ÇIPLAKLIK ŞARTI KALDIRILDI

Türkiye de pek çok kez güdeme gelen askerlik yükümlüsü gençlerin askere gitmeden önce yaşadığı sıkıntılar, yeni bir düzenlemeyle son buluyor.

 ÇIPLAKLIK ŞARTI KALDIRILDI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Sağlık Yeteneği Yönetmeliği, Resmi Gazete de dün yayımlandı. Böylece 1986 da yayımlanan önceki yönetmelik yürürlükten kaldırıldı.

Eski yönetmeliğin Sağlık muayenesi başlıklı 5. maddesinde, Ruh ve beden durumları ile iç organları dikkatle gözden geçirilir, nabız sayılır, kan basıncı ölçülür, çıplak olarak belirlenen boy ve kilolar tespit edilir düzenlemesi yer alıyordu.

ÇIPLAKLIK ŞARTI KALDIRILDI

Yönetmelik yenilenirken bu bölüm Yükümlülerin tam bir fizik muayeneleri yapılır, boy ve ağırlıkları tespit edilir yönünde değiştirilerek çıplaklık şartı kaldırıldı.

Eşcinsellerin Askerliğe elverişsiz raporu alabilmeleri için fotoğraflı kanıt sunmalarının talep edilmesi geçmişte çok tartışılmış ve eleştirilere konu olmuştu. Yönetmelikte 2013 te yapılan değişiklikle bu uygulamanın önüne geçilmişti. 2013 te yönetmelikte yer alan Psikoseksüel bozukluklar (homoseksüalite, transseksüalite, transvestitizm) başlıklı madde iptal edilmiş ve yerine Cinsel kimlik ve davranış bozuklukları başlığı getirilmişti. Şimdi bu düzenleme de güncellendi ve eşcinselliğin tüm yaşamlarında ileri derecede belirgin olması şartı kaldırıldı.

EŞCİNSELLERİN DAVRANIŞLARI RAPOR İÇİN YETERLİ OLACAK

Düzenlemenin yeni hali Cinsel tutum ve davranışlarının askerlik ortamında uyum ve işlevsellik sorunu yaratan ya da yaratacağı değerlendirilen olgular biçiminde değiştirildi.

Böylece eşcinsellerin askerlik muayenesi sırasındaki davranışları Askerliğe elverişsiz raporu verilmesinde yeterli olacak. Yürürlükten kaldırılan yönetmelikte Yükümlünün beyan ettiği hastalık veya arızasına ilişkin elinde mevcut bulunan tıbbi belgelerin birer örnekleri de alınarak yükümlünün beyanı ile birlikte askerlik şubesinde muhafaza edilir maddesi yer alıyordu.

Yeni düzenleme, Muayene sırasında yükümlünün rızası alınmak kaydıyla, varsa yükümlünün özgeçmişine ait tıbbi belgelerin birer suretleri de yükümlülere yoklamada uygulanacak sağlık durumu hakkında bilgi formuna eklenir şeklinde oldu.

Konu ile alakalı diğer haberler ve ilgili kategorideki son dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da gizemli aday ortaya çıktı... Vazgeçtiler

1 Samsunspor'da gizemli aday ortaya çıktı... Vazgeçtiler

Samsun'da Deniz Ceylan'ın duruşması karıştı

2 Samsun'da Deniz Ceylan'ın duruşması karıştı

Son prova Samsunspor'un

3 Son prova Samsunspor'un

AK Parti Samsun İl Başkanı belli oldu

4 AK Parti Samsun İl Başkanı belli oldu

AK Parti Samsun İl Başkan Adayları Külliye'de

5 AK Parti Samsun İl Başkan Adayları Külliye'de

Samsunspor'a ceza kapıda

6 Samsunspor'a ceza kapıda

İpekoğlu şaka yapmış... Vali bey söz verdi

7 İpekoğlu şaka yapmış... Vali bey söz verdi

Samsun'da 4 milyon TL'lik proje hayata geçti

8 Samsun'da 4 milyon TL'lik proje hayata geçti

Samsunspor'da Gökay tamam diğerleri sırada

9 Samsunspor'da Gökay tamam diğerleri sırada

Başkan Taşçı'dan Samsunspor'a 140 Bin TL daha

10 Başkan Taşçı'dan Samsunspor'a 140 Bin TL daha