsrail'de serbest bırakılan Ebru Öztürk, Türkiye'ye döndü

2 İsrail'de serbest bırakılan Ebru Öztürk, Türkiye'ye döndü

Artvin'de 15 Temmuz Anma Programı

3 Artvin'de 15 Temmuz Anma Programı

Hisarcık'ta '15 Temmuz Şehitleri ve Milli Birlik Günü' programı

4 Hisarcık'ta '15 Temmuz Şehitleri ve Milli Birlik Günü' programı

Emet, 15 Temmuz'da tek yürek oldu

5 Emet, 15 Temmuz'da tek yürek oldu

İHA'nın 15 Temmuz sergisi Safranbolu'da ilgiyle karşılandı

6 İHA'nın 15 Temmuz sergisi Safranbolu'da ilgiyle karşılandı

15 Temmuz Eskişehir'de binlerce vatandaş ile anıldı

7 15 Temmuz Eskişehir'de binlerce vatandaş ile anıldı

Camilerden selalar okundu

8 Camilerden selalar okundu

15 Temmuz Şehitlerini Anma Demokrasi Ve Milli Birlik Gününde Erciş Tek Yürek

9 15 Temmuz Şehitlerini Anma Demokrasi Ve Milli Birlik Gününde Erciş Tek Yürek

Başkan Daşhan: Vatandaşlarımız 15 Temmuz 2016 gecesi demokrasimize sahip çıktı

10 Başkan Daşhan: Vatandaşlarımız 15 Temmuz 2016 gecesi demokrasimize sahip çıktı