LİDERLERDEN FRANSA AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama, 1 saat süren görüşmelerinin ardından, kameraların karşısına geçti.

LİDERLERDEN FRANSA AÇIKLAMASI

Görüşme sonrası açıklama yapan Erdoğan, G20 Zirvesi ni belirlenen başlıklar altında devam ettireceğiz ancak dünyadaki uluslararası terörizme yönelik tavrımız G20 Zirvesi nden çok keskin ifadelerle inanıyorum ki karşılığını bulacaktır. Kolektif bir terörizm anlayışıyla karşı karşıyayız. Fransa da Paris tekinde de yine aynen Ankara da, Gaziantep te, Suruç ta, Diyarbakır da olduğu gibi kolektif bir terörle karşı karşıya kaldık. Bu terör eylemi sadece Fransız halkına karşı değil, tüm insanlığa karşıdır ifadelerini kullandı. Türkiye nin IŞİD le mücadele konusunda önemli bir koalisyon ortağı olduğunu belirten Obama ise Türkiye hem Suriye hem Irak ta DEAŞ veya IŞİD tehdidiyle savaşma konusunda önemli bir koalisyon ortağı olmuştur. NATO da bir müttefik olarak IŞİD karşı yapılan mücadelede Türkiye çok önemli bir ortak olmuştur. Suriye deki bu felaket ortamını gidermek için de önemli bir ortak olmaya devam etmektedir dedi.

ULUSLARARASI TERÖRİZME YÖNELİK TAVRIMIZ G20 ZİRVESİ NDEN ÇOK KESKİN İFADELERLE KARŞILIĞINI BULACAKTIR

Dünyadaki uluslararası terörizme yönelik tavrın G20 Zirvesi nde çok keskin ifadelerle karşılık bulacağına inandığını belirten Erdoğan, Değerli dostum Barack Obama ile az önce heyetlerarası görüşmemizi bitirdik. G20 Zirvesi çok farklı bir dönemde özellikle Paris teki bu terör eylemi 129 kişinin ölümü, 200 e aşkın yaralının olduğu bir eylem olarak hepimizi üzdü ve şiddetle kınadığımız bir netice olarak bu döneme damgasını vurdu. G20 Zirvesi ni belirlenen başlıklar altında devam ettireceğiz ancak dünyadaki uluslararası terörizme yönelik tavrımız G20 Zirvesi nden çok keskin ifadelerle inanıyorum ki karşılığını bulacaktır diye konuştu.

KOLEKTİF BİR TERÖRİZM ANLAYIŞIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Terörün dini, ırkı, milleti ve vatanı olmadığını söyleyen Erdoğan, Paris teki saldırının tüm insanlığa karşı gerçekleştirildiğini savunarak Kolektif bir terörizm anlayışıyla karşı karşıyayız. Bildiğiniz gibi terörün dini, ırkı, milleti, vatanı yoktur. Fransa da Paris tekinde de yine aynen Ankara da, Gaziantep te, Suruç ta, Diyarbakır da olduğu gibi kolektif bir terörle karşı karşıya kaldık. Bu terör eylemi sadece Fransız halkına karşı değil, tüm insanlığa karşıdır. Aynı zamanda tabi ki G20 nin zirvesinde gerek iklim değişikliği meselesi gerek mülteciler meselesi, dünyadaki finansal gelişmeler, ekonomik gelişmeler bütün bunları değerlendireceğiz ifadelerini kullandı.

DAİŞ LE OLAN MÜCADELEYİ ELE ALMA FIRSATIMIZ OLDU

ABD Başkanı Obama yla IŞİD ile mücadele konusunu görüştüklerini açıklayan Erdoğan, Sayın Barack ile aynı zamanda Suriye de DAİŞ le olan mücadeleyi ele alma fırsatımız oldu. Koalisyon güçleri noktasında bundan sonraki süreçte atacağımız adımları da değerlendirme fırsatı bulduk. Model ortakları olarak stratejik ortak olarak bundan sonraki süreçte de dayanışmamızı dünya barışına bir katkıda bulunmak için kararlılıkla devam ettireceğiz şeklinde konuştu. 

