ÇIPLAKLIK ŞARTI KALDIRILDI

Türkiye de pek çok kez güdeme gelen askerlik yükümlüsü gençlerin askere gitmeden önce yaşadığı sıkıntılar, yeni bir düzenlemeyle son buluyor.

 ÇIPLAKLIK ŞARTI KALDIRILDI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Sağlık Yeteneği Yönetmeliği, Resmi Gazete de dün yayımlandı. Böylece 1986 da yayımlanan önceki yönetmelik yürürlükten kaldırıldı.

Eski yönetmeliğinSağlık muayenesi başlıklı 5. maddesinde,Ruh ve beden durumları ile iç organları dikkatle gözden geçirilir, nabız sayılır, kan basıncı ölçülür, çıplak olarak belirlenen boy ve kilolar tespit edilir düzenlemesi yer alıyordu.

ÇIPLAKLIK ŞARTI KALDIRILDI

Yönetmelik yenilenirken bu bölümYükümlülerin tam bir fizik muayeneleri yapılır, boy ve ağırlıkları tespit edilir yönünde değiştirilerekçıplaklık şartı kaldırıldı.

EşcinsellerinAskerliğe elverişsiz raporu alabilmeleri içinfotoğraflı kanıt sunmalarının talep edilmesi geçmişte çok tartışılmış ve eleştirilere konu olmuştu. Yönetmelikte 2013 te yapılan değişiklikle bu uygulamanın önüne geçilmişti. 2013 te yönetmelikte yer alan Psikoseksüel bozukluklar (homoseksüalite, transseksüalite, transvestitizm) başlıklı madde iptal edilmiş ve yerineCinsel kimlik ve davranış bozuklukları başlığı getirilmişti. Şimdi bu düzenleme de güncellendi ve eşcinselliğintüm yaşamlarında ileri derecede belirgin olması şartı kaldırıldı.

EŞCİNSELLERİN DAVRANIŞLARI RAPOR İÇİN YETERLİ OLACAK

Düzenlemenin yeni haliCinsel tutum ve davranışlarının askerlik ortamında uyum ve işlevsellik sorunu yaratan ya da yaratacağı değerlendirilen olgular biçiminde değiştirildi.

Böylece eşcinsellerin askerlik muayenesi sırasındaki davranışlarıAskerliğe elverişsiz raporu verilmesinde yeterli olacak. Yürürlükten kaldırılan yönetmelikteYükümlünün beyan ettiği hastalık veya arızasına ilişkin elinde mevcut bulunan tıbbi belgelerin birer örnekleri de alınarak yükümlünün beyanı ile birlikte askerlik şubesinde muhafaza edilir maddesi yer alıyordu.

Yeni düzenleme,Muayene sırasında yükümlünün rızası alınmak kaydıyla, varsa yükümlünün özgeçmişine ait tıbbi belgelerin birer suretleri de yükümlülere yoklamada uygulanacak sağlık durumu hakkında bilgi formuna eklenir şeklinde oldu.

Konu ile alakalı diğerhaberler ve ilgili kategorideki son dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.EN ÇOK OKUNANLAR

Yankaya bakalım mı bankaya?..

1 Yankaya bakalım mı bankaya?..

Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

2 Binali Yıldırım'ın yeni görevi belli oldu

Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

3 Düğün konvoyunda zincirleme kaza: 22 yaralı

Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca kişiye müjde

4 Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca kişiye müjde

Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

5 Doğalgaz patlaması sonucu 7 ev kül oldu

Melis ve Ahmet'in mutlu günü

6 Melis ve Ahmet'in mutlu günü

Samsun'da hava nasıl olacak?

7 Samsun'da hava nasıl olacak?

Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

8 Denize düşen 2 kişi hayatını kaybetti

Dükkanı küçük, yüreği büyük

9 Dükkanı küçük, yüreği büyük

Facebook, Türkiye'deki kullanıcılarını uyardı

10 Facebook, Türkiye'deki kullanıcılarını uyardı