ALTIN TEPETAKLAK

Altın, Fed endişeleriyle beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi...

ALTIN TEPETAKLAK

Altın, ABD de dün açıklanan tüketici fiyatları verisinin yukarı yönde hareket etmesi ve buna bağlı olarak Amerikan Merkez Bankası nın (Fed) gelecek ay faiz artırımına gideceği beklentilerinin güçlenmesinin ardından ardından beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

Altın bu yıl, iyileşen ABD ekonomisin politika yapıcıları borçlanma maliyetlerini artırmaya yönelteceği spekülasyonuna bağlı olarak yüzde 9.8 düştü. Yüksek faizler, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor.

Fed Çarşamba günü 27-28 Eylül de gerçekleştirdiği toplantının tutanaklarını açıklayacak. Fed bu toplantıda, işgücü piyasası koşulları iyileşirse ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine doğru yükseleceğine güven duyarlarsa, Aralık ayında faiz artırımına açık olduklarının işaretini vermişti.

İŞTE ALTIN FİYATLARI

ABD de çekirdek tüketici fiyatları endeksi, kiraların artmaya devam etmesi ve sağlık-bakım maliyetlerindeki yükselişle birlikte ikinci ay üst üste yüzde 0,2 yükseldi. Bu, Mayıs ve Nisan dan bu yana en en güçlü iki aylık veriyi işaret ediyor ve enflasyonun Fed in hedefine doğru yükselmekte olduğunu gösteriyor. 

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Fed in Aralık toplatısında faiz artırımına gideceği beklentilerinin güçlenmesi ile birlikte rekor seviyeye doğru tırmandı. 

Bloomberg in derlediği verilere göre altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Salı günü 1,508.09 tona çıktı. Ancak varlıklar halen Mart 2009 dan bu yana en düşük seviyesi yakınında. 

GRAM ALTIN 99 LİRA

İstanbul Kapalıçarşı da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 99,05 TL, Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise 665,00 TL oldu. 22 Ayar Bileziğin gramı ise 96,56 TL den satılıyor.

Konu ile alakalı diğer haberler ve ilgili kategorideki son dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da intihar girişimi!

1 Samsun'da intihar girişimi!

Zeytin Dalı Harekatı şehidinin baba ocağına ateş düştü

2 Zeytin Dalı Harekatı şehidinin baba ocağına ateş düştü

Kıskançlık yüzünden karısını bıçaklayarak öldüren koca tutuklandı

3 Kıskançlık yüzünden karısını bıçaklayarak öldüren koca tutuklandı

Tekirdağ'da katliam gibi kaza 1 ölü, 3 yaralı

4 Tekirdağ'da katliam gibi kaza 1 ölü, 3 yaralı

Toprak kayması yüzünden 10 ev tahliye edildi

5 Toprak kayması yüzünden 10 ev tahliye edildi