Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

İlkadım’da Bir Neslin Öncüsü Celal Hoca Anıldı

İlkadım Belediyesi, Bir Neslin Öncüsü olarak anılan Mahmut Celalettin Ökten’i ölümünün 54. yıldönümünde andı. İlkadım Belediyesi tarafından Okur Yazar Buluşması etkinliklerinin 9’uncusu Atatürk Kültür Merkezinde Celal Hocanın anılmasıyla gerçekleştirildi

İlkadım’da Bir Neslin Öncüsü Celal Hoca Anıldı

İlkadım Belediyesi 21 Kasım 1961 de ölen Mahmut Celalettin Ökten’i unutmadı. Türkiye’de İmam-Hatip Okullarının açılması ve yaygınlaşması için mücadele eden bir neslin öncüsü olarak anılan Mahmut Celalettin Ökten, İlkadım Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen konferansla anıldı. Yoğun ilgi gösterilen konferansa, İmam Hatip Lisesi öğretmenleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

CELAL HOCANIN HAYATI DUYGULANDIRDI

‘Bir Neslin Öncüsü, Asımın Neslinden İmam Hatip Nesli’ne adlı konferans, Mahmut Celalettin Ökten’in hayatı ve mücadelesini anlatan sinevizyon gösterisi ile başladı. Sinevizyon gösterisinin ardından Yazar Fatih Duman’ın etkili sunumuyla anlattığı konferansta Mahmut Celal Ökten’in yaşamı, zor koşullarda İmam Hatip Okullarının kurulması ve yaygınlaşması için verdiği mücadelesi tüm davetlilere duygu dolu anlar yaşattı.

BİR NESLİN ARKASINDAKİ MEÇHUL KAHRAMAN

Yazar Fatih Duman, Celal Hocanın, ömrü boyunca ilim ve irfan peşinde koşarak İmam-Hatip Okullarının açılması ve yaygınlaşması için bilfiil mücadele ettiğini söyledi. Celal hocanın bu okullarda hocalık ve idarecilik yaptığını anlatan Duman, şöyle konuştu: Milletimizin zor zamanlarında yaptığı hizmetle bu aziz milletin hafızasında Celal Hoca olarak anıldı. İmam Hatip Liselerinin kurucusu Mahmut Celalettin Ökten, hayatını imam hatiplerin gelişmesine adamıştır. O imam hatip okullarını ayakta tutabilmek ve güçlü okullar haline gelmesi için hayatını bu uğurda feda etmiştir. Ömrünün sonuna kadar mücadeleyi vazife bilmiş olan Celal Hoca öğrencilerine, derse gelemediğim gün cenazeme gelin’ diyecek kadar işine aşk derecesinde bağlı meçhul kahramandır.”

CELAL HOCANIN EMANETİNE SAHİP ÇIKILMALI

Söyleşinin soru cevap kısmında söz alan İmam Hatip Liseleri Koruma Vakfı Eski Başkanı Muhammet Sıddık Öz, İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü, idareci ve öğretmenlerin Celal Hoca’nın emanetine bugün sahip çıkamadığını ifade ederek İmam Hatip Lisesi şuurunun yeni nesillere kazandırılması için böyle bir konferans düzenleyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’a teşekkür etti.

ASIM’IN NESLİNE İHTİYAÇ VAR

Söyleşisinin ardından Yazar Fatih Duman’a aktardığı bilgilerden dolayı şükranlarını ifade eden İlkadım Belediyesi Basın Yayın Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Oktay Çakır, Mehmet Akif Ersoy’un işaret ettiği nesillere ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından Samsun İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Abdülkadir Yeşil ve İmam Hatip Liseleri Koruma Vakfı Eski Başkanı Muhammet Sıddık Öz, Yazar Fatih Duman’a gecenin hatırasına Saathane tablosu ve çiçek takdim etti.

Yazar, çiçek takdiminin ardından kitaplarını imzaladı.

İlkadım’da

İlkadım’da

İlkadım’daEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor 3 takımı geçebildi

1 Samsunspor 3 takımı geçebildi

HERŞEY HOCAYA BAĞLI

2 HERŞEY HOCAYA BAĞLI

Samsun ve Sinop birbirini destekliyor

3 Samsun ve Sinop birbirini destekliyor

Samsuna elektronik kelepçe

4 Samsun'a elektronik kelepçe

Sağlıkçılara izin yasağı

5 Sağlıkçılara izin yasağı

Bakan Müezzinoğlundan kıdem tazminatı açıklaması

6 Bakan Müezzinoğlu'ndan kıdem tazminatı açıklaması

Otogarda kaçak  sigara baskını

7 Otogarda kaçak sigara baskını

SAMSUNSPORA AĞIR FATURA

8 SAMSUNSPOR'A AĞIR FATURA

Taklit gıdalardan uzak durun

9 Taklit gıdalardan uzak durun

Bereket

10 Bereket...