MASUM İNSANLARI HEDEF ALAN SALDIRILAR BÜTÜN İNSANLIĞA KARŞI YAPILMIŞTIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın ardından açıklama yapan Obama, Paris teki saldırılara değinerek saldırıların masum insanları hedef aldığını ifade etti. Obama, G20 geleneksel olarak küresel ekonomi konularını tartışmak için bir platform oluşturmuştur. Ama Erdoğan ın da söylediği gibi Paris te yaşanan hain saldırılar sonucunda acil konular da dahil olacak görüşmelerimize. Ankara daki saldırıda olduğu gibi Fransa daki saldırı da masum insanları hedef alan bu saldırılar sadece Fransa ya sadece Türkiye ye değil bütün insanlığa karşı yapılmış saldırılardır. İkimiz de Hollande a söylediğimiz gibi onlarla dayanışma içinde duruyoruz. Bu hain saldırıların faillerinin adaletle yüzleşmeleri için elimizden geleni yapmaya hazırız açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE IŞİD TEHDİDİYLE SAVAŞMA KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR KOALİSYON ORTAĞI

Türkiye nin IŞİD le mücadele konusunda önemli bir koalisyon ortağı olduğunu belirten Obama, Türkiye hem Suriye hem Irak ta DEAŞ veya IŞİD tehdidiyle savaşma konusunda önemli bir koalisyon ortağı olmuştur. NATO da bir müttefik olarak IŞİD karşı yapılan mücadelede Türkiye çok önemli bir ortak olmuştur. Aynı zamanda Suriye deki bu felaket ortamını gidermek için de önemli bir ortak olmaya devam etmektedir dedi.

DAEŞ TEHDİDİYLE NASIL BAŞA ÇIKABİLECEĞİMİZDEN BAHSETTİK

Erdoğan ile görüşmesinde IŞİD tehdidiyle nasıl başa çıkılabileceğini konuştuklarını ifade eden Obama, Çok verimli bir toplantımız oldu. Koordineli şekilde çalışmalarımızı yürütmeye karar verdik. Aynı zamanda Türkiye-Suriye sınırında IŞİD tehdidi ile nasıl başa çıkabileceğimizi görüştük. Viyana daki diplomatik gelişmelerden bahsettik. Hem Ankara da hem Paris te hem de Suriye de felaket acılar yaratan bu DAEŞ tehdidiyle nasıl başa çıkabileceğimizden bahsettik diye konuştu. 

KRİZE YARDIM KONUSUNDA DİĞER ÜLKELERİN NELER YAPABİLECEĞİNDEN BAHSETTİK

Mülteci sorununa yönelik konuşan Obama, Türkiye ve Türkiye halkı şu anda çoğu Suriye ve Irak tan olmak üzere neredeyse 2 milyon mülteciyi barındırmaktadır. ABD de bu çok ağır bir yüktür. ABD de Suriye halkına insani yardım yapan öncü ülkelerden biridir. Bu krize yardım konusunda diğer ülkelerin neler yapabileceğinden bahsettik. Aynı zamanda iklim değişikliği, kapsayıcı büyüme gibi G20 için önemli olan diğer konulardan da bahsetme fırsatı bulduk. Ben tekrar Cumhurbaşkanı Erdoğan a G20 deki liderliği için ve çok verimli geçeceğine inandığım G20 toplantısı için teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.EN ÇOK OKUNANLAR

CHP standında şehit annesine saldırı iddiası

1 CHP standında şehit annesine saldırı iddiası

Son fotoğrafını kendi eliyle çeken 7 aylık hamile kadın kayalıklardan düşerek ha

2 Son fotoğrafını kendi eliyle çeken 7 aylık hamile kadın kayalıklardan düşerek ha

İngiltere'yi Kane sırtladı

3 İngiltere'yi Kane sırtladı

Söke'de yolcu otobüsü devrildi: 28 yaralı

4 Söke'de yolcu otobüsü devrildi: 28 yaralı

Soylu: 'Bizim evlatlar yılbaşından bugüne kadar 9 bin 500 uyuşturucu satıcısını

5 Soylu: 'Bizim evlatlar yılbaşından bugüne kadar 9 bin 500 uyuşturucu satıcısını

Alt geçide sıkışan tır çekici yardımıyla kurtarıldı

6 Alt geçide sıkışan tır çekici yardımıyla kurtarıldı

Erdoğan'dan 'Ronaldo mu Messi mi?' sorusuna cevap

7 Erdoğan'dan 'Ronaldo mu Messi mi?' sorusuna cevap

Bakan Kaya' Türkiye'nin önünde hain emelleri olan en büyük dersi 24 Haziranda si

8 Bakan Kaya' Türkiye'nin önünde hain emelleri olan en büyük dersi 24 Haziranda si

100 metrelik uçurumdan yuvarlanan kadının ayağı kırıldı

9 100 metrelik uçurumdan yuvarlanan kadının ayağı kırıldı

Evden ziynet eşyası çalan şüpheli tutuklandı

10 Evden ziynet eşyası çalan şüpheli tutuklandı