TARİHİ GEZİNTİYE ÇIKACAKSINIZ

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Saathane Meydanı Projesi’nin önemli kazanımlarından birisi olacağı öngörülen arkeolojik kazılar devam ediyor.

TARİHİ GEZİNTİYE ÇIKACAKSINIZ

Tarihin her döneminden izler taşıyan Saathane Meydanı, kazıların tamamlanmasıyla dönüştürülecek açık hava müzesi ile görenleri tarihte gezintiye çıkaracak. 

Anadolu Selçuklu Devleti döneminde şehrin bilinen en eski ticaret ve yaşam merkezi olan Saathane Meydanı, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin rekreasyon ve restorasyon projesi ile yeni bir kimlik kazanacak. Eski Türk beyliklerinden Danişmentliler, Selçuklu, Osmanlı ve Milli Mücadele tarihine ilişkin önemli eser ve olayların yaşandığı meydan, hayat bulacak proje ile kentin tarihini ve hatıralarını geleceğe taşıyacak.

Saathane Meydanı’nda kazı çalışmaları, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 500 yıllık tarihi Taşhan’ın geometrisinin orijinal olmadığını beyan etmesiyle yapılan küçük kazı çalışmasında hanın kesilen parçasının temelinin bulunmasıyla başlamıştı. Alanda başka eserler çıkabileceğini düşünen Büyükşehir Belediyesi, Samsun Arkeoolji ve Etnografya Müzesi Müdürlüğü’ne başvurarak, arkeolojik kazılar yapılmasını istemişti. Bunun üzerine başlayan arkeolojik kazıların alanı günden güne genişlerken, ortaya çıkarılan taş odaların sayısı ise artıyor. Kazıların kısa süre sonra tamamlanıp projenin başlaması bekleniyor.

Adını 19. yüzyılda inşa edilen Saat Kulesi nden alan, içinde Osmanlı mimarisinin tek sivil örneği olan Canikli Ali Paşa sülalesinden Hazinedârzâde Süleyman Paşa nın yaptırdığı Ahi Ali Bin Ali Paşa Vakfı na ait 500 yıllık Taşhan, 15.yüzyılda inşa edilen Hazinedârzâde Süleyman Paşa Vakfı na ait olan Şifa Hamamı, 1803 te hizmete açılan Süleyman Paşa Medresesi ve Camii de barındıran tarihi meydan, proje ile kentin tarih ve kültür turizmine katkı verecek bir hale getirilecek.

Yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan 1192 yılında Danişmentliler döneminde yapılan tarihi Samsun Kalesi ve taş duvarların kalıntıları, açık hava müzesine dönüştürüp cam vitrinler içine alınıp korunacak. 1640 yılında Samsun a gelen ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi de “Çevresi 5 bin adım, 70 kulesi, 2 bin mazgalı ve kapısı ile leb-i deryada şadadi bina bir sengin abad idi” sözleriyle anlattığı kalenin kalıntıları ve taş odalar ile restore edilen kentin ilk tarihi eserleri, ışıklandırma sistemleriyle adeta göz kamaştıracak.

“ÇOK ŞÜKÜR VATAN KURTULDU”

Tarihi Saathane Meydanı, Cumhuriyet tarihinin dönüm noktası ve Milli Mücadele’nin ilk telefon görüşmesinin yapılıp ve mors alfabeli aletle şifreli mesajın iletildiği yer olması sebebiyle de büyük önem taşıyor. Kurtuluş Savaşı’nın başlatmak üzere geldiği Samsun’da bulunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yağmurlu bir gecede meydanın hemen arkasında, Telgrafhane Sokak’ta bulunan Samsun Telgrafhanesi’ne gelmiş. Telgraf memur yardımcısı olan Ahmet Remzi Coşkuner’e “Derhal Havza ve Amasya işle görüşmem gerekiyor!” diyen Atatürk’e “Hava elektrikli. Telleri toprağa verdik. Sizi görüştüremem” cevabını vermiş. Atatürk de “Bu konu vatanın kurtuluşu ile ilgilidir. Muhakkak görüşeceğim. Bir elini makineye koy, diğerini ben tutacağım, yıldırım çarparsa seni de çarpar beni de! Ya ölürüz ya vatan kurtulur!” deyince önce Havza sonra da Amasya ile görüşmüş. Şifreli notu da yazıp iletmiş. Yapılan ikinci görüşmede ve gelen cevaplara sevinen Atatürk, elini sırtına koyarak, “Oh, çok şükür vatan kurtuldu!” deyip Telgrafhane’den ayrılmış.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'a 1 Milyon 175 Bin TL

1 Samsunspor'a 1 Milyon 175 Bin TL

Türk Kardashian Samsunlu çıktı!

2 Türk Kardashian Samsunlu çıktı!

Samsun'da kar kalınlığı 20 santimetreyi buldu!

3 Samsun'da kar kalınlığı 20 santimetreyi buldu!

Samsunspor için 2 gün daha bekleyecekler

4 Samsunspor için 2 gün daha bekleyecekler

Samsunspor'un rakibi Atakum

5 Samsunspor'un rakibi Atakum

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Yönetim bir an önce oluşmalı'

6 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: 'Yönetim bir an önce oluşmalı'

19 Mayıs sözünü tuttu

7 19 Mayıs sözünü tuttu

Samsun'da otomobil takla attı: 1 yaralı

8 Samsun'da otomobil takla attı: 1 yaralı

Samsun'da Demir'e yeni görev

9 Samsun'da Demir'e yeni görev

Kocaeli'nden Samsunspor'a anlamlı bağış

10 Kocaeli'nden Samsunspor'a anlamlı bağış