DİŞLERİNİZİ NE KADAR DOĞRU FIRÇALIYORSUNUZ?

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Cem Harbalioğlu “ağız bakımında dikkat edilmesi gerekenler” hakkında bilgi verdi.

DİŞLERİNİZİ NE KADAR DOĞRU FIRÇALIYORSUNUZ?

Doğru diş fırçası seçmenin önemini vurgulayan Dr. Harbalioğlu “En uygun fırça yumuşak ya da orta sertlikteki fırçalardır. Ağız içinde kolay hareket ettirilmesi ve arka dişlere rahat ulaşabilme açısından fırçanın kafasının fazla büyük olmaması tercih edilmelidir. Fırça kılları arasında çok sayıda mikroorganizma çoğalabilir. Bu sebeple fırçalama bittiğinde diş fırçası yıkanır ve kurumasına izin verecek şekilde bir bardak içerisinde bırakılır. Diş fırçalarını kapalı bir kap, kutu veya kapaklı ambalajında saklamak yanlıştır. Diş fırçasının düzenli olarak en geç 3 ayda bir değiştirilmesi gerekir. Çünkü fırça kılları yıprandığında diş üzerindeki birikintileri uzaklaştırma etkinliği azalır. Aslında fırçalamayı nasıl yaptığınız da değiştirme süresini doğrudan etkiler. Örneğin; eğer bütün kıllar 3 hafta sonra düzleşmişse, çok sert fırçalama yapılıyor demektir. Eğer kıllar 4 ay sonra bile yeniyse ya çok baskısız fırçalanıyor ya da her gün fırçalama yapılmıyor demektir” dedi.

DOĞRU MACUNU SEÇMEK

“Macun seçerken özellikle içerisinde florür olmasına dikkat edilmelidir” diyen Dt. Cem Harbalioğlu “Bununla birlikte bir diş fırçalama işleminde elde edilen toplam faydanın yüzde 90 ı diş fırçası ve fırçalama tekniğinin doğru olması ile gerçekleşir. Macun kullanım miktarı ise her fırçalamada bir nohut tanesi kadar olmalıdır. Fazlası ağız içinde gereksiz bir köpürmeye ve hassas bireylerde öğürtü refleksine neden olur. Özellikle hamilelerde öğürtü refleksi yüksek olduğundan macun miktarının daha az kullanması ya da hiç kullanılmaması daha uygun olur. Çocuklarda ise 3 yaşından önce diş macunu kullanımını önermiyoruz.”diye konuştu.

DİŞ FIRÇALARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR

Diş Hekimi Dt.Cem Harbalioğlu şu bilgileri verdi: “Diş fırçalarken uygulamamız gereken en önemli şey tüm yüzeyleri etkili ve doğru biçimde fırçalamaktır. Bunun için; alt çenede ve üst çenede bulunan dişlerin ön-arka ve geride bulunanların da çiğneyici yüzeyleri ile tüm dişlerin arasını iyice fırçalamak gerekmektedir. Diş fırçası 45 derecelik açı yapacak biçimde tutulur ve diş eti hizasından başlanarak ağız boşluğuna doğru fırçalamaya başlanır. Dış yüzeylerden başlayan fırçalama sert darbeler halinde değil, yumuşak ve daireler çizecek biçimde, ön dişlerden arka dişlere doğru olmalıdır. Diş fırçalama günde 2-3 kez yapılmalıdır.”

Özellikle yatmadan önce yapılan fırçalamanın çok önemli olduğunu söyleyen Dt. Harbalioğlu şöyle devam etti: “Gereğinden fazla baskı uygulayarak fırçalamak diş etlerine zarar verir. Fırçalama esnasında kanayan dişetleri bir dişeti hastalığının habercisidir. Sağlıklı diş etleri fırçalama sırasında kanamaz. Eğer diş fırçalama esnasında dişetleriniz kanıyorsa, ya kanayan yerler iyi temizlenemiyordur ya da o bölgede diş taşı oluşmuş olabilir. Bu durumda dişetiniz kanıyor diye kesinlikle fırçalamaktan kaçınılmamalı, bilakis kanayan yer daha dikkatli ve özenli bir şekilde fırçalanmalıdır.Kanama geçmediği takdirde mutlaka bir diş hekimine muayene olmanız faydalı olacaktır.

di.jpg

DİŞ İPİ KULLANMAK

Dt. Cem Harbalioğlu açıklamasını şöyle tamamladı: “Ara yüzlerin etkin olarak fırçalanmasını sağlamak için mutlaka diş ipi ya da ara yüz fırçası kullanılmalıdır. Sadece diş fırçalama, diş yüzeylerinin ancak beşte üçünü temizler. Bu nedenle, temizlenmeyen diş aralarında oluşacak bakteri plağını ve yemek artıklarını temizlemek özel bir bakım gerektirir. Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları özellikle bu bölgelerde başladığı için her gün düzenli olarak diş ipi kullanılmalıdır.Ara yüz fırçası ise çok bilinmemekle beraber ağız bakımının çok önemli bir parçasıdır. Ara yüz fırçaları diş fırçalarının ulaşamadığı kimi zaman da diş iplerinin dahi yetersiz kaldığı durumlarda çok iyi bir temizlik sağlarlar.”

Konu ile alakalı diğerhaberler ve ilgili kategorideki son dakika haberleri için haberler sayfasını yada son dakika haberleri sayfasını kullanabilirsiniz. Yada arama çubuğunu kullanarak istediğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilir yada aşağıdaki yorum yap alanından yorum yapabilirsiniz.EN ÇOK OKUNANLAR

Yazık bu şehre…

1 Yazık bu şehre…

Real Madrid tur kapısını araladı

2 Real Madrid tur kapısını araladı

Tarihi konaklar turizme kazandırılıyor

3 Tarihi konaklar turizme kazandırılıyor

Dünkü Çocuklar'dan THM konseri

4 Dünkü Çocuklar'dan THM konseri

Fatih'teki cinayetin şüphelisi gözaltına alındı

5 Fatih'teki cinayetin şüphelisi gözaltına alındı

Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği

6 Kızılcahamamlı çiftçiye tohum desteği

1 buçuk yaşındaki bebek bakıcısı uyuduğu sırada kapısı açık unutulan evden kaçtı

7 1 buçuk yaşındaki bebek bakıcısı uyuduğu sırada kapısı açık unutulan evden kaçtı

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Oyunları bozuldu'

8 CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Oyunları bozuldu'

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: 'Her taraflarından fitne fesat akıyor'

9 İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: 'Her taraflarından fitne fesat akıyor'

 Kaldırım, resmen aday adayı

10 Kaldırım, resmen aday adayı