IŞİD İ YOK EDİYORUZ

Antalya daki G20 zirvesine katılan ABD Başkanı Barack Obama, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 IŞİD İ YOK EDİYORUZ

Obama, ABD ordusunun istese terör örgütü IŞİD in Suriye deki kalesi Rakka ya kadar girebileceğini söyledi. Obama, Fransa daki saldırı hakkında, Paris teki saldırılarla ilgili bir istihbarat gelmedi. dedi.

ESAD IN SURİYE NİN GELECEĞİNDE YERİ YOK

ABD Başkanı Obama, G20 de teröre karşı birlik içinde durdukları yönünde sarsılmaz bir mesaj verdiklerini söyledi.

Obama, Suriye de diplomatik çözüm noktasında, halen taraflar arasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ın durumu konusunda farklılıklar bulunduğunu belirterek, Bizim görüşümüz hâlâ onun Suriye nin geleceğinde yeri olmadığı yönünde dedi.

50 BİN ASKER GÖNDERDİK DİYELİM

Obama, ABD ordusunun istese Musul, Rakka ya da Ramadi ye kadar girebileceğini ancak geçmişteki tecrübelerin tekrarlanmasından endişe ettiklerini söyledi.

Obama, IŞİD tehdidine karşı Suriye ye çok sayıda Amerikan askeri konuşlandırmanın hata olacağını sözlerine ekledi.

ABD Başkanı, Suriye ye 50 bin asker gönderdik diyelim, Yemen ya da Libya da bir saldırı olursa ne olacak diye konuştu.

GÜVENLİ BÖLGE AÇIKLAMASI

Obama, IŞİD ile mücadelede güvenli veya uçuşa yasak bölge nin amaca zarar verici olduğunu belirterek, böylesi bir alan oluşturmanın saha operasyonu gerektireceğini söyledi.

Obama, Suriye de IŞİD e koalisyon güçleri olarak 8 bin hava saldırısı yapıldığını belirterek, şöyle dedi:

IŞİD i yok ediyoruz. IŞİD in geri çekileceğini gördük. IŞİD bugün Suriye ve Irak ta daha az toprağa sahiptir. Bu kazanımların devam etmesi gerekirse daha fazla devletin katılımı gerekir. IŞİD i Irak ve Suriye de yenmek yeterli değildir. Türkiye, Lübnan, Ürdün devletleri şu anda inanılmaz büyük bir yük kaldırıyor. Bu ülkeleri mülteciler karşısında tek başına bırakamayız. Bütün ülkelerin güvenliğine önem veriyoruz. Suriyeliler de dahil olmak üzere daha fazla mülteci almaya devam ettikçe terör sorunlarının yanında mağdurlarda artıyor. Mültecilere kapılarımızı açmak zorundayız. Ama güvenliği de sağlamak zorundayız.

Konu ile alakalı diğer haberler ve ilgili kategorideki son dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.EN ÇOK OKUNANLAR