TÜRKİYE DE BİR İLK

Samsun da ilk kez laparoskopik yöntemle böbrek nakli ameliyatı yapıldı

TÜRKİYE DE BİR İLK

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri tarafından 20 yaşındaki Murat Erdil e, ilk kez laparoskopik yöntemle kapalı böbrek nakli ameliyatı gerçekleştirildi. 

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Şaban Sarıkaya, öğretim üyeleri Doç.Dr. Ender Özden ve Doç.Dr. Yarkın Kamil Yakupoğlu tarafından hastaya laparoskopik yöntemle kapalı böbrek nakli ameliyatı yapıldı.

bo-002.jpg

Geçen 14 Kasım da OMÜ de beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin organları ailesi tarafından bağışlandı. Aynı hastanede alınan sağ böbrek 2.5 saat süren açık ameliyatla 44 yaşındaki Hakkı Aydın a nakledildi.

Sol böbrek için ise 20 yaşındaki Murat Erdil e laparoskopik yöntemle kapalı böbrek nakli ameliyatı yapıldı. Bu ameliyatta 3.5 saat sürdü. İki hastaya da böbrekler uyum sağladı. 

TÜRKİYE DE İLK KEZ BİZ YAPTIK

Doç.Dr. Ender Özden, laparoskopik böbrek nakli ameliyatının teknik olarak bakıldığında zor ameliyatlardan biri olduğunu dile getirerek, 2011 yılından bu yana dünyadaki bazı merkezlerde bu ameliyat yapılıyor. Türkiye de ilk ameliyatı ise biz gerçekleştirdik. Çok küçük açılan deliklerden batın içine cihazla girerek özel görüntüleme sistemiyle kapalı yöntemle ameliyatı gerçekleştirdik. Ameliyat oldukça başarılı geçti. Açık cerrahilide kesi 20-25 santimetre civarındayken bu ameliyatta sadece böbreği batın içine yerleştirmek için 6-7 santimetrelik bir kesi açılıyor dedi. 

Doç.Dr.Yarkın Kamil Yakupoğlu ise iki hastanın da böbreklerinin başarılı bir şekilde nakledildiğini ifade ederek, Türkiye de ilk defa laparoskopik yöntemle böbrek nakli ameliyatı gerçekleştirmiş olduk. Bu laparoskopik ameliyatın klasik açık ameliyattan farkı çok daha küçük bir kesiden bu ameliyatın yapılıyor olması. Bunu yapmak için ciddi bir tecrübe ve birikim gerektiriyor. Üniversitemizde bu ameliyatı gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu ameliyatı olan hastamız 3 yıldır hemodiyaliz tedavisi görüyordu. Organ bekleme listesindeydik. Kısa sürede uygun organ bulunup nakil olabildi. Bu ameliyattan sonra artık hastamız diyalize bağlı kalmaksızın hayatını sürdürebilecek. Yemesi içmesi daha normalleşecek. Yine klasik ameliyatla nakil olan hastamızın da sağlık durumu çok iyi. O da 9.5 yıl diyalize girdikten sonra uygun böbrek bulundu ve nakil oldu diye konuştu. 

Murat Erdil in yakını olan refakatçisi Nursen Karagüzel, ameliyatın başarılı geçmesinden çok mutlu olduklarını belirtti.

Ameliyat olan Hakkı Aydın, 8 yıldır kendisine uygun böbrek bulunmasına beklediğini söyleyerek, Diyalize girmenin çok zorluğu var. Böbrek nakli olduğum için çok mutluyum. Şimdi yeniden doğmuş gibiyim dedi. 

Konu ile alakalı diğer haberler ve ilgili kategorideki son dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunun o ilçesi göçle canlanacak

1 Samsun'un o ilçesi göçle canlanacak!

Efsane futbolcular cezaevinde

2 Efsane futbolcular cezaevinde

Samsunsporun hazırlık maçı iptal oldu Şok istifa

3 Samsunspor'un hazırlık maçı iptal oldu... Şok istifa!

Samsunspor Başkan Yardımcısı Araboğlu İddialar asılsız Parayla alakası yok

4 Samsunspor Başkan Yardımcısı Araboğlu: 'İddialar asılsız... Parayla alakası yok'

Kılıçdaroğlundan Kalkavan ailesine taziye

5 Kılıçdaroğlu'ndan Kalkavan ailesine taziye

Karar Özalanda

6 Karar Özalan'da

Billy attı Samsun kazandı

7 Billy attı Samsun kazandı

Samsunspor unutmadı

8 Samsunspor unutmadı

Sinopta feci kaza  Ölü ve yaralılar var

9 Sinop'ta feci kaza ! Ölü ve yaralılar var

Süper Kupa maçının saati belli oldu

10 Süper Kupa maçının saati belli oldu!