Gülsan tedirgin

Büyükşehir Belediye Meclisi nin verdiği kararla taşınacak olan Gülsan Sanayi sitesi esnafı, taşınma sürecinde mağdur olmak istemediklerini ifade etti.

Gülsan tedirgin

Büyükşehir Belediye Meclisi nde verilen, Canik İlçesi nde bulunanGülsan Sanayi Sitesi nin, Atakum İlçesi sınırlarında bulunan Sarıışık mevkine taşınması kararı, sanayi esnafında soru işaretlerine neden oldu. Küçük esnaf, önerilen yere nasıl taşınacağını ve imar süresince üretime nerede ve nasıl devam edeceklerini bilmediklerini ifade ederekBelediye bizi mağdur etmesin isteğinde bulundu.

YILLARDIR GELİŞEMEDİK

25 yıldır Gülsan Sanayi Sitesi nde esnaf olan keresteciHicabi Kara, yıllardır sanayinin bugün kalacak yarın kalkacak diye gelişemediklerini söyleyerek Sanayi sitesinin kalkmasını istiyoruz ama herkesin hakkını alarak kalkmasını istiyoruz. Belediyeden esnafı mağdur etmemesini ve esnafın şevkini kırmayacak, koruyacak, kollayacak hizmetler bekliyoruz diye konuştu. 

19 MAYIS A TAŞINACAĞIM

OtomotivciMustafa Galip Sevinç ise Sarıışık mevkiine yapılacak alanın verimli olması için çok uzun bir süre gerektiğini ifade ederek Belediyenin bizi mağdur etmeyeceğine inanıyorum. Bu kadar esnafı düşünürler herhalde. Ben burada şu anda kiradayım, burası kaldırınca 19 Mayıs Sanayi Sitesi ne taşınacağım. Umarım hakkımızda hayırlısı olur ifadelerini kullandı.

HER GÜN ÖLECEĞİMİZE BİR GÜN ÖLELİM

Bütün esnafın şu anda diken üstünde olduğunu belirten hırdavatçıSuat Kol, Sarıışık mevkiiinde gösterilen yerde, eğer bütün imalatçı sektörü biraraya toparlarsa olumlu olur. Ama farklı farklı yerler gösterilirse olumsuz olacak. 15 yıldır bu sanayinin kaldırılması söz konusu. Her gün öleceğimize bir kere ölelim. Belediyemiz ne yapacaksa bir an önce sonuçlandırmalı. Artık ne olacaksa olsun da insanlar da yol haritasını ona göre çizer dedi.

OLAN KÜÇÜK ESNAFA OLACAK 

Gülsan Sanayi Sitesi nin taşınmasının en çok da küçük esnaf için zor olacağını kaydeden çay ocağı sahibiAbdullah Çevik, Yıllarca burada esnaflık yaptık, yeni bir yerde düzen kurmamız da çok zor. Geçimimiz zaten zor, okuyan çocuklarımız var. Büyük şirketler değil de, olan küçük esnafa olacak. Sarıışık mevkiisi çok uzak. Gidiş geliş haliyle çok zor. 15 yıldır söyleniyor ama, artık meclisten de geçti bu defa kaçışı yok diye konuştu. 

ÖMRÜMÜZ YETMEZ

Sarıışık bölgesinin şehre uzak ve çok ters bir yerde olduğunu söyleyen oto döşemecisiAyhan Demirci Sanayi sitesi taşınacak ama biz mağdur olacağız. Ben şu an burada kiracıyım. Arsa sahibi parasını alıp gidecek. Ezilen esnaf olacak. Bizi buradan çıkardıklarında nereye taşınacağız? İlkadım, Kirazlık veya 19 Mayıs sanayi sitelerinde boş yer var diyorlar ama depocular, toptancılar tutmuş durumda. Küçük esnaf olarak bizim orada dükkanımız yok. Çocuk okutuyoruz, Bağkur ödüyoruz zaten zor geçiniyoruz. Yusuf Amca bizi mağdur etmesin. Sanayinin Sarışık mevkiine taşınmasına bizim ömrümüz yetmez ifadelerini kullandı. 

PREFABRİK ÖNERİSİ

Seçimin ardından işlerin düzelmesini beklerken, şimdi de sanayinin kaldırılmasını konuştuklarını ifade eden demirci ustasıSemiha  Beyazer, Sarıışık mevkii çok uzak, buradaki emekçilerin evleri ya Canik te ya da Canik in etrafında. Oraya taşınıldığında, hem kirası var hem de gidiş gelişi. O zaman oraya sanayinin kenarına prefabrik ev yapacak oturacak, çoluğunu çocuğunu geçindirecek. Ben belediye başkanı olsam, Canik in yukarı taraflarında ana yola yakın yerlerde belediyeye ait prefabrik binalar yaparım ve kiraya veririm. Hem belediyeye katkı olur, esnaf da güle oynaya oraya gider ve çile çekmez diye konuştu. 

ESNAF KORUNMALI

Belediye Başkanı nın durumu çok iyi organize etmesi gerektiğini kaydeden demirci ustası İbrahim Beyazer iseEsnafın koruması lazım. Yeni taşınacak yere küçük esnaf gidemez zaten, burayı da taşıyınca esnafın elini ayağını kesmiş olacaklar. Zaten iş yok, güç yok. Kendimize başka bir yer ayarlama durumumuz da yok. Belediye başkanının bize yer göstermesi lazım dedi.

gul.jpg

ESNAF İŞİNE DEVAM ETSİN

Hem mülk sahiplerinin hem de esnafın mağduriyetlerinin asgariye kadar düşürmesinin yollarını aradıklarını kaydedenMadeni Sanatkarları Odası Başkanı Uğur Tüfekçi ise, bir bilgi kirliliği oluştuğunu ifade ederek,Sanki yarın kepçeler gelecek ve burası yıkılacakmış gibi bir bilgi kirliliği oluşuyor. Esnaf işine aynı şekilde devam etsin, şu an olan bir şey yok. Gülsan Sanayi kamulaştırılmadan, istimlak bedelleri ödenmeden burası kalkmaz. Önerilen Sarıışık mevkiini henüz incelemedik. Birkaç gün içinde Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır ile gidip, bağlantı yollarını, Batı Çevre Yolu na ve Atakum a olan mesafesini, zemin eğimini ve toprak yapısını inceleyeceğiz ve oranın fiyatları hakkında görüşeceğiz diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU 

GÜLSAN SANAYİ SİTESİ’NDEKİ ESNAF NE OLACAK??

Konu ile alakalı diğerhaberler ve ilgili kategoridekison dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.

 

 EN ÇOK OKUNANLAR

AK Parti'de başvurular sona erdi! İşte Samsun aday adayı listesi

1 AK Parti'de başvurular sona erdi! İşte Samsun aday adayı listesi

Samsunspor eski teknik direktörü hayatını kaybetti

2 Samsunspor eski teknik direktörü hayatını kaybetti

Tuğla yüklü kamyon uçuruma devrildi: 2 ölü, 1 yaralı

3 Tuğla yüklü kamyon uçuruma devrildi: 2 ölü, 1 yaralı

Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

4 Samsun'da feci kaza : 2 ölü, 2 yaralı

Kendine yeten kulüp

5 Kendine yeten kulüp

 Samsun'da kahreden cenaze! Baba ve oğlu yan yana

6 Samsun'da kahreden cenaze! Baba ve oğlu yan yana

Samsun'da seçim yarışı hızlandı

7 Samsun'da seçim yarışı hızlandı

Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

8 Yılport Samsunspor'da önce idman sonra yolculuk

Yılport Samsunspor'a ceza

9 Yılport Samsunspor'a ceza

CHP' de toplu istifa!

10 CHP' de toplu istifa